Čo na bolesť hrdla u detí?

Čo na bolesť hrdla u detí?

Publikované: 21.08.2024
Aktualizované: 21.08.2024

Liečba bolesti hrdla u dieťaťa závisí najmä od veku, ale i pôvodu tohto symptómu. Tento príznak sa totižto môže objaviť znenazdajky vplyvom alergie, vdýchnutia dymu alebo inak znečisteného ovzdušia, pričom často sa bolesť hrdla objavuje aj medzi vedľajšími účinkami niektorých liekov. Z infekčného hľadiska je dôležité rozlišovať, či ide o bakteriálny alebo vírusový pôvod. Zatiaľ čo bakteriálna bolesť hrdla sa lieči antibiotikami, vírusová je odkázaná na symptomatickú liečbu. Rozdiel medzi infekčnou a neinfekčnou bolesťou v oblasti hrdla spočíva v sprievodných príznakoch, ako kašeľ, zvýšená telesná teplota či bolesti hlavy, ktoré sú príznačné pre infekčné ochorenia.

Základom liečby akejkoľvek infekcie, ktorá sa prejavuje bolesťou hrdla, je pokojový režim a množstvo spánku. Taktiež je potrebné dieťaťu podávať dostatočný objem tekutín, aby sa predišlo dehydratácii. Keďže bolesť hrdla môže byť sprevádzaná problémami s prehĺtaním, je vhodné dieťa kŕmiť jedlami v kašovitej forme. Za najväčšiu záchranu a prvé liečivo, ktoré sa pri bolesti hrdla aplikuje, sa považujú bylinné alebo ovocné čaje. Odporúča sa tiež zvlhčovanie vzduchu v domácnosti za pomoci odparovača a pravidelný prísun prospešných vitamínov C a D, pričom chýbať by nemal ani vápnik.

Pri domácej liečbe bolesti hrdla u detí sa neodporúčajú lieky so zložkami pôsobiacimi ako lokálne anestetikum. Taktiež by sa nemali používať prípravky vo forme sprejov či kloktadiel. Kloktadlá sú pre deti vhodné až vtedy, keď pochopia, že roztok na kloktanie sa neprehĺta, ale vypľúva. Rovnaký je aj prístup k liečbe bolesti hrdla formou pastiliek, ako SeptoleteJunior-Angin či Dorithricin. Ideálnou voľbou sú až od 3. roka života dieťaťa. Prihliadať treba najmä na schopnosť dieťaťa porozumieť pokynom užívania, na základe ktorých sa pastilka cmúľa až do jej kompletného rozpustenia v ústach. Na liečbu bolesti hrdla u dieťaťa je vhodné aplikovať pastilky na prírodnej báze, ako sú napr. šalviové pastilky.

Najčastejšie sa deťom mladším ako tri roky podávajú lieky vo forme lízaniek, ktoré sú taktiež zhotovené z rastlinných extraktov. Bez lekárskeho vyšetrenia by mala byť doba podávania ktoréhokoľvek z vyššie uvedených voľnopredajných liekov obmedzená na tri až päť dní. Ak sa bolesť hrdla nezmierni, a teda nedôjde k zlepšeniu zdravotného stavu dieťaťa, prípadne sa pridružia ďalšie zhoršujúce sa príznaky, odporúča sa lekárske vyšetrenie dieťaťa.

Spomedzi babských rád, ktoré sa na diskusných fórach zozbierali, sa oplatí zmieniť cmúľanie tabletiek Vincentka. Tie sú zložené z minerálnej vody rovnomenného názvu, ktorá je známy svojimi antibakteriálnymi účinkami. Oplatí sa tiež uvariť čaj z byliniek, ako je pamajorán. U väčších detí je vhodné vyskúšať kloktanie slanej vody. Účinný spôsob na aplikovanie pastiliek na cmúľanie pri liečbe detí, ktoré ešte nedokážu cmúľať tabletky bez rozhryznutia (alebo potenciálneho udusenia), treba tento liek rozdrviť, pričom so vzniknutým práškom potierame ďasná dieťaťa. Ak takúto formu dieťa odmieta, dá sa potrieť cumlík, ktorý obľubuje snáď každé dieťa.

Čo na bolesť hrdla u detí? skúsenosti Modrykonik

Čo na bolesť hrdla u detí? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.6%)