Ako znížiť teplotu v tehotenstve bezpečne?
Zvýšená teplota v tehotenstve značí, že telesná teplota prekročila hodnotu 37 °C (max. 37,9 °C). Ak telesná teplota vystúpi nad 38 °C, môžeme hovoriť o horúčke a je potrebné teplotu efektívne znižovať. V tehotenstve treba v súvislosti s horúčkou a zvýšenou teplotou vnímať určité špecifiká. Teplota či horúčka je prirodzenou reakciou organizmu na výskyt zápalových procesov, ktoré v tele prebiehajú. Ide v zásade o reakciu termoregulačného mechanizmu. V tehotenstve sa môže horúčka objaviť v dôsledku výskytu infekcií, zápalov (tráviacej a močovej sústavy), angíny alebo chrípky. Telo tak reaguje a bráni sa, a takáto odozva je v zásade pozitívnym signálom. Ako znížiť teplotu v tehotenstve?
Vysoká telesná teplota v tehotenstve nepredstavuje riziko pre budúcu matku, ale aj pre samotný plod, pretože môže viesť k problémom s vyživovaním plodu. Akútna horúčka zároveň predstavuje vyššie riziko ako dlhodobejšie zvýšená telesná teplota. Ak je teplota zvýšená mierne, zvyčajne ide o výskyt menej rizikových respiračných ochorení, pri výskyte horúčky môže ísť o závažnejšie zápalové ochorenia. Najdôležitejšie je každé takéto zvýšenie horúčky konzultovať so svojím lekárom.
Na liečbu horúčky je možné používať konzervatívnu alebo medikamentóznu liečbu. Zvlášť v prvom trimestri sa neodporúča užívanie medikamentov v dôsledku zvýšenia citlivosti plodu i ženského organizmu. V tomto období sú najintenzívnejšie aj príznaky tehotenstva. V niektorých prípadoch je zvýšená teplota v prvom trimestri reakciou organizmu na hormonálne zmeny. Aj ženy v diskusiách často konštatujú, že teplota do 37,5 °C sa dá v tehotenstve považovať za normálnu. V druhom a treťom trimestri je užívanie účinných liečiv vhodné, pretože plod nie je natoľko citlivý.
Napriek tomu, že sú lekári a odborníci, ktorí užívanie liečiv proti teplote v tehotenstve neodporúčajú, dlhodobé výskumy poukazujú na to, že užívanie liekov proti teplote s obsahom paracetamolu nijakým spôsobom plodu neškodí. Bežne sa preparáty s obsahom paracetamolu odporúčajú ženám v tehotenstve aj pri silných bolestiach hlavy a migrénach. Takéto preparáty by nemala tehotná žena užívať dlhšie ako jeden týždeň. O dávkovaní je potrebné sa poradiť s lekárom. Pri teplote nad 39 ° by okamžite mala byť nasadená antipyretická liečba za pomoci účinnej medicíny. Vhodné lieky na zníženie teploty v tehotenstve sú Acylpirin, Panadol, Paralen, Ibalgin, Brufen, Mig 400 či Aspirin. Väčšina z uvedených liečiv je voľnopredajná a nevyžaduje si lekársky predpis.
V rámci konzervatívnej liečby zvýšenej teploty sa odporúča maximalizovať pitný režim. Ideálne čistá voda, no vhodný je aj zázvorový čaj. Odporúča sa však sušený a nie čerstvý zázvor. Spomedzi čajov môžete pitný režim doplniť o harmančekový alebo rumančekový čaj. Samozrejmosťou je oddych a pokoj na lôžku. Jednou z možností domácej liečby je vlažná sprcha. Studené kúpele či sprchy sa v tehotenstve príliš neodporúčajú. Studené obklady taktiež pomôžu v boji so zvýšenou teplotou. Ak teplota stúpa nad 38 °C a nedarí sa ju zraziť konzervatívnymi metódami, je najlepšie navštíviť vášho lekára alebo sa poradiť o postupe liečby.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár