Čo je najlepšie na hemoroidy?

Čo je najlepšie na hemoroidy?

Publikované: 20.09.2024
Aktualizované: 20.09.2024

Hemoroidy („zlatá žila“) sú bežným zdravotným problémom, ktorý postihuje až 80 % ľudí. Ide o neprirodzené rozšírenie žíl v oblasti konečníka vznikajúce zvýšeným tlakom vyvíjaným na túto časť tela. Často sa k samotnému nadutiu žíl pridružuje aj ich opuch a zápal. K hemoroidom najčastejšie prispievajú zažívacie ťažkosti, ako hnačka či zápcha, ktoré nútia človeka vysedávať na toalete a vyvíjať extrémnu námahu pri tlačení stolice. Na vine však môže byť aj nezdravá životospráva, nadmerný stres, vyšší vek či gravidita. K zrodu hemoroidov dopomôže i silené zadržiavanie stolice, ktoré praktizujú najmä osoby neobľubujúce vykonávanie potreby na verejných toaletách.

Liečba hemoroidov sprevádzaných bolesťami, svrbením, opuchom, tlakom pri konečníku a miestami i krvácaním, závisí najmä od toho, či ide o vonkajšie, alebo vnútorné hemoroidy. Vonkajšie hemoroidy, ktoré sú citeľné pohmatom, je možné liečiť lokálnou aplikáciou rozličných čapíkov, krémov, gélov či mastí. Na vnútorné hemoroidy sú zas vhodné perorálne medikamenty, ktorých úlohou je spevniť cievne steny a bojovať proti zápalu zvnútra. Spomedzi lokálnych voľnopredajných liekov je najpoužívanejší Emotralex dostupný vo forme čapíkov i masti. Zhotovený je z rôznych bylinných extraktov, ktorých kombinácia účinkuje pri upokojení, hojení a regenerácii oblasti konečníka.

Z perorálnych liekov stojí za zmienku Detralex, ktorý je v lekárňach k dispozícii v podobe tabliet i rozpustného prášku. Na starosti má zvyšovanie odolnosti ciev a napätia žilových stien. Na hemoroidy je vhodné užívať i čapíky Preparation, pričom prijateľné sú aj obklady či sedavé kúpele na bylinnej báze. V prípade, že domáca liečba hemoroidy nezmierni ani do siedmich dní, je potrebné vyhľadať lekára. Niekedy totiž hemoroidy vyžadujú ambulantný až chirurgický zákrok.

Dôležité však je, aby človek žil spôsobom, ktorý v čo najväčšej možnej miere zamedzí akémukoľvek vzniku hemoroidov. Prvým krokom je zmena návykov súvisiacich s vykonávaním potreby. Lepší prospešnejší pre telo je kratší pobyt na toalete. Z tohto dôvodu by sa mali eliminovať všetky zábavné činnosti nútiace človeka k dlhšiemu vysedávaniu na záchode. Takýto návyk totiž telo podnecuje k tomu, aby krv v žilách ostávala len v oblasti konečníka a panvového dna, čo môže zvýšiť riziko vzniku hemoroidov. Neodporúča sa ani zmienené silené tlačenie stolice.

Po vylúčení stolice je potrebné prihliadať na intímnu hygienu. Konečník by mal ostávať neustále v suchu a čistote. Aj z tohto dôvodu sú bidety tak populárne. Dokážu totiž odstrániť aj zvyšky stolice, ktoré pretrvávajú v záhyboch análneho otvoru. Čo sa týka hygienických prípravkov, vhodné sú skôr neparfumované mydlá a sprchové gély, ktoré nedráždia oblasť konečníka. Okrem toho je dôležité aj nosenie správnej spodnej bielizne, s ktorou sa konečník a intímna oblasť dostávajú do úzkeho kontaktu. Ideálne by mala byť bavlnená, pretože tento materiál možno vyžehliť na vyššej teplote, a teda zamedziť akejkoľvek potenciálnej infekcii konečníka.

Podstatnou zmenou by si mala prejsť životospráva. Človek by sa mal vyhýbať strave, ktorá vplýva dráždivo na tráviacu sústavu, pretože práve v tejto oblasti tela započína problém spôsobujúci vznik hemoroidov. Obmedzenia by sa mali týkať najmä korenistých a pikantných jedál. Vo väčšom množstve by mal človek naopak prijímať stravu bohatú na vlákninu. Táto zložka potravy totiž pozitívne vplýva na konzistenciu stolice – zmäkčuje ju, čím sa zabezpečuje jej ľahšie a rýchlejšie vylúčenie. Do jedálnička je preto vhodné zaradiť jablká, sušené slivky, hrozno, šaláty, mrkvu, no tiež huby, obilniny, ovsené vločky, ľanové alebo chia semiačka.

V súvislosti s prevenciou hemoroidov sa odzrkadľujú pozitívne účinky dodržiavania denného pitného režimu. Denne by mal človek prijať dva až tri litre tekutín, pretože málo vody v organizme spôsobuje tvrdnutie stolice, čo otvára priestor pre vznik hemoroidov. V letných mesiacoch sa denná dávka tekutín, samozrejme, zvyšuje. Z hľadiska hydratácie organizmu je najlepší príjem vody alebo čajov, pričom alkoholické a kofeínové nápoje sa vyznačujú opačným efektom. Nemenej dôležitá pre ľudské telo je akákoľvek pohybová aktivita, a to hlavne v prípade ľudí so sedavým zamestnaním. Pravidelný pohyb totiž zabezpečuje správnu funkciu tráviaceho traktu. Kombináciou všetkých menovaných preventívnych opatrení je možné zabrániť vzniku situácie, ktorá často vyvrcholí hemoroidmi.

Čo je najlepšie na hemoroidy skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(88.8%)