Brusnice v tehotenstve. Áno či nie?
Počas tehotenstva je prijímanie čohokoľvek do tela jedným veľkým otáznikom. Práve z tohto dôvodu sa gravidným ženám odporúča obrátiť sa na lekára, ktorý im osvetlí pozitívne i negatívne stránky jednotlivých potravín, bylín či liečivých prípravkov. Opatrnosť v tehotenstve sa teda nevzťahuje len na potraviny, ktoré môžu nadmerne dráždiť a zaťažovať tráviacu sústavu, ale aj na bylinky či plody bobuľovitých rastlín. Aj niektoré prírodné zdroje živín môžu negatívnym spôsobom vplývať na priebeh tehotenstva a zdravý vývin plodu. Brusnica je v tomto ohľade svetlou výnimkou.
Brusnice sú od nepamäti zázračnými bobuľkami pomáhajúcimi pri liečbe zápalov vylučovacej sústavy. Znižujú totiž pH moču, čím dochádza k tvorbe nepriaznivého prostredia pre prežitie baktérií vo vnútri jednotlivých častí vylučovacieho systému. Tieto malé červené bobuľky sú teda nápomocné aji pri liečbe chorôb bakteriálneho pôvodu. Vďaka množstvu prospešných antioxidantov a vitamínov vo vnútri brusníc dochádza k zvýšeniu imunity a odolnosti organizmu voči choroboplodným zárodkom. Práve z tohto dôvodu má ich zvýšený príjem význam najmä v zimných mesiacoch. Brusnice tiež disponujú veľkým množstvom kyseliny listovej, ktorá prispieva k zdravému vývoju plodu a jeho donosenia do úplného konca tehotenstva, čím sa zvyšuje vhodnosť, prospešnosť a bezpečnosť brusníc pre tehotnú ženu.
Brusnice je možné prijímať nielen v ich naturálnej podobe, ale aj vo forme brusnicovej šťavy, čaju alebo pastiliek ako doplnok stravy. Čo sa týka brusníc vo výživových doplnkoch, ich užívanie je potrebné prekonzultovať s lekárom, ktorý má detailný prehľad o anamnéze tehotnej ženy a doterajšom priebehu jej tehotenstva.
Podľa skúseností zverejnených na diskusných fórach je možné konštatovať, že brusnice v akejkoľvek forme sú pomerne populárnou metódou domácej liečby zápalu močových ciest alebo močového mechúra. Niektoré diskutujúce osoby vyzdvihli potrebu návštevy lekára pri akejkoľvek zmene zdravotného stavu. V tehotenstve totiž nie je práve najmúdrejšie liečiť zdravotné problémy za pomoci babských rád a zaužívaných foriem domácej liečby.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár