Ako zistím, že mám kontrakcie?
Vzhľadom na to, že s kontrakciami je to podobne ako s tehotenstvom – ide o individuálnu záležitosť u každej ženy, nie je odpoveď úplne jednoznačná. Napriek tomu to, ako spoznáte kontrakcie pred pôrodom má svoje zásady. Mamičky, ktoré už rodili, presne vedia, ako cítiť pravé kontrakcie, no pre prvorodičky môže byť rozpoznanie kontrakcií niekedy náročnejšie. Častým javom bývajú práve falošné kontrakcie (Braxton-Hicksove kontrakcie), ktoré sa u žien môžu začať objavovať už v 3. trimestri. Sú však medzi nimi zásadné rozdiely. Samotné kontrakcie sú „len“ sťahy svalstva maternice (maternica je svalový orgán) a odohrávajú sa bežne v priebehu tehotenstva, keď sa maternica zväčšuje.
Pôrodné kontrakcie sa starajú o otváranie krčka maternice a spriechodňujú – rozširujú pôrodné cesty. Ide teda o priamu prípravu tela ženy na pôrod. Pravé kontrakcie sa v riadnom prípade budú objavovať smerom k blížiacemu sa predpokladanému termínu pôrodu, teda zhruba od 37. týždňa tehotenstva. Ak by k pravým kontrakciám došlo skôr, hrozí rizikový predčasný pôrod.
Pravé kontrakcie majú svoje špecifické charakteristiky. Najdôležitejší je interval pravých kontrakcií, ktorý sa skracuje. Inými slovami, pravé kontrakcie majú svoju pravidelnosť. Interval pravých kontrakcií má skracujúci charakter, teda najskôr prichádza ku kontrakciám každých 15 minút, následne každých 10, 8, či 5 minút. Jedna kontrakcia pritom trvá zhruba 30 až 90 sekúnd. Smerom k pôrodu sa dĺžka trvania jednej kontrakcie zvyčajne predlžuje. Nehovoriac o tom, že kratší interval a zintenzívňujúce kontrakcie sú bolestivejšie. Bolesť môže vystreľovať do chrbta, panvy či do stehien. Bolesť takisto nie je lokalizovaná a zasahuje celé bruško – podbrušie, ktoré tvrdne. Zistiť, že máte pravé a nie falošné kontrakcie môžete aj tak, že si ľahnete na bok. Pravé kontrakcie však neodznejú a vrátia sa späť.
Ženy môžu cítiť kontrakcie ako silné menštruačné bolesti (tak ich popisujú najčastejšie), ale aj ako sťahy maternice, ktoré výraznejšie nebolia, alebo tupú bolesť, ktorá prechádza chrbticou. Skúsenosti žien sú však rôzne. Poznávacím znakom pravých kontrakcií môžu byť aj ďalšie sprievodné znaky prichádzajúceho pôrodu – otváranie krčka maternice, odtok plodovej vody, uvoľnenie hlienovej zátky, pocit, že sa dieťa posúva nižšie do pôrodných ciest.
Falošné kontrakcie nemajú určitú intervalovú pravidelnosť a prídu v nepravidelnom rozostupe niekoľkých minút alebo hodín. Ide o tzv. cvičné kontrakcie, ktoré pripravujú maternicu a pôrodné cesty na skutočné kontrakcie a pôrod. Neotvárajú krčok maternice a nie sú príliš bolestivé. Objaviť sa môžu už v 3. trimestri alebo 2 až 3 týždne pred pôrodom. Ženy opisujú, že Braxton-Hicksove kontrakcie nie sú vyslovene bolestivé, ale skôr nekomfortné. Typické je pnutie v brušku, tvrdé brucho a bolestivosť v jednom mieste. Objavujú sa často napríklad po zvýšenej fyzickej námahe alebo pri zdvíhaní ťažkých bremien. Pomôcť môže teplý kúpeľ, pohár studenej vody (nie ľadovej) alebo poloha na boku. Vtedy zvyčajne falošné kontrakcie do pár minút odznejú.
Viaceré ženy prvé – pravé kontrakcie opisujú rôzne. Viaceré mamičky avizujú, že si ich nemožno pomýliť práve vďaka intervalom a charakteru bolesti. Podľa diskutujúcich žien kontrakcie spoznáte podľa bolesti pripomínajúcej menzes, tupej bolesti v krížoch, prípadne bolesti brucha pripomínajúce hnačku. Ak ani po teplej sprche neprejdú a majú pravidelný interval, môže ísť o pravé kontrakcie, pri ktorých treba sledovať, či nedochádza k skracovaniu intervalu. Väčšina žien sa rozhodla ísť do nemocnice, keď sa interval skrátil na každých 10 minút a začali byť kontrakcie pomerne bolestivé. Niektoré mamičky spoznali pravé kontrakcie aj vďaka iným sprievodným príznakom. Najčastejšie však pozorovali skracovanie pravidelného intervalu kontrakcií, čo je jasným príznakom pôrodných kontrakcií. Mamičkám, ktoré sú pred termínom a nemajú istotu, že ide o pravé kontrakcie, odporúčajú ostatné diskutujúce, aby šli do nemocnice preventívne.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár