Búšenie srdca v tehotenstve. Aké sú príčiny a ako to vyriešiť?
Búšenie srdca v tehotenstve (palpitácie) je normálnym a častým javom. Žena cíti v tomto období búšenie svojho srdca intenzívnejšie alebo rýchlejšie ako obvykle. Tento jav je spôsobený zmenami, ktoré nastávajú v tele počas tehotenstva a môže byť ovplyvnené hormonálnymi, fyziologickými a emocionálnymi faktormi.
Počas tehotenstva sa objem krvi v tele ženy zvyšuje, aby podporil výživu plodu. Táto zmena môže spôsobiť zvýšený tep srdca. Je bežné, že ženy sa počas tehotenstva stretávajú s výkyvmi tlaku, ktoré môžu ovplyvňovať srdcovú činnosť. Búšenie srdca sa tiež považuje za bežný symptóm nízkeho krvného tlaku alebo chudokrvnosti (anémie). Hormonálne zmeny, najmä zvýšená hladina progesterónu, môžu ovplyvniť rytmus srdca. Za búšením srdca v tehotenstve môže byť aj zvýšená činnosť štítnej žľazy, ktorá je v období gravidity aktívnejšia. V neposlednom rade strach, stres, nervozita a rôzne emocionálne výkyvy môžu vyvolávať zmeny v srdcovej činnosti. Ženy často vnímajú okamihy, keď srdce vynecháva, čo u nich vyvoláva pocit nepohodlia. Alkohol a fajčenie v tehotenstve sú tabu, no práve nikotín a alkohol môžu stáť za predčasnou komorovou kontrakciou srdca, resp. srdcovou arytmiou.
V tehotenstve mnohé ženy búšenie srdca indikujú práve pred spaním alebo v okamihu, ako sa dajú do pokojovej polohy. Búšenie srdca totiž prebieha aj v pokojovej polohe. Niektoré ženy sa s výkyvmi srdcovej činnosti stretávali až do pôrodu, pričom následne tieto symptómy odzneli. Ďalšie ženy v rámci svojich skúseností hovoria, že búšenie srdca v tehotenstve pociťovali primárne v prvom trimestri. Väčšina žien konštatovala, že dôvodom arytmických sťahov srdca boli predovšetkým hormonálne zmeny.
V niektorých prípadoch je možné nasadiť medikamentóznu liečbu (Isoptin), ktorou sa upokoja sťahy srdca. Búšenie srdca sa môže objaviť aj v prípade nedostatku horčíka, vtedy je vhodné doplniť množstvo horčíka vhodným doplnkom výživy. Príčinou býva taktiež nedostatok tekutín – potrebné je zvýšiť príjem tekutín a dodržiavať pravidelný pitný režim. Spôsobiť búšenie srdca v tehotenstve môže aj soľ, takže príliš solené jedlá môžu zapríčiniť vyššiu hladinu sodíka, ktorá môže prispieť k búšeniu srdca. Veľmi dôležitý je optimálny pomer vitamínov a minerálov v tele – sodík, draslík, vápnik, horčík. Pri búšení srdca môže uľaviť aj pohár studenej vody.
Vo väčšine prípadov je búšenie srdca v tehotenstve normálnym a neškodným javom. Avšak, ak sa vyskytnú ďalšie príznaky, ako sú závraty, mdloby, nezvyčajné bolesti v hrudníku alebo dýchavičnosť, je dôležité konzultovať takýto stav s lekárom. Môže to byť znakom iných zdravotných komplikácií (kardiovaskulárnych ochorení), ktoré by mohli vyžadovať diagnostiku a ďalšiu odbornú starostlivosť. Na Slovensku sa v najväčšej miere objavujú srdcové chyby vrodeného charakteru alebo gestačná hypertenzia – vysoký tlak v tehotenstve.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár