Akútna cystitída

Akútna cystitída a jej príznaky. Aká je najlepšia liečba?

S infekciou močovej sústavy sa aspoň raz za život stretne takmer každý človek, ktorý podcení nevyhnutnosť pitného režimu, oblečenia prispôsobeného počasiu či hygienických návykov súvisiacich s vylučovaním moču. Medzi takéto infekčné ochorenia zaraďujeme aj akútnu cystitídu, ktorá postihuje zväčša ženy, no nevyhnú sa jej ani muži či deti.

Publikované: 25.11.2024
Aktualizované: 25.11.2024
Obsah článku:

Pre lepšie pochopenie všetkých aspektov tohto ochorenia postihujúceho močovú sústavu, sme si pripravili článok zhrňujúci základné vlastnosti, príčiny a symptómy cystitídy. Opísali sme tiež diagnostický postup a liečebné metódy, ktoré je potrebné aplikovať pre rýchle vyliečenie infekcie. Jednu časť článku sme venovali preventívnym opatreniam, ktoré disponujú akou-takou schopnosťou zamedziť vzniku cystitídy.

Cystitída u žien, detí i u mužov

Cystitída je nekomplikovanou infekciou močového mechúra, ktorá má nepríjemný, no ľahko liečiteľný priebeh. Na základe databázy MKCH (Medzinárodná klasifikácia chorôb) cystitíde prislúcha kód N30.0, pod ktorým sa skrývajú všetky choroby močovo-pohlavnej sústavy. Infekciu orgánu slúžiaceho na zber a vylučovanie moču spôsobuje premnoženie škodlivých baktérií, pričom takmer v 80 % prípadov je zodpovedná baktéria E.coli. Problémy však môžu narobiť aj rôzne streptokoky či stafylokoky.

Podľa štatistických údajov cystitídu zažije aspoň raz za život minimálne 60 % žien. Ide totiž o infekciu, ktorá omnoho častejšie postihuje ženy ako mužov či deti. Ženská močová sústava je totiž z hľadiska stavby jednoduchšie napadnuteľná baktériami. Je to najmä pre krátku močovú rúru, no tiež v dôsledku veľmi malej vzdialenosti medzi ústím močovej trubice a konečníkom. Aj keď muži majú v porovnaní so ženami dlhšiu a užšiu močovú rúru, neznamená to, že im vznik cystitídy nehrozí. Zväčša sa však stáva akousi pridruženou infekciou prostatitídy alebo zúženia močovej rúry.

Čo je cystitída?

Príčiny vzniku akútnej cystitídy

Keďže cystitída vzniká v dôsledku zvýšeného množstva škodlivých baktérií v močovom mechúre, existujú určité faktory, ktoré im v presune do močovej sústavy pomáhajú. Cystitída u žien sa môže prejaviť po pohlavnom styku, a to najmä v prípade, že sa neprihliadalo na intímnu hygienu. Taktiež môžu byť príčinou niektoré typy antikoncepčných prostriedkov, ako sú pesary či spermicídne gély. Síce zabraňujú prieniku spermií do reprodukčného systému ženy, no zároveň negatívne vplývajú na maternicový hlien, čo znižuje obranyschopnosť proti baktériám.

Problémy s cystitídou môže privodiť žene aj samotné tehotenstvo, ktoré sa pričiňuje na znížení celkovej imunity tehotnej ženy. U žien každého veku môže akútna cystitída vzniknúť vplyvom genetickej predispozície, pričom staršie ženy sú riziku infekcie močového mechúra vystavené najmä z hľadiska inkontinencie a hormonálnych zmien po menopauze. Znižuje sa totiž hladina estrogénu, čo prispieva k stenčovaniu sliznice močovej rúry, ktorá sa tak stáva menej odolnou proti prieniku baktérií do močového mechúra.

Bez ohľadu na pohlavie sa cystitída môže objaviť v dôsledku porúch odtoku moču, chronických chorôb týkajúcich sa obličiek či porúch metabolizmu, ako je napr. cukrovka. Infekcia močového mechúra môže byť tiež následkom nekontrolovaného príjmu niektorých medikamentov či imunosupresívnej liečby, ktorá obmedzuje schopnosť organizmu reagovať na škodlivé látky a podnety. Vskutku ironický je fakt, že infekcia sa môže do močovej sústavy preniesť aj počas tzv. cytoskopie, a teda vyšetrenia samotného močového mechúra. Takýto negatívny následok zvykne mať dokonca aj nedostatočný príjem tekutín. Prispieť môžu tiež močové kamene, permanentný katéter a v prípade mužov aj zväčšená prostata.

Cystitída a jej príznaky

Akútnu cystitídu sprevádza frekventovaná potreba návštevy toalety, pričom mnohokrát už močový mechúr disponuje len minimálnym množstvom moču, ktoré by za bežných okolností u človeka nevyvolávalo nutkanie močiť. Môže za to príznak cystitídy, pre ktorý človek pociťuje neustálu plnosť močového mechúra. V dôsledku infekcie sa menia vlastnosti výlučkov, ktoré sú v priebehu ochorenia príznačné svojím intenzívnym pachom a zakaleným až tmavým sfarbením. Zvyčajne sa pridružuje bolestivosť a pálenie pri vylučovaní moču, pričom cystitída u mužov sa môže prejaviť aj pociťovaním mravčenia v penise.

Vo vážnejších prípadoch sa môže stať, že sa v moči objavia náznaky krvi. Ženy si tento symptóm môžu zameniť s príchodom menzesu. Intenzita príznakov cystitídy sa totiž mnohokrát odvíja od aktuálneho štádia ženského cyklu. K ich zhoršeniu dochádza najmä v období ovulácie a dva či tri dni pred nástupom menštruácie. Pre menštruujúce ženy môže byť mätúci aj pocit tlaku či bolesti v podbruší. Okrem uvedených prejavov cystitídu sprevádza celková únava a vyčerpanosť, pričom vylúčené nie je ani zvýšenie teploty do 38 °C.

Cystitída príznaky

Cystitída v tehotenstve

Vznik akútnej cystitídy nie je ani zďaleka vylúčený u tehotných žien, ktoré sú práve pre „druhý stav“ omnoho náchylnejšie na infekcie. Pravdepodobnosť infekcie močového mechúra sa zvyšuje v neskorších štádiách gravidity, keď plod vyvíja tlak na močový mechúr, čo spôsobuje frekventovanejšiu potrebu močenia. Baktérie majú v tomto období omnoho väčšiu šancu na premnoženie. Cystitída sa však môže prejaviť ako následok podchladenia, obmedzenej intímnej hygieny či prípadného neliečenia kvasinkovej infekcie, ktorá postúpila do močových ciest.

Diagnostika cystitídy

Nielen pre tehotné ženy platí, že v prípade akýchkoľvek príznakov signalizujúcich prítomnosť infekcie v močových cestách je vždy potrebné vyhľadať lekára. V rámci diagnostiky je dôležité odborníkovi popísať všetky symptómy, ktoré by mohli dopomôcť k presnému stanoveniu problému a následnému určeniu liečebného postupu. Samozrejmosťou je skúmanie čerstvej vzorky moču, ktorá by mala do laboratória poputovať maximálne do troch hodín od odberu.

Kontrolujú sa kvantitatívne i kvalitatívne vlastnosti moču. Skúma sa jeho sfarbenie a miera zakalenia, z biochemického hľadiska tiež pH moču, množstvo cukru, bielkovín, krvi či leukocytov obsiahnutých vo výlučkoch. Podstatným krokom je odhalenie špecifického typu baktérií, ktoré akútnu cystitídu spôsobili. Niekedy môže lekár dokonca odporučiť absolvovanie krvných testov, prípadne ultrazvukového vyšetrenia močového mechúra, vďaka čomu nadobúda jasnejší obraz o probléme vylučovacej sústavy.

Liečba akútnej cystitídy

Akútna cystitída má zväčša jednoduchý priebeh, pričom liečba v domácom prostredí trvá približne päť až desať dní. Keďže ide o formu bakteriálnej infekcie, lekár po diagnostike cystitídy predpisuje antibiotiká. V prípade neliečenia totiž môže hroziť presunutie infekcie na okolité orgány, čo je najmä pre tehotné ženy veľkým rizikom. Zlepšenie stavu v dôsledku antibiotickej liečby je možné spozorovať už v priebehu jedného či dvoch dní. Okrem antibiotík je vhodné proti cystitíde užívať i lieky s protizápalovým účinkomspazmolytiká, ktoré zmierňujú kŕčovitosť hladkých svalov tvoriacich močové cesty. V období tehotenstva sa liečba prispôsobuje anamnéze gravidnej ženy a rizikám, ktoré by mohli rozličné liečebné metódy spôsobiť.

Liečba akútnej cystitídy

Cystitída a doplnková liečba

Doplňujúca liečba cystitídy by mala prebiehať súbežne s tou antibiotickou, pričom najčastejšie má podobu príjmu teplých nápojov, ako sú urologické, brusnicové či bylinkové čaje. Tehotné ženy by však mali spozornieť, pretože takáto forma doplnkovej liečby nie je pre ich stav vôbec vhodná. Urologické čaje majú totiž dráždivý vplyv nielen na močový mechúr, ale aj na tráviaci trakt, čo by mohlo ešte väčšmi zaťažiť organizmus gravidnej ženy. V tehotenstve by sa mal preto uprednostňovať skôr žihľavový čaj, ktorý taktiež disponuje močopudnými účinkami, no je omnoho šetrnejší voči jednotlivým sústavám v tele ženy.

Vo všeobecnosti sa odporúča zvýšenie príjmu tekutín, aby dochádzalo k čo možno najväčšiemu vyplavovaniu škodlivých baktérií usadených v močovom mechúre. Najvhodnejšia je čistá voda, no taktiež minerálky a spomínané čaje. Požívané nápoje by mali byť teplé alebo aspoň dosahovať izbovú teplotu. Uvedené liečebné postupy sú len alternatívnymi formami liečenia cystitídy, ktoré by mali slúžiť len ako doplnok tej antibiotickej. V žiadnom prípade by ju nemali nahrádzať. Antibiotiká nielenže liečia infekciu, no tiež zamedzujú ďalšiemu množeniu baktérií, ktoré vznik cystitídy spôsobili.

Cystitída a možné formy prevencie

Po prekonaní infekcie močového mechúra, no tiež ako spôsob prevencie, sa odporúča prihliadať na niekoľko dôležitých hygienických návykov, ktoré by mali napomáhať v zamedzení vzniku cystitídy. Jedna z najlepších a najjednoduchších rád je nezadržiavať moč. Ideálne by si mal človek vyprázdňovať močový mechúr každé tri hodiny, aby sa zabezpečilo pravidelné vyplavovanie škodlivých baktérií. V letných mesiacoch, keď ľudia obľubujú kúpanie v bazénoch, prípadne v prírodných vodách, by sa mal človek vymočiť pred i po kúpaní. Najmä ženy by sa mali tohto pravidla držať aj v súvislosti s pohlavným stykom. Žena by mala v prvom rade vyprázdniť močový mechúr a potom sa osprchovať. Tento postup sa vzťahuje na obdobie tesne pred sexom, ale i bezprostredne po ňom.

Dôležitý je tiež postup pri utieraní intímnych partií po vykonaní potreby. Vždy by sa malo smerovať spredu dozadu, aby sa predišlo zaneseniu baktérií z rekta do močovej rúry. Cystitíde je možné predísť aj vďaka dôslednému dodržiavaniu pitného režimu. Človek by mal v priebehu dňa prijať aspoň dva litre tekutín, pričom v lete by sa mal príjem zvýšiť. Najvhodnejšie sú minerálky, čistá voda či nesladený čaj, pričom na druhej strane môže močovému mechúru uškodiť alkohol a nápoje s obsahom kofeínu. Na posilnenie obranyschopnosti organizmu sa odporúča užívanie probiotík vo forme potravín, ako sú jogurty, brusnice, kefír a kyslá kapusta.

V neposlednom rade by mali ženy prihliadať na používanie neparfumovaných hygienických produktov. Platí to nielen pre rôzne prípravky určené na umývanie intímnych partií, no tiež menštruačné pomôcky a toaletný papier. Genitálie by mali byť výhradne umývané špeciálnymi gélmi alebo čistou vodou. Ženy by mali tiež vziať do úvahy fakt, že tesná spodná bielizeň spôsobuje trenie, ktoré dráždi intímnu oblasť a dokonca prispieva aj k prenosu baktérií z konečníkovej oblasti do močovej sústavy. Z hľadiska módy a štýlu obliekania sa odporúča preferovanie oblečenia zabraňujúceho prechladnutiu. Pocit príťažlivosti vďaka oblečeniu síce zvyšuje ľudské sebavedomie, no cystitída nie je práve stav, ktorý sa oplatí pre krásu pretrpieť.

