Aký čaj v tehotenstve? Lipový, mätový alebo zelený?
Už v začiatkoch tehotenstva sa budúce mamičky často zaujímajú o to, čo môžu a nemôžu jesť a piť. Niektoré potraviny a nápoje totiž nie sú počas tehotenstvá vhodné, pretože by mohli negatívne ovplyvniť vyvíjajúci sa plod. Avšak sú aj potraviny a nápoje, ktoré sú, naopak, zdraviu prospešné a počas gravidity sa môžu konzumovať buď bez obmedzení, alebo len v obmedzenom množstve.
Vďaka príjmu dostatočného množstva vhodných tekutín je podporovaná látková premena, zabezpečená dobrá funkcia ľadvín a tiež vylučovanie toxických látok, vznikajúcich v organizme. Obzvlášť v tehotenstve je zdravý pitný režim dôležitý, pretože nedostatok tekutín spôsobuje bolesť hlavy, únavu či vznik zápchy. Je počas tehotenstva vhodný čierny, biely alebo zelený čaj? Môžu sa konzumovať bylinné čaje?
2 až 3 litre denne
Množstvo tekutín, ktoré je potrebné za deň vypiť, je individuálnou záležitosťou. Tehotná žena by počas dňa mala vypiť 2 až 3 litre tekutín. Spotreba tekutín súvisí so zložením jedálneho lístka aj s ročným obdobím – v lete pijeme prirodzene viac ako v zime. Dôležité je tekutiny rovnomerne rozložiť počas celého dňa a pred spaním sa už tekutinám vyhýbať, aby ste nemuseli v noci vstávať na záchod. Pravidelným pitným režimom sa vyhnete pocitom smädu a dehydratácii. Rovnako ako nedostatok tekutín aj ich nadbytok môže nepriaznivo vplývať na zdravie – nadbytok tekutín zaťažuje obličky, ktoré musia prebytočnú vodu vylúčiť.
Najvhodnejším a najzdravším nápojom je čistá voda, avšak počas tehotenstva nemusí ísť o jedinú možnosť, ako doplniť tekutiny. Medzi vhodné nápoje patria dojčenské a pramenité vody, čerstvé ovocné a zeleninové šťavy zriedené s vodou, nesladené a nie veľmi silné čaje. Odporúčaný je rooibos aj ovocné čaje, čierny a zelený čaj treba pre obsah teínu (kofeín) obmedziť.
Čaje v tehotenstve – čierny, zelený a bylinkové čaje
Pitie čaju počas tehotenstva je bezpečné, treba však dodržiavať určité opatrenia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za bezpečnú dennú dávku kofeínu počas tehotenstva do 300 mg, Americká asociácia pôrodníkov a gynekológov (ACOG) považuje za bezpečnú dennú dávku 200 mg kofeínu. Čierny, zelený aj biely čaj obsahujú kofeín, preto by ste ich mali piť len v obmedzenom množstve. Šálka čierneho čaju má do 50 miligramov kofeínu, šálka zeleného čaju 25 – 60 mg kofeínu.
Čaj pôsobí uvoľňujúco a doplní zvýšenú potrebu tekutín počas tehotenstva, ale môže pôsobiť aj ako prírodný liek zamedzujúci nepríjemným príznakom tehotenstva či byť prípravou na pôrod.
Zelený čaj
Napriek tomu, že ide o dobrý antioxidant, netreba to so zeleným čajom v tehotenstve preháňať. Jednu či dve šálky kvalitného zeleného čaju si môžete dopriať bez výčitiek. Ak si chcete vypiť viac šálok, vrecúško čaju zalejte horúcou vodou, nechajte ho 30 sekúnd lúhovať, potom ho vyberte a zalejte horúcou vodou znovu. Kofeín by sa z čaju mal vylúčiť pri prvom lúhovaní.
Čierny čaj
Čierny, ale aj biely čaj sú v tehotenstve povolené, avšak taktiež len v obmedzenom množstve. Vhodná je jedna až dve šálky denne. Pokiaľ budete piť kávu, zelený a čierny čaj by ste si v daný deň mali odoprieť. Lepšie si tak ustrážite prijaté množstvo kofeínu počas tehotenstva.
Zázvorový čaj v tehotenstve
Zázvor je účinným prírodným prostriedkom na zvýšenie obranyschopnosti organizmu, pomáha pri nechutenstve i ranných nevoľnostiach. Zázvor v tehotenstve nie je úplne zakázaný, treba však dodržiavať odporúčané dávky. Denne je vhodný 1 gram sušeného zázvoru alebo 4 gramy čerstvého zázvoru. Najmä pri ranných nevoľnostiach alebo pri nachladnutí je tak 1 šálka čaju denne bezpečná.
Bylinkový čaj počas tehotenstva
Nie všetky bylinky sú vhodné počas tehotenstva – niektoré sú bezpečné iba v 1. trimestri, niektoré sa odporúčajú až koncom tehotenstva a podaktoré nie sú vhodné vôbec. Pri výbere bylinného čaju treba postupovať opatrne a dbať na odporúčania ohľadom dávkovania počas gravidity.
Rooibos
Obsahuje minimálne množstvo kofeínu, dá sa zmiešať s inými ingredienciami, a tak vytvorť zaujímavé kombinácie chutí, zanedbateľné nie sú ani jeho priaznivé účinky na zdravie. Obsahuje množstvo antioxidantov, zlepšuje zdravie kostí aj cholesterol. Podľa jednej štúdie z roku 2017, ktorú vykonávali na potkanoch, nemá rooibos počas tehotenstva nepriaznivé účinky,
Harmančekový čaj v tehotenstve
S prvými tromi mesiacmi tehotenstva sa často spájajú ranné nevoľnosti. Na zmiernenie týchto prejavov je vhodný rumanček kamilkový (harmanček, kamilka). Harmanček má protizápalové účinky, pozitívne vplýva na trávenie, známe sú aj jeho upokojujúce účinky.
Mätový čaj v tehotenstve
Mäta v tehotenstve je vhodná len v obmedzenom množstve. Má schopnosť udržiavať normálnu činnosť tráviacej sústavy, zmierňovať nevoľnosti, ranné zvracanie i pálenie záhy. Keďže môže stimulovať menštruáciu a prekrvenie maternice, nemali by ste mätový čaj konzumovať počas 1. trimestra.
Medovkový čaj
Zlepšuje trávenie, reguluje krvný tlak, pomáha pri hemoroidoch i bolestiach hlavy, má relaxačné účinky, upokojuje nervový sytém, pomáha pri depresiách a nespavosti. Medovka prispieva k udržaniu hormonálnej rovnováhy a pomáha pri kŕčoch. Počas tehotenstva tak ide o veľmi vhodnú bylinku.
Šípkový čaj v tehotenstve
Na podporu imunity je vhodný šípkový čaj. Obsahuje množstvo vitamínu C, B2, B6, K a provitamín A, je známy svojimi močopudnými a potopudnými účinkami. Ak vás potrápi počas tehotenstva chrípka alebo nachladnutie, môžete si denne dopriať jednu či dve šálky.
Lipový čaj v tehotenstve
Podobne ako šípkový čaj aj lipový kvet je vhodný pri chrípke a nachladnutí v tehotenstve. Pôsobí protizápalovo, znižuje teplotu a zlepšuje trávenie.
Feniklový čaj
Pri tráviacich ťažkostiach, zápaloch, bolestiach hrdla, kašli, vysokom krvnom tlaku či zápaloch močových ciest môže byť nápomocný feniklový čaj. Má močopudné a detoxikačné účinky, podporuje funkciu metabolizmu. Počas tehotenstva je vhodný v obmedzených množstvách, predovšetkým vo vyššom štádiu tehotenstva. Prospieva pri nevoľnosti alebo pálení záhy, o jeho užívaní a dávkovaní sa radšej poraďte so svojím lekárom.
Maliník, alchemilka a žihľava
Bylinkový čaj z maliníka (1 šálka) a alchemilky (1-2 šálky) je vhodný až ku koncu tehotenstva ako príprava na pôrod. Ostružina dodáva telu cenné látky, podporuje peristaltiku čriev a posilňuje panvové svaly, čaj z alchemilkových listov odstraňuje bolesti hlavy, pomáha taktiež pri nespavosti a posilňuje nervovú sústavu. Pre tehotné ženy je vynikajú žihľavový čaj, ktorý má čistiace účinky, pomáha pri pálení záhy aj pri opuchoch a ochoreniach močových ciest. Ide o mierne diuretikum, pomáha odvodňovať organizmus a odstraňovať z tela škodlivé látky.
Čaj v tehotenstve – skúsenosti
Medovkový, zelený, mätový, harmančekový, žihľavový, ovocné čaje i rooibos sú podľa tehotných žien vyhovujúce. Ako uviedli, bylinkové čaje sú vhodné, ale treba ich striedať, pretože žiadna bylinka by sa nemala piť dlhodobo vo veľkých množstvách. Vyhýbať sa netreba ani čajom pre tehotné, treba si však overiť, v ktorej fáze tehotenstva je daný produkt vhodný.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Čaj v tehotenstve je skvelým spôsobom, ako dopĺňať pitný režim, avšak netreba to s ním preháňať. V prvom rade treba piť vodu, čaje, džúsy alebo minerálne vody by mali byť len doplnkom. Pili ste čas počas tehotenstva? O svoje skúsenosti sa môžete podeliť v komentároch.
Môžem piť v tehotenstve urologický čaj?
Je počas tehotenstva vhodný prieduškový čaj?
Čo bylinkové čaje pre tehotné?
Pridať komentár