Bielkovina v moči v tehotenstve?
Čo znamená bielkovina v moči v tehotenstve? Odborne sa prítomnosti bielkoviny v moči hovorí proteinúria. Počas tehotenstva sa moč pravidelne vyšetruje, aby sa prípadná prítomnosť bielkoviny v ňom včas odhalila. Výskyt bielkoviny v moči počas tehotenstva do veľkej miery súvisí so zmenami, ktoré sa v organizme ženy odohrávajú. Bielkovina v moči v malom množstve nemusí značiť žiadny vážny problém. Problémom je, ak hodnoty prekročia určité hraničné množstvo, čo je 300 mg. V takom prípade je proteinúria varovným signálom.
U tehotných žien býva v tehotenstve množstvo bielkovín relatívne často zvýšené, pričom sa hodnoty pravidelne monitorujú. Počas pravidelných tehotenských poradní je pravidelne realizovaný rozbor moču. Prekročenie hraničnej hodnoty môže byť príznakom vážnejších komplikácií, ktoré ohrozujú plod a udržanie tehotenstva – preeklampsia, eklampsia alebo HELLP syndróm.
V tehotenstve predstavuje najzávažnejší stav akútna proteinúria, pri ktorej dochádza k preeklampsii. Tento stav musí lekár pri výskyte bielkoviny v moči vylúčiť ako prvý. Preeklampsia totiž značí ochorenie placenty, čo spôsobuje, že plod nie je dostatočne vyživovaný. Dochádza k zvýšeniu krvného tlaku, pretože telo sa snaží plodu doručiť dostatočné množstvo živín a krvi. Príznaky preeklampsie sú veľmi ťažko pozorovateľné a ženy ich často pripisujú bežným tehotenským príznakom – bolesti hlavy, vysoký krvný tlak, zvracanie, nevoľnosť, rozmazané videnie, opuchy končatín alebo bolesti brucha. HELLP syndróm predstavuje najzávažnejšiu formu preeklampsie, pri ktorej dochádza k rozpadu červených krviniek.
Bielkovina v moči môže byť predzvesťou ochorenia obličiek alebo ich poškodenia. V takom prípade ide o tzv. chronickú proteinúriu. Obličky plnia filtračnú funkciu v našom organizme a močom vylučujú škodlivé látky z tela. Ak je funkcia obličiek porušená, do moču sa dostávajú okrem odpadových látok aj látky pre telo potrebné. Z tela sa tak môžu vylučovať vo väčšom množstve tiež bielkoviny.
Príčinu výskytu bielkoviny v moči je potrebné za každých okolností riešiť, aby bolo možné stanoviť vhodnú terapiu. Zvýšenie bielkoviny v moči môže byť dočasné. Spôsobiť ho môže nedostatočný príjem tekutín, prekonanie horúčky, podchladenie, tehotenská cukrovka, nadmerný stres, fyzická záťaž alebo užívanie určitých liečiv.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár