Ako zistím, že bábätku nestačí materské mlieko?
Mnohé mamičky sa po pôrode strachujú o to, či budú mať dostatok materského mlieka. Ak sa mlieko tvorí, druhou obavou je, že sa boja skutočnosti, či dieťatko saje dostatok mlieka pre jeho výživu. Prsník totiž nie je ciachovaná odmerka a nikdy presne neviete, koľko mililitrov vypije. Otázka by však nemala znieť, kedy dieťaťu materské mlieko nestačí, ale, či dieťa prijíma dostatok výživy.
Medzi príznaky, že dieťa prijíma pri dojčení dostatok výživy patrí, že dieťa je po kŕmení spokojné a neplače, prsia by mali byť bezprostredne po kojení mäkšie na dotyk a v neposlednom rade by dieťatko malo pravidelne priberať na váhe a mať pravidelnú stolicu (aspoň 2-3x za deň). Avšak v začiatkoch kŕmenia sa môže stať, že dieťa nekaká aj niekoľko dní. Ak nedochádza ku komplikáciám a bábätko nie je nespokojné, nejde o niť vážne. To, koľko má priberať novorodenec, je veľmi špecifické. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by mal novorodenec v 1. až 2. mesiaci priberať na váhe približne 120 až 250 g za týždeň. Postupne sa priberanie spomaľuje a v 5. až 6. mesiaci je to 35 až 55 g týždenne, pričom od 6. mesiaca je vhodné u dojčených detí zaradiť aj príkrmy.
Ak hľadáte varovné signály, ktoré by vám napovedali, že bábätku materské mlieko nestačí, môžete opäť sledovať frekvenciu stolice, jeho váhu, pozorujte farbu moču (tá by nemala byť tmavá, indikuje dehydratáciu) a stolice (tá by mala mať žltkastú farbu), počas dojčenia by malo dieťa prehĺtať a nielen nasávať vzduch. Dieťa musí byť po kojení spokojné, nie plačlivé a úzkostlivé. Treba brať na vedomie, že každý deň v stravovaní bábätka môže byť trochu iný. Ak sa vám zdá, že v jeden deň má potrebu kŕmiť sa viackrát a na druhý deň sa dožaduje kŕmenia menej, nemusí to značiť nič negatívne. Jednoducho, niekedy má potrebu papať viac, inokedy menej. Dojčite vtedy, keď má dieťatko potrebu, nedržte sa nutne stanovených intervalov dojčenia každé 3 až 4 hodiny.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár