Bolesť hlavy v tehotenstve

Bolesť hlavy v tehotenstve. Čo pomáha na silnú migrénu?

Pre tehotenstvo sú príznačné hormonálne zmeny, ktoré ovplyvňujú mnohé aspekty života ženy očakávajúcej príchod bábätka. Hormóny, vysoká záťaž organizmu, no tiež iné stravovacie či spánkové návyky sa často prejavujú aj formou bolesti hlavy v tehotenstve. Každý organizmus je individuálny, čo vplýva aj na rozličné spôsoby liečby, ktoré môžu, no nemusia zabrať v prípade každej tehotnej ženy. Najpodstatnejšie však je držať sa naturálnych liečebných metód tak dlho, ako sa len dá, a teda sa vyhnúť klasickým liekom so zložením na báze chémie.

Publikované: 19.06.2023
Aktualizované: 19.06.2023
Obsah článku:

Čo presne zaberá na bolesť hlavy či migrénu v tehotenstve? V nasledujúcich odsekoch nášho článku sme zhrnuli najmä tie formy liečby, ktoré možno aplikovať aj svojpomocne v domácom prostredí, a teda nevyžadujú lekársky dohľad. Ak žiadna z vymenovaných metód nezaberie, rozhodne sa obráťte na svojho lekára.

Príčiny bolesti hlavy v tehotenstve

Ako sme už vyššie spomenuli, v tehotenstve dochádza k výrazným hormonálnym zmenám, ktoré sa v mnohých prípadoch môžu odzrkadliť na fyzickom zdraví tehotnej ženy. Jedným z prejavov týchto premien v organizme sú práve bolesti hlavy. Tie však môžu byť zapríčinené aj vplyvom nových stravovacích návykov, ktoré najmä v prvom trimestri zväčša ovplyvňujú pocity nevoľnosti a zvracanie. Ak je tehotnej žene zle, prirodzene sa vyhýba strave, ktorá by negatívnu reakciu tela mohla opätovne vyvolať, a teda môže dochádzať aj k minimalizovaniu príjmu stravy, čo vedie k pocitom hladu.

Hlad, resp. nezasýtenie organizmu spôsobuje zníženie krvného tlaku, ale i hladiny cukru v krvi, čo môže viesť k bolestiam hlavy. Je teda možné konštatovať, že všetky symptómy tehotenstva na seba akýmsi spôsobom nadväzujú, čo však neznamená, že by ste mali ich ďalšie zhoršenie „podporovať“.

V období tehotenstva je veľmi dôležitý pitný režim, pretože nedodávate tekutiny len svojmu organizmu, ale aj samotnému plodu. Dehydratácia najmä v letných mesiacoch, ale aj vplyvom vracania a hnačiek vedie aj u bežných, resp. netehotných ľudí k bolestiam hlavy a migrénam. Tým pádom je úplne prirodzené, že sa u tehotných žien tieto prejavy dehydratácie tela niekoľkokrát znásobujú.

Bolesti hlavy môžu v tehotenstve prameniť aj z emocionálneho a fyzického stresu, ktorý ťaží telo tehotnej ženy. Stres negatívne vplýva taktiež na spánkový režim, čo pravdepodobnosť výskytu bolesti hlavy zvyšuje. Za nepríjemnými bolesťami hlavy sa môžu skrývať zmeny v držaní tela vplyvom prirodzeného rastu plodu, čo spôsobuje isté svalové napätie hlavne v chrbtovej časti tela.

Príčiny bolesti hlavy v tehotenstve

Sínusové bolesti hlavy

Sínusové bolesti hlavy možno najčastejšie pociťovať v lokalite čela, očí a nosa. Často sú sprevádzané ďalšími symptómami, ako horúčka a infekcia dutín. Sínusové bolesti hlavy sú príznačné aj pre alergiu. V tomto prípade je lepšie obrátiť sa na lekára, ktorý vie liečbu prispôsobiť tehotenstvu. Z alternatívnych, resp. svojpomocných foriem liečby sa najviac odporúča naparovanie, teplý zábal hlavy či sprej do nosa na báze morskej vody. Nutné je tiež dodržiavať pitný režim a dopriať telu dostatok odpočinku.

Tenzné bolesti hlavy

Kým sínusové bolesti spôsobuje blokáda nosných dutín, príčinou tenzných bolestí hlavy sú často pocity úzkosti a stres. Takáto bolesť hlavy je často opisovaná ako citeľný tlak v zátylku a na krku. Na uvoľnenie bolesti pomáha priloženie ľadového zábalu alebo studeného uteráku na krk, tehotenská joga, cviky na zmiernenie svalového napätia, ale tiež teplá sprcha, prechádzka na čerstvom vzduchu či oddych s vyloženými nohami.

Migréna v tehotenstve

Ktokoľvek nazve migrénu mierne intenzívnejšou verziou bolestí hlavy, evidentne nikdy nezažil riadnu dávku migrénových bolestí. Pre migrénu je príznačná nielen ukrutná, pulzujúca bolesť hlavy, ale tiež závraty, rozmazané videnie a vracanie. Migrénu často spôsobujú ženské hormóny, no príčinou môže byť i určité jedlo, pach, príjem kofeínu, ale aj vyčerpanie organizmu či nadbytok stresu. V tehotenstve však môžu byť ženy náchylnejšie k migrénam v dôsledku kolísavej hladiny cukru v krvi či vplyvom tlakových zmien vzduchu.

Migréna sa zväčša lieči použitím medikamentov, no ženy v tehotenstve sú nútené silné lieky vyradiť, a teda bolesť zmierňovať inými spôsobmi liečby, ako sú studené obklady, teplá sprcha, potretie čela mätovým olejom, pobyt v tmavej, dobre vetranej miestnosti či pevné uviazanie uteráku okolo hlavy. Ak prenikavá bolesť neustupuje, môžete si na migrénu v tehotenstve vziať Panadol alebo iný liek na báze paracetamolu.

Migréna v tehotenstve

Čo na bolesť hlavy v tehotenstve?

V prípade bolesti hlavy je dôležité určiť presnú príčinu jej vzniku. K jej zisťovaniu je vhodné pristupovať za pomoci vylučovacej metódy. Ak viete, že ste celú noc prespali, no pociťujete náznaky hladu, bolesť hlavy môže prameniť práve vo vašom nezdravom príjme potrebných živín, resp. v ich neprijímaní.

Doplnením tekutín, stravy, ale i odpočinutím očí od obrazovky smartfónu či laptopu eliminujete aspoň niekoľko príčin, ktoré môžu potenciálne spôsobovať bolesť hlavy a vyhnete sa zbytočnému používaniu klinických liekov. Pokiaľ za vašou bolesťou hlavy nestojí takéto jasné odôvodnenie, oplatí sa siahnuť po alternatívnych liečebných metódach fungujúcich ako prevencia, ale aj s cieľom eliminovať už existujúce bolesti.

Začnite sa viac hýbať

Zavedenie dostatočného množstva fyzických aktivít do svojho každodenného režimu v priebehu tehotenstva dokáže naozajstné zázraky. Dokonca aj obyčajná prechádzka na čerstvom vzduchu má veľmi pozitívne účinky na namáhané telo tehotnej ženy. Pohybovými aktivitami je možné predísť nielen krvným zrazeninám, na ktoré sú ženy v tehotenstve oveľa náchylnejšie, no tiež pomáhajú v oblasti prekrvenia celého organizmu, eliminovania stresu či osvojenia si správneho držania tela po celú dobu tehotenstva, a tým pádom často funguje na bolesti hlavy.

Vždy je potrebné pohybové aktivity prispôsobiť konkrétnemu obdobiu tehotenstva, v ktorom sa práve nachádzate. Medzi najodporúčanejšie a najviac zaužívané fyzické aktivity v tehotenstve patria spomínané prechádzky či iný pohyb na čerstvom vzduchu, ale i nenáročné cvičenia alebo joga pre tehotné.

Čo na bolesť hlavy v tehotenstve

Zdravá strava a príjem tekutín v boji proti bolestiam hlavy v tehotenstve

Za preventívne opatrenie voči bolesti hlavy v tehotenstve považujeme aj zmeny v jedálničku, v ktorom by mali predovšetkým figurovať potraviny s vysokým obsahom potrebných vitamínov a minerálov, ako je vitamín B, vitamín C, vápnik a horčík. Čím viac zdravých živín vo forme stravy prijmete, tým menej doplnkov výživy potrebujete denne brať.

Primárne je dôležité, aby ste počas tehotenstva prijímali vyváženú stravu v primeraných dávkach viackrát denne. V tehotenstve si treba dať maximálny pozor na diéty, pričom redukčné metódy pre tehotné ženy doslova zakázané.

Z hľadiska tekutín a pitného režimu je podstatné, aby ste obmedzili príjem kofeínu. V tomto prípade pozor na „kofeínové“ bolesti hlavy, ktoré môžu byť zapríčinené náhlou a úplnou absenciou kofeínu. Ak ste pred tehotenstvom požívali väčšie množstvá kofeínu denne, a teda možno hovoriť o závislosti na káve, dennú dávku kofeínu znižujte postupne a pomaly. Ak kávu nechcete piť vôbec, voliť môžete aj alternatívu v podobe rozličných čajov, ktoré vám môžu počas kofeínovej „odvykačky“ podstatne pomôcť.

Odpočinok ako liek proti bolesti

Tehotenstvo je pre ženu veľmi náročným obdobím, v ktorom si jej telo prechádza rôznymi zmenami. Tie sa môžu odzrkadliť na spánkovom režime, ktorý sa vplyvom hormónov, rozličných bolestí a pociťovania nepohodlia v tej ktorej polohe ľahu stáva nepravidelným.

Telo vtedy vydáva varovné signály vo forme rozličných fyzických symptómov, ako je bolesť hlavy, s cieľom upozorniť tehotnú ženu, že niečo nie je v poriadku a je potrebné istú časť každodenného režimu zmeniť. Ak pociťujete náznaky únavy, na ktoré prirodzene nadväzujú aj citeľné bolesti hlavy, doprajte si viac odpočinku, a to aj počas dňa.

Bolesť hlavy v tehotenstve a odpočinok

Aromaterapia a naparovanie na bolesť hlavy v tehotenstve

Za akúsi formu relaxácie, ktorá môže pomôcť v boji proti bolesti hlavy v tehotenstve, sa považuje aromatická terapia spočívajúca v použití esenciálnych olejčekov či aromatických byliniek na uvoľnenie mysle a pozitívne ovplyvnenie fyzických bolestí. Olejčeky, prípadne bylinky, sa v rámci aromaterapie vkladajú buď priamo do vody, z ktorej ich formou naparovania môže tehotná žena vdychovať, alebo do špeciálnych difuzérov vypúšťajúcich arómu do miestnosti. Niektoré oleje sú určené aj na priamu aplikáciu na kožu počas kúpeľa alebo masáže.

V tomto prípade si treba dať veľký pozor na zloženie esenciálnych olejov alebo na samotné bylinky, ktoré počas aromaterapie použijete. Nie všetky ingrediencie sú totiž v tehotenstve prospešné. Existujú dokonca aj bylinky, ktorých by sa mali tehotné ženy priam vyvarovať. Medzi ne patrí napríklad šalvia, rozmarín, šafran či harmanček. Kým v prípade niektorých byliniek stačí počas tehotenstva použité množstvo regulovať, u iných je akákoľvek veľkosť dávky priam nebezpečná.

Obmedzenie stresových a rizikových faktorov

Na tehotenstvo, ale aj jeho príznaky vo veľkej miere vplývajú vonkajšie faktory, ktoré je potrebné v čo najväčšom možnom množstve obmedziť. Ak sa chcete vyhnúť nežiaducim bolestiam hlavy v tehotenstve, rozhodne sa vyhýbajte nadmernému hluku či náhlym zábleskom svetla, no tiež pachom a vôňam, ktoré vášmu organizmu v tomto období života veľmi nesedia.

Vydýchaný vzduch tiež negatívne vplýva na krvný tlak tehotnej ženy, čo priamo pôsobí aj na bolesti hlavy. Preto by ste sa mali uistiť, že miestnosti, v ktorých plánujete dlhšiu dobu pobudnúť, sú pravidelne vetrané. V neposlednom rade aj stres a nervozita sa považujú za chronických privolávačov bolesti hlavy. V tehotenstve je stresových a obáv vyvolávajúcich faktorov viac než dosť, preto by ste sa mali snažiť vyhýbať zbytočným napätým situáciám a prepracovaniu.

Bolesť hlavy v tehotenstve vs migréna

Liečivé obklady na bolesť hlavy

Obklady sú odjakživa považované za najlepšiu liečebnú metódu v boji proti bolesti, pričom výnimkou nie je ani bolesť hlavy v tehotenstve. Zatiaľ čo studené obklady majú pozitívny efekt na krvné cievy a uvoľnenie tlaku v hlave, teplé obklady sa využívajú skôr na relaxáciu svalstva. To znamená, že ak vašu bolesť hlavy zapríčiňujú stŕpnuté alebo prepracované svaly, priloženie teplého obkladu na dané miesto eliminuje jednak stuhnutosť, ale i bolesť hlavy.

Ak teplotu obkladu neprispôsobíte danému problému, môže sa stať, že bolesti naberú na sile a intenzite. V lekárňach je dnes možné nájsť rozličné gély, ktoré fungujú na princípe obkladov. Tie je pred použitím potrebné buď ohriať v mikrovlnke, alebo skladovať v mrazničke. Použiť však môžete aj bežný uterák, ktorý pred priložením na čelo zmočíte teplou alebo studenou vodou.

Kedy navštíviť lekára?

V prípade, že vás silná bolesť hlavy prebúdza zo spánku a neprechádza ani po aplikácii vyššie uvedených liečebných metód, navštívte svojho lekára, ktorý odborným vyšetrením určí, či ide o „bežnú“ bolesť hlavy, alebo o komplikácie vplývajúce na priebeh vášho tehotenstva. O požívaní akýchkoľvek liekov na bolesť je potrebné sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom, ktorí majú prehľad o liečivách vhodných pre ženy počas gravidity. Povolené, odporúčané a zakázané lieky sa tiež líšia v závislosti od trimestra, v ktorom sa tehotná žena práve nachádza. V súvislosti s tým, čo zaberá na bolesť hlavy špecificky v 1. trimestri, je potrebné poznamenať, že bežné lieky proti bolesti sa z dôvodu citlivej povahy počiatočnej fázy tehotenstva neodporúčajú

Platí pravidlo, že každé požitie klinického lieku by malo byť pre ženu v gravidnom stave prínosným, a teda by pozitívny efekt na chorobu, resp. bolesť mal vysoko prevyšovať riziká. V opačnom prípade by sa nemal liek vôbec aplikovať. V naozaj najkrajnejšej situácii môžete siahnuť po liekoch na báze paracetamolu. Na bolesť hlavy počas tehotenstva je najúčinnejším Paralen alebo Panadol. Aplikáciu takejto medicíny sa snažte oddialiť tak dlho, ako je to možné, hoci aj o takejto liečbe je lepšie sa vopred poradiť s lekárom.

Bolesť hlavy v tehotenstve: Kedy navštíviť lekára?

Bolesť hlavy v tehotenstve – skúsenosti

Na bolesť hlavy a migrénu v tehotenstve je najvhodnejší dostatok odpočinku, dodržiavanie pitného režimu a zdravá strava. Pokiaľ k zlepšeniu nedochádza a migréna nad vami víťazí, oplatí sa navštíviť lekára. Medzi „babské rady“ z diskusných fór patrí aj alternatívna liečebná metóda vo forme zalievanej kávy, do ktorej je vhodné pridať citrónovú šťavu. Netreba sa báť, pretože malá dávka kofeínu je v tehotenstve neškodná.

Viacnásobné mamičky sa na diskusných fórach zhodli aj v tom, že je v prípade migrénových záchvatov v tehotenstve lepšie požiadať o posilu v strážení detí, pretože migréna rozhodne len tak neustúpi a pridaný stres nie je v takejto situácii veľmi nápomocným.

Bolesť hlavy v tehotenstve – skúsenosti Modrykonik

Bolesť hlavy v tehotenstve – diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky– FAQ

Máte skúsenosti s bolesťami hlavy v tehotenstve? Budeme radi, ak sa o ne podelíte v komentároch. Pomôžete tak ďalším budúcim mamičkám s ich problémom. Pokiaľ ste v článku ani medzi odpoveďami na najčastejšie otázky nenašli informácie, ktoré ste hľadali, opýtajte sa na ne. Odpovieme čo najskôr.

Áno, zopár takýchto „bolehlavových“ potravín naozaj existuje. Sú to najmä jedlá obsahujúce glutamát sodný, ktorý možno nájsť v ázijskej kuchyni, ale i niektoré mliečne produkty či ovocie. Odporúčame sa strániť hlavne avokáda, malín, sliviek, ale i fíg či sušeného ovocia.

V prípade niektorých žien, ktoré v priebehu života trpia migrénovými bolesťami hlavy, dochádza k výraznému zmierneniu migrény a jej symptómov v dôsledku stabilizácii estrogénu, a teda ženského pohlavného hormónu, ktorý je najväčším „provokatérom“ migrén. Avšak nemusí to tak byť vždy. Organizmus každého človeka je individuálny a na každú ženu môže tehotenstvo vplývať iným spôsobom. Preto je možné, že sa migrén nezbavíte ani v období tehotenstva.

Väčšina bežných liekov na bolesť hlavy nie je lekármi odporúčaná, pretože môžu výrazne ovplyvniť vývoj plodu. Ak sa ocitnete v situácii, keď žiadna z alternatívnych liečebných metód nezaberá, môžete si raz denne vziať liek s obsahom paracetamolu, medzi ktoré patrí napríklad Panadol či Paralen. Neodporúča sa prekročenie stanovenej dávky (max. 500 gramov) ani dlhodobé užívanie týchto liečiv v tehotenstve. Rozhodne sa oplatí o liečení pomocou chemických liekov poradiť s vaším lekárom.

Migréna má rozličné príznaky, medzi ktoré rozhodne patrí aj tzv. zraková aura, pri ktorej môžete mať skreslené videnie vplyvom mihotajúcich sa svetiel. Okrem toho môžete pociťovať mravčenie v oblasti končatín na jednej strane tela alebo okolo úst. Vymenované symptómy sú primárnymi prejavmi blížiacej sa migrény, za ktorými nasleduje špecifická pulzujúca bolesť hlavy.


Komentáre
Danica Žigová 10.Jul.2023
Pekný deň mamičky. Trpím častými bolesťami hlavy, neviem či to sú úplne charakteristiky migrény. Som v 27. týždni. Mne môj lekár paralen prísne zakázal! Vraj to môže veľmi poškodiť plod. A teraz čítam, že paracetamol je v poriadku pri správnom dávkovaní. Môžem si dať teda paralen od bolesti hlavy alebo nie?

Odpovedať

Tamara Krížová 18.Jul.2023

Áno, Paralen pokojne môžeš. Tiež som mala bolesti hlavy hlavne v treťom trimestri. Dodržuj dávkovanie. Myslím, že max. 2 tabletky do dňa pri tehotných. Viac by si dávať nemala. Ale nie som si istá. Všeobecne, ak lieky netreba v tehotenstve, nejedz, ale určite ti Paralen neuškodí,

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.2%)