Bolesť panvy v tehotenstve. Čo to môže znamenať?
Okrem tehotenských príznakov, ako je raná nevoľnosť, mierne špinenie či bolesti hlavy, sú pre obdobie tehotenstva typické aj zmeny, ktoré prispôsobujú ženské telo vývoju plodu a následnému pôrodu. Do tejto kategórie zaraďujeme bolesti panvy, ktoré sú následkom kombinácie zvýšenej produkcie uvoľňujúceho hormónu relaxínu a postupného poklesu maternice s rastúcim plodom do lonovej oblasti. Ľudská panva je zložená z elastických väzív, ktoré sa dokážu vplyvom určitých faktorov rozširovať, čím dochádza i k rozširovaniu samotnej panvovej oblasti.
Bolesti panvy sú charakteristické pre neskoršie štádium tehotenstva a popôrodné obdobie. Najčastejšie sa dostavujú v siedmom mesiaci gravidity, no vylúčený nie je ani ich skorší nástup. Bolesti takéhoto druhu postihujú až 80 % tehotných žien. Keďže každé telo je iné, individuálne sú aj citeľné vplyvy rozširujúcej sa panvy na ženu. Bolesti môžu nadobúdať bodavý charakter v lonovej oblasti, no prirodzený je tiež pocit ťahu v slabinách. Niektoré ženy môžu dokonca panvové bolesti pociťovať ako tlak v krížoch. Bez ohľadu na to, akú podobu panvové bolesti u konkrétnej ženy majú, pravdou je, že ich intenzita má s blížiacim sa pôrodom stúpavú tendenciu.
Zodpovednosť za panvové bolesti v značnej miere prislúchajú spomínanému hormónu relaxínu, ktorého hladina v priebehu tehotenstva postupne stúpa. Tento ľudský hormón má na starosti uvoľňovanie kĺbov. V prípade tehotenstva ide o prispôsobovanie ženského tela rastúcemu plodu, a teda i maternici, ktorá sa priebežne zväčšuje a posúva spolu s plodom do panvovej oblasti. Tým pádom síce dochádza k uvoľneniu dlhodobého tlaku na dýchaciu sústavu, no „doplácajú“ na to iné časti ženského tela. Rozšírenie panvy a uvoľnenie jej väzov zapríčiňuje nestabilitu a bolesti kĺbov. Tie následne ovplyvňujú funkcie zvierača močového mechúra, peristaltiky a pohlavných orgánov pri sexe.
Bolesti panvy sú príznačné najmä pre denné hodiny, čo znamená, že v noci viac-menej ustupujú. U niektorých tehotných žien sa však tieto telesné zmeny môžu negatívne odzrkadľovať na kvalitatívnej i kvantitatívnej stránke ich spánkového režimu. Účinným riešením je tzv. tehotenský vankúš, ktorý svojím dlhým a úzkym charakterom slúži ako opora pre panvu. Umiestňuje sa medzi kolená počas spánku na boku, pričom túto polohu preferujú tehotné ženy aj bez použitia oporného vankúša.
Čo sa týka denného vyrovnania sa s panvovými bolesťami, každodenné činnosti je vhodné prispôsobiť tak, aby sa zmiernila záťaž v panvovej oblasti. Ak je to možné, tehotná žena by sa mala pri akejkoľvek činnosti vyhnúť polohám zaťažujúcim jednu nohu. To znamená, že pri vystupovaní z vozidla miesto jednej nohy vykračuje žena obomi nohami naraz, čím telo získava účinnejšiu oporu. Treba myslieť aj na to, že bolesti zhoršuje sedenie a státie v širokom rozkročení. Fyzioterapeutickým riešením na problémy v panvovej oblasti sú viacúčelové Kegelove cviky dopomáhajúce k posilneniu svalstva panvového dna a brušných svalov. V popôrodnom období je takáto forma cvičenia prijateľná po uplynutí štyroch až šiestich týždňov od narodenia bábätka.
Okrem prirodzených tehotenských zmien zapríčiňujúcich bolesti v panvovej oblasti, sú vyvolávačom takýchto príznakov aj rozličné zápaly či infekcie v tejto časti tela. Majú zväčša bakteriálny či kvasinkový charakter, pričom prevažne postihujú vylučovací alebo pohlavný systém ženského organizmu. Od panvových bolestí v dôsledku rozšírenia panvy sa líšia sprievodnými symptómami v podobe únavy, zvýšenej teploty, ale i bolestí v podbruší či krížoch.
Na základe skutočných skúseností je možné konštatovať, že panvovými bolesťami trpí v tehotenstve množstvo žien, pričom sa pokojne môžu objaviť aj v skorších štádiách tehotenstva. Účinným „liekom“ je zdravá dávka fyzickej aktivity prispôsobená gravidite, a to buď v podobe spomínaných Kegelových cvikov, alebo tehotenskej jogy. V prípade panvových bolestí však ide o neoddeliteľnú súčasť tehotenstva, ktorá mnohokrát zasahuje aj do každodenného života gravidnej ženy.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár