Ako zistím, že bábätku nesedí umelé mlieko?
Pri prechode z materského mlieka na umelé mlieko alebo v počiatkoch kŕmenia umelou formulou býva pomerne bežné, že sa u detí objavujú rôzne zažívacie problémy, pretože tráviaci systém si zvyká na iné zloženie stravy. Materské mlieko bude vždy predstavovať pre dieťa najlepší zdroj živín, ktoré sú prospešné aj pre vývoj tráviaceho systému a mikroflóry v žalúdku. Ak je potrebné dojčenie z nejakého dôvodu ukončiť alebo s dojčením žena nemôže vôbec začať, umelé mlieko predstavuje ideálnu náhradu.
Štandardne máva dieťa kŕmené umelým mliekom stolicu hnedožltej farby, a to ideálne raz za deň, minimálne raz za dva dni. Stolica je tiež jasným ukazovateľom toho, či umelé mlieko bábätku sedí alebo nie. Ak je stolica opakovane riedka alebo vodnatá aj po niekoľkých kŕmeniach, je zrejmé, že bábätku umelé mlieko nesedí. Platí to aj v prípade, že nedojčené dieťa trpí zápchou a stolica má pevnú konzistenciu, pričom frekvencia je menej ako dvakrát za týždeň. Pri tvrdej stolici po umelom mlieku sa odporúča umelú výživu vymeniť za inú. Príčinou zápchy totiž často býva práve nevhodná umelá formula alebo v prípade, že je vaše dieťa prikrmované, môže ísť o nevhodné príkrmy. Dôvodom tráviacich ťažkostí môže byť tiež alergia, napríklad intolerancia na laktózu.
Ak umelé mlieko dieťatku nesedí, môže sa to prejavovať spomínanou vodnatou stolicou a hnačkami. Vtedy sa odporúča podávať bábätku ryžový odvar alebo feniklový čaj. Pri akútnej hnačke u novorodencov do 4 týždňov sa odporúča vyhľadať lekársku pomoc. Ak je dieťa prikrmované, zvýšený by mal byť pri hnačke príjem tekutín (dojčenská voda, feniklový čaj) a príkrmy by mali pozostávať z varenej mrkvy, banánu či jablka (vláknina).
Niektorí pediatri nepreferujú výmenu umelého mlieka vzhľadom na takmer totožnú formulu, ktorú výrobcovia používajú. V prípade tráviacich ťažkostí, nafukovania, koliky alebo bolestí bruška odporúčajú podporiť trávenie probiotikami pre dojčatá alebo môžete bábätkám podať Espumisan, kvapky na trávenie, ktoré uľavia od nadúvania. Pediatri poukazujú aj na to, že zápcha sa u dieťaťa môže objaviť priamo pri prechode z materského mlieka na umelé, keď si trávenie dieťaťa zvyká na nové zloženie. Zároveň je materské mlieko pre dieťa lepšie stráviteľné. Naopak, v niektorých prípadoch rodičom pomohla zmena značky umelej výživy. V diskusiách rodičia uvádzajú, že umelé mlieko dieťatku zmenili dokonca viackrát. Niektorí rodičia dopĺňali umelú formulu feniklovým čajom, čím napomáhali tráviacemu systému.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár