Anémia v tehotenstve

Anémia v tehotenstve – chudokrvnosť. Nedostatok železa v krvi a jeho príznaky

Nedostatok železa v krvi počas tehotenstva a anemické stavy patria u žien k dlhodobým výživovým problémom na celom svete. Existujú rôzne druhy anémie, ktoré sa líšia príčinami vzniku, no v súvislosti s tehotenstvom ide predovšetkým o sideropenickú anémiu, ktorá je spôsobená práve nedostatočným množstvom potrebných živín v krvi. Najčastejšie ide o chýbajúce železo. Málo železa v tehotenstve je stav, ktorý je spôsobený najčastejšie v dôsledku zvýšených nárokov organizmu na zásobovanie plodu. Počas tehotenstva totiž dochádza k zmenám v krvnom obehu. Zvyšuje sa objem krvi a telo má zvýšené nároky na príjem železa, ktoré významne prispieva k tvorbe hemoglobínu. Ten sa nachádza v červených krvinkách. Nižší počet červených krviniek a hemoglobínu značí, že sa spomaľuje okysličovanie tkanív. Ako liečiť anémiu – chudokrvnosť v tehotenstve?

Publikované: 06.09.2023
Aktualizované: 16.10.2023
Obsah článku:

Jedinou zmenou v tehotenstve nie je ani zďaleka rastúce bruško. Mnohé hormonálne a biochemické procesy, ktoré na pohľad človek nevníma, no v tele ženy sa odohrávajú, spôsobujú veľké zmeny. Zabezpečenie vyživovania plodu je kľúčové pre úspešné tehotenstvo. Optimálne zásobovanie plodu kyslíkom je podmienkou pre správny vývoj dieťaťa. Aj z tohto dôvodu môže byť anémia nebezpečná pre vyvíjajúce sa dieťatko. Železo patrí medzi veľmi dôležité minerálne látky, ktoré ovplyvňujú veľké množstvo procesov v ľudskom organizme. Najdôležitejšiu úlohu zohráva v procese krvotvorby. Chudokrvnosť – málokrvnosť so sebou prináša viacero neželaných príznakov. Ako zlepšiť krvný obraz? Aké má nedostatok železa príznaky? Aké železo pre tehotné je najlepšie?

Čo je to anémia?

Anémia je stav charakterizovaný nedostatočnou hladinou červených krviniek, resp. hemoglobínu v krvi (pozn. hemoglobín = bielkovina obsiahnutá v červených krvinkách, ktorá na seba viaže molekuly kyslíka). Červené krvinky obsahujúce hemoglobín zodpovedajú za distribúciu kyslíka v krvnom obehu do tkanív a orgánov po celom tele. Zároveň odvádzajú oxid uhličitý späť do pľúc. Keď sú hladiny hemoglobínu nízke, môže to spôsobiť nedostatočný prísun kyslíka v organizme. Anémia je v tehotenstve najčastejšie spôsobená v dôsledku nedostatočného množstva potrebných látok. Odborne sa tento druh málokrvnosti nazýva sideropenická anémia.

Chudokrvnosť v podstate definuje zdravotný stav – vzhľadom na vek, pohlavie a životné obdobie je množstvo červených krviniek a hladina hemoglobínu nižšia, ako mala za daných okolností v zdravom tele človeka byť. V prípade žien je minimálna hladina hemoglobínu v krvi 120 g/l (dolná hranica) u mužov 130 g/l. Počas tehotenstva by hladina hemoglobínu v krvi nemala klesnúť pod hodnotu 110 g/l. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje hodnotu koncentrácie hemoglobínu v krvi pod stanovenú hodnotu za stav anémie. Pozorovaním sa zistilo, že tehotenská anémia sa líši aj na základe regiónu a sociálno-ekonomickej situácie žien. Mimo tehotenstva je až v 90 percentách prípadov anémia príznakom iného ochorenia, ktoré tento stav spôsobuje. Najčastejšie sa anémie vyskytujú v detstve a práve v období gravidity u žien.

anémia v tehotenstve príznaky

Príčiny vzniku anémie v tehotenstve

Najčastejším dôsledkom vzniku anémie v tehotenstve je kombinácia nedostatku potrebných látok v organizme a požiadavky plodu na vyživovanie. Primárne však ide práve o nedostatočné množstvo minerálu železa v krvi, ktorý sa výrazne podieľa na procese krvotvorby. Taktiež môže ísť o nedostatok ďalších látok, napríklad kyseliny listovej, vitamínu B12, horčíka, vápnika či iných dôležitých živín. Tento druh anémie sa odborne označuje ako sideropenická anémia – anémia z nedostatku železa. V tehotenstve tiež anémia súvisí s nižším obsahom červených krviniek v tekutej časti krvnej plazmy – pokles hemoatokritu.

Samotné tehotenstvo fungovanie ženského organizmu významne pretvára. Rôzne hormonálne a biochemické procesy sa prispôsobujú plodu a jeho potrebám. K výrazným zmenám dochádza i v krvnom obehu. Veď už v prvom trimestri sa zvyšuje objem krvi v tele ženy o približne 250 až 500 ml. To znamená, že úlohou srdca je pumpovať väčší objem krvi a pľúca musia stíhať dodávať krvi dostatok kyslíka. A práve s týmito aktami organizmu súvisia aj anemické stavy u tehotných žien. Ženské telo má výrazne zvýšenú potrebu príjmu železa v dôsledku požiadaviek na vyživovanie plodu. Vyššia spotreba železa v tehotenstve sa veľmi výrazne zvyšuje v poslednom trimestri.

Menšie množstvo alebo vyčerpaná zásoba železa nemusí ženu ani plod výraznejšie ohrozovať, no príjem železa je potrebné systematicky zvyšovať. V prípade, že ide o stav anémie, je potrebná bezpodmienečná terapia. Neliečená anémia môže výraznejšie ohroziť ženu i plod. Zabúdať netreba ani na rizikové faktory u žien, u ktorých je riziko vzniku anémie rádovo vyššie. Medzi rizikové faktory vzniku anémie v tehotenstve sa radí:

  • výskyt chudokrvnosti pred tehotenstvom,
  • nedostatočný príjem železa,
  • nízka hmotnosť rodičky,
  • opakované mnohopočetné tehotenstvo,
  • tehotenstvá nasledujúce tesne za sebou,
  • vegetariánska či vegánska strava,
  • častejšie zvracanie v prvom trimestri,
  • silné a dlho trvajúce krvácanie počas menštruácie,
  • pravidelné darcovstvo krvi,
  • mladý vek rodičky.

Veľmi časté sú tiež stavy popôrodnej málokrvnosti. Prejavy anémie po pôrode sa často ešte znásobia v dôsledku strát krvi počas pôrodu. Okrem sideropenickej anémie z nedostatku železa sa tak pridáva ešte aj hemoragická anémia, ktorá vzniká v dôsledku strát väčšieho objemu krvi. Príznaky anémie znásobuje aj laktácia, ktorá pre svoje fungovanie spotrebúva väčšie množstvo železa. V dôsledku nedostatku tohto minerálu následne klesá pomer hemoglobínu a červených krviniek.

Riziká chudokrvnosti pre tehotnú ženu

Anémia v tehotenstve nie je nič výnimočné a tehotné ženy sa s ňou stretávajú veľmi frekventovane. To však neznamená, že jej prítomnosť bude tehotná žena ignorovať. Nedostatok železa v krvi môže mať na svedomí iné zdravotné problémy. Nasledujúce riziká sa týkajú predovšetkým pacientiek s ťažkým anemickým stavom alebo prípadov, keď nie je anémia dlhodobo liečená. Včasná diagnostika predstavuje najlepší spôsob, ako zabrániť prepuknutiu závažnejších príznakov alebo výskytu vážnejších ochorení.

Anémia často ohrozuje predovšetkým zdravý priebeh tehotenstva. Rozvinúť sa môže preeklampsia a objavujú sa tiež častejšie infekcie. Štatisticky anemické ženy v tehotenstve bojujú viac so stavmi popôrodnej depresie. Veľmi bežný je aj problém s laktáciou, keď dochádza v dôsledku nedostatočného množstva železa k poruchám tvorby mlieka. Nehovoriac o tom, že pre anémiu je žena viac unavená, depresívna a náladová, čo môže negatívne vplývať na prirodzený vývoj tehotenstva.

V neposlednom rade málo železa v tehotenstve a rozvinutie anémie môžu ohrozovať plod a jeho vývin. Neliečená anémia môže spôsobiť predčasný pôrod alebo zapríčiniť nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa, pričom je tu riziko oneskoreného vývoja plodu. Narušený môže byť vnútromaternicový vývin plodu, čo môže mať za následok poruchu psychomotorického a psychického rozvoja. Najväčšie riziko vzniká vtedy, ak hodnoty hemoglobínu v krvi klesnú pod 60 g/l, keď ide o ťažkú anémiu a môže dôjsť k predčasnému odlúčeniu placenty, čo vedie k poruchám plodu alebo až k jeho odumretiu a spontánnemu potratu.

nízka hladina pri anémii v tehotenstve

Príznaky nedostatku železa v krvi

Železo zohráva v ľudskom organizme veľmi dôležitú úlohu. Koniec koncov, každý jeden minerál či vitamín ovplyvňuje procesy, ktoré sa v našom tele odohrávajú. Nie nadarmo sa hovorí o vyváženej a pestrej strave, ktorá je zárukou optimálnej zásoby živín pre naše telo. V prípade nedostatku železa v krvi je vznik anémie vysoko pravdepodobný. Železo v procese krvotvorby zohráva dôležitú úlohu v tom, že napomáha tvorbe hemoglobínu. Teda krvnej bielkoviny, ktorá zabezpečuje distribúciu kyslíka v tele. V tehotenstve je jeho optimálna hladina o to dôležitejšia, že cez placentu sa okysličuje aj samotný plod a zabezpečuje sa jeho vyživovanie. Ak je nedostatok železa v tehotenstve výraznejší, objaviť sa môžu rôzne príznaky chudokrvnosti.

Anémia je v mnohých prípadoch signálom prítomnosti iného ochorenia. Anémia je v takom prípade len symptómom inej diagnózy. Môže ísť o hematologické ochorenie, problém s rozpadom červených krviniek, príčinou môže byť nepatrné vnútorné krvácanie, zápalové či nádorové ochorenie. Pri anemických stavoch je preto vždy najdôležitejšie zistiť príčinu, aby sa mohlo pristúpiť k vhodnej liečbe.

Diagnostika a liečba anémie

Anémiu je možné diagnostikovať odberom krvi v tehotenstve. Pravidelné kontroly v tehotenstve sú teda nevyhnutnosťou pre odhalenie prípadnej anémie. Na základe krvného obrazu sa zistí objem hematokritu – červených krviniek a taktiež koncentrácia hemoglobínu. Ak krvný obraz preukáže, že hladina hemoglobínu je nízka (pod hranicou 110 až 100 g/l) a v krvi tehotnej ženy je málo železa, lekár nastaví liečbu formou suplementácie železom.

Doplniť železo počas tehotenstva môžete zvýšenou konzumáciou niektorých potravín, ktoré obsahujú vyššiu koncentráciu tohto minerálu. Zvyčajne však lekár odporučí suplementáciu výživovými doplnkami, pretože vstrebávanie železa zo stravy si vyžaduje dlhodobejší proces. Medzi potraviny s vysokým obsahom železa patria – špenát, brokolica, strukoviny, orechy, tofu, obilniny, červené mäso, vnútornosti (bravčová pečeň) a iné. Mäso zároveň predstavuje najlepší prirodzený zdroj železa, pretože miera jeho vstrebávania je okolo 30 %. V prípade iných potravín je vstrebávanie na úrovni 5 až 15 %. Dobrým zdrojom železa je takisto extrakt z trstinovej melasy (11,1 mg/100 g).

Pri užívaní suplementov sa vždy riaďte odporúčaniami lekárov a dodržujte odporúčané dávkovanie. Ani vysoká dávka železa v krvi nie je optimálnym stavom. Lekári pri dopĺňaní železa odporúčajú aj suplementáciu vitamínom C a užívanie kyseliny listovej. Existujú preparáty, ktoré tieto zložky spájajú a lekár vám ich môže odporučiť. Zatiaľ čo bežne by mal žene stačiť príjem okolo 18 mg železa denne, v tehotenstve sa odporúča zvýšiť dávku na aspoň 27 – 30 mg. Pričom miera „čistej“ vstrebateľnosti je mnohokrát nižšia.

Liečba anémie

Prevencia pred vznikom chudokrvnosti

Ak je žena pred tehotenstvom informovaná a je si vedomá toho, čo spôsobuje nedostatok železa v tehotenstve, najlepším možným spôsobom, ako tehotenskej anémii predísť, je prevencia. Ešte pred tehotenstvom môžete podstúpiť odber krvi, aby ste zistili, aké sú základné hodnoty červených krviniek a hemoglobínu. Následne je možné úpravou stravy a konzumáciou potravín bohatých na železo zvýšiť koncentráciu železa v krvi. Alebo môžete siahnuť po doplnkoch výživy, čo je často najlepší spôsob, ako efektívne napomôcť tvorbe hemoglobínu a ako zlepšiť krvný obraz. Už pred tehotenstvom je teda lepšie zvýšiť príjem železa, ale aj iných potrebných minerálov a vitamínov pre tehotné.

Málo železa v tehotenstve (anémia) – skúsenosti

V diskusných fórach sa ženy s anémiou najčastejšie obracajú na skúsenejšie mamičky s otázkou, či predstavuje anémia výrazné riziko pre dieťa. Viaceré diskutujúce sa vzájomne upokojujú, že anémia je bežná a ak je lekárom nastavená liečba, ktorá najčastejšie spočíva v dopĺňaní železa, tehotenstvo prebehne v poriadku.

Množstvo žien upriamuje pozornosť na suplementáciu železom a kyselinou listovou. Zároveň diskutujúce poukazujú na to, že je vhodné zvýšiť príjem železa pred tehotenstvom alebo na jeho začiatku bez ohľadu na to, či sa anémia objaví alebo nie. Vhodným zdrojom železa je podľa niektorých žien aj trstinová melasa, mäso alebo špenát. Niektoré ženy sa snažia iným budúcim mamičkám vyvracať mýty o nevhodnosti užívania suplementov v tehotenstve. Na trhu je dostupné množstvo bezpečných doplnkov výživy s obsahom železa.

Anémia v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Anémia v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Anemické stavy v tehotenstve nie sú raritou. Celosvetovo približne 52 % žien v tehotenstve nemá dostatočnú hladinu železa v krvi. Štatistiky poukazujú na fakt, že potom, čo sa zvýši množstvo krvi v tele tehotnej ženy, anémiou trpí približne 15 % žien. Aj vás trápi problém s nedostatkom minerálov a vitamínov? Bola vám v tehotenstve diagnostikovaná anémia alebo ste mali málo železa v krvi? Ako ste tento stav riešili? Budeme radi, ak sa spolu s ostatnými mamičkami podelíte o svoje skúsenosti. A možno ponúknete vlastné rady a odporúčania súvisiace s problematikou anémie v tehotenstve. Zapojte sa do diskusie pod článkom.

V tehotenstve nedostatok železa spôsobuje predovšetkým kombinácia zmien v krvnom obehu (zvýšenie objemu krvi o 250 až 500 ml), v dôsledku čoho nie je organizmus dostatočne zásobený železom a ďalšími potrebnými látkami. Železo je dôležité v procese krvotvorby, pretože prispieva k tvorbe hemoglobínu, ktorý je súčasťou červených krviniek. Hemoglobín na seba naviaže molekuly kyslíka, ktoré sa starajú o okysličovanie tkanív i plodu skrz placentu. Pri jeho nedostatku môže dôjsť až k vývinu anémie – chudokrvnosti.

Málo železa v krvi u tehotnej ženy nemusí automaticky značiť vznik anémie. Železo pre tehotné je však veľmi dôležité z dôvodu zmien v krvnom obehu, jeho nedostatok sa môže prejavovať nadmernou únavou, slabosťou, dýchavičnosťou, bolesťami hlavy, bledou pokožkou, závratmi, búšením srdca či nízkym krvným tlakom. Niektoré ženy môžu pociťovať studené horné a dolné končatiny.

Áno, pri vážnejšej forme tehotenskej anémie môže byť jedným zo symptómov búšenie srdca (srdcové palpitácie) až následný vznik tachykardie (trvalejšie zrýchlenie tlkotu srdca – viac ako 100 úderov za minútu). K závažnejším príznakom anémie patria aj problémy s koncentráciou, slabšie priberanie tehotnej ženy alebo nízky krvný tlak.

Odborne sa tomuto javu hovorí hemochromatóza. Ide o stav, ktorý je vyvolaný práve nadmerným príjmom železa zo stravy alebo doplnkov stravy. Toto ochorenie môže mať dokonca dedičný charakter a častejšie sa vyskytuje u mužov vo veku 40 až 60 rokov. Vzniká nahromadením železa v krvi, pričom nedochádza k jeho efektívnemu vstrebávaniu. Hemochromatóza môže byť príznakom iného ochorenia – ochorenie pečene, obličiek, časté krvné transfúzie alebo alkoholizmus. Hlavnou zásobárňou železa v tele je pečeň, preto býva nadmerným množstvom feritínu najčastejšie poškodená.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.6%)