Ako zastaviť menštruáciu?
Menštruácia je prirodzenou súčasťou života veľkého množstva dievčat a žien. Mnohokrát je tento každomesačný biologický proces v organizme sprevádzaný rozličnými symptómami, ktoré rozhodne nie sú najpríjemnejšie. Ide o intenzívne kŕčovité bolesti v podbruší, bolesti vyžarujúce z drieku či hlavy, no tiež ťažkosti tráviaceho traktu, čo sa odzrkadľuje v podobe zvracania, nevoľnosti či hnačky. Okrem všetkých menovaných príznakov sa menštruácia prejavuje najmä vaginálnym krvácaním, vďaka ktorému sa prečisťuje telo a dochádza k vylučovaniu sliznice maternice.
U každej ženy prebieha menštruácia v rôznej intenzite a trvá rozličnú dobu, avšak je bezpečné konštatovať, že ženský cyklus má obrovský vplyv na každodenný život ženy. Aj z tohto dôvodu sa ženy snažia nájsť akýkoľvek spôsob, ako zmierniť alebo úplne zastaviť menštruáciu. Pravdou je, že zásah do ženského cyklu dokáže privodiť oveľa viac škody ako prínosu. Zastavenie bolestivej menštruácie je potrebné prekonzultovať so svojím gynekológom, ktorý môže v niektorých prípadoch odporučiť antikoncepciu vo forme tabliet alebo vnútromaternicového telieska. Samozrejme, menované hormonálne prostriedky majú vplyv na ženský organizmus, a preto je potrebné ich užívanie dôkladne prehodnotiť.
Čo sa týka nejakého krátkodobého zastavenia menštruácie z dôvodu príchodu „červeného