Akútna cystitída – skúsenosti

V prípade, že ženu dlhodobo zaťažujú problémy s infekciou močového mechúra, diskutujúce jednohlasne odporúčajú zájsť za lekárom. Antibiotiká sú v tomto prípade jediná cesta. Samozrejme, existujú aj doplnkové formy liečby, ktoré by však nemali nahrádzať tú hlavnú, a teda antibiotickú metódu. Diskutujúce vyzdvihli najmä pozitívne účinky urologických a brusnicových čajov, pričom nejednej pomohli i hypermangánové horúce kúpele. Taktiež poznamenali, že je veľmi dôležité zvýšiť denný príjem tekutín minimálne na 2,5 litra vody, aby sa škodlivé baktérie vyplavovali.

Akútna cystitída skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Infekcie močovej sústavy sú veľmi častým zdravotným problémom, ktorý nepostihuje len ženy, ale aj mužov či deti. Aspoň do istej miery je možné vzniku cystitídy predísť zavedením určitých hygienických návykov a režimových opatrení. Všetky nápomocné informácie týkajúce sa prevencie, ale i základnej charakteristiky, príznakov a príčin cystitídy, sme zhrnuli v našom článku. Ďalšie zaujímavosti týkajúce sa danej témy dostali priestor v sekcii otázok a odpovedí. Komentáre pod článkom sú naďalej otvorené diskusii o skúsenostiach, no vítané sú aj akékoľvek pripomienky a otázky o cystitíde.

Áno, cystitída je síce u detí zriedkavejšia ako u dospelých žien, no vyskytnúť sa môže. Prejavuje sa nešpecifickými symptómami, medzi ktoré patrí najmä náladovosť, podráždenie, nechutenstvo a pocity nevoľnosti končiace zvracaním. U novorodencov sa problém močovej sústavy prejavuje plačlivosťou pri močení, pričom u detí, ktoré sa už naučili chodiť na nočník, sa prítomnosť infekcie močového mechúra prejavuje opätovným pomočovaním sa dieťaťa.

Hemoragická cystitída je sprevádzaná nielen stratou kontroly nad močením či mravčením pri vylučovaní moču, ale aj prímesou krvi v moči. Tento typ cystitídy je totiž príznačný poškodením sliznice a ciev močového mechúra. Tento zdravotný stav disponuje štyrmi vývojovými štádiami. Kým prvé štádium je charakteristické slabým krvácaním, ktoré spôsobuje stmavnutie moču, v druhej fáze hemoragickej cystitídy sa do moču primiešava ešte viac krvi, čím sa jeho sfarbenie mení na ružové. Tretie štádium sprevádza bolestivosť a pálenie pri močení, pričom v moči je možné spozorovať krvné zrazeniny. V priebehu poslednej fázy dochádza k upchatiu močovej rúry veľkými krvnými zrazeninami, čím vzniká neschopnosť vyprázdnenia močového mechúra. Ak spozorujete čo i len najmenší náznak prímesi krvi v moči, je nutné ihneď vyhľadať lekára.

Postkoitálna cystitída opisuje infekciu močového mechúra, ktorá vzniká po sexe. Zapríčiniť ju môže minimálne poškodenie močovej rúry, narušenie vaginálnej mikroflóry, prípadne vysoká intenzita a dlhé trvanie pohlavného styku. Prispieva tiež používanie spermicídnych gélov a pesarov, ktoré rozkladajú hlien vo vagíne. Pravdepodobnosť vzniku postkoitálnej cystitídy sa zvyšuje v dôsledku pohlavného styku po pôrodnej komplikácii či operácii močovej sústavy.

Áno, operačná forma liečby v podobe prepláchnutia močového mechúra a močovej rúry sa vykonáva s cieľom vyplavenia škodlivých baktérií z tela. Avšak tento postup sa aplikuje len v prípade chronického a opakovaného zápalu močového mechúra.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(90.8%)