Akú antikoncepciu bez predpisu odporúčate?
Rozličné antikoncepčné metódy sú od nepamäti neoddeliteľnou súčasťou histórie ľudstva. V minulosti síce nemali takú podobu, akú nadobudli v posledných dvoch storočiach, avšak boli využívané s rovnakým cieľom ako tie dnešné. Išlo najmä o chránený sex s ohľadom na riziko nechceného počatia. Tomu sa chce za pomoci antikoncepčných prostriedkov vyhnúť aj množstvo súčasných párov, pričom sa to vzťahuje na rozličné vekové kategórie. Najdôležitejšie je však o chránenom sexe vzdelávať mládež, ktorá je v tejto oblasti pochopiteľne neskúsená.
Ak je reč o antikoncepcii, ktorá sa neviaže na predpis, je potrebné ihneď vylúčiť všetky formy hormonálnej antikoncepcie. Tá totiž vo veľkej miere zasahuje do hormonálnych procesov v ženskom tele, čím môže dochádzať k citeľným zmenám v každodennom živote ženy. Či už sú to vplyvy na menštruačný cyklus, náladovosť alebo fyzické atribúty ženy, to všetko môžu hormonálne antikoncepčné prostriedky prevrátiť v priebehu niekoľkých dní. Následné vysadenie takejto formy antikoncepcie je potom o to ťažší a taktiež si to odnáša ženské telo, ktoré si musí opäť zvykať na život bez každodenného prísunu syntetických hormónov.
Najmä v počiatkoch intímneho vyžívania, no tiež v prípadoch, v ktorých nie je zo zdravotných dôvodov potrebný hormonálny zásah do tela, je vhodnejšie, ak pár, resp. žena siahne po nehormonálnych formách antikoncepcie. Sú šetrnejšie voči telu a niektoré dokonca chránia obe strany pred pohlavne prenosnými chorobami. Najznámejšou formou antikoncepcie hneď po hormonálnych tabletkách sú prezervatívy. Zatiaľ čo tie mužské, a teda kondómy, sú dostupné vo väčšine supermarketov, v lekárňach či drogériách, ženské pesary sú menej známe a ich dosah je i v dnešnej dobe nedostatočný. I napriek tomu však patria medzi multifunkčné formy ochrany, pretože chránia nielen pred neželaným počatím nového života, ale poskytujú obranu aj proti ochoreniam prenášaným pohlavným stykom.
Samozrejme, ani pri prezervatívoch nejestvuje 100-percentná účinnosť, avšak tú poskytuje len máloktorá forma antikoncepcie. Ďalšou vhodnou formou ochrany sú chemické metódy, kam zaraďujeme najmä rôzne spermicídne gély, peny, krémy či vaginálne čapíky. Tieto formy antikoncepcie majú vplyv najmä na mobilitu spermií, a to v podobe vytvárania neprajného prostredia pre ich fungovanie a prežitie v tele ženy. V tomto prípade absentuje ochrana proti pohlavne prenosným chorobám, a teda je vhodné chemické metódy kombinovať s niektorou z bariérových foriem antikoncepcie.
Taktiež existujú isté prírodné, resp. naturálne formy antikoncepcie, ktoré si však vyžadujú skúsenosti, no tiež poznanie vlastného tela a procesov prebiehajúcich v ňom. Od oboch partnerov sa v takomto prípade totiž vyžaduje nielen vysoká pozornosť a sebakontrola, ale i dôslednosť. Medzi takéto antikoncepčné metódy patrí prerušovaná súlož, ktorá mnohokrát zlyháva práve v dôsledku chýbajúcej sebakontroly a nepoznania vlastného tela, no tiež sem zaraďujeme pravidelné počítanie plodných dní a meranie bazálnej teploty. Dve posledné metódy sa, samozrejme, týkajú žien, no tiež si vyžadujú odhodlanie a dôkladnosť.
Ženy v internetových diskusiách na tému nehormonálnej antikoncepcie, ktorá sa neviaže na lekársky predpis, odporúčajú najmä klasické kondómy, prípadne gél či vaginálne čapíky. Najčastejšie v príspevkoch zaznieval názov Pharmatex, pod ktorým sa skrývajú antikoncepčné prostriedky vo forme vaginálnych kapsúl, ale aj čapíkov či krému. Ide teda o chemické metódy, pri ktorých si treba dávať pozor na presnú aplikáciu a dobu pôsobenia. Niekoľko žien tiež vyzdvihlo účinnosť prerušovanej súlože, v rámci ktorej je však potrebná sebakontrola a poznanie vlastného tela.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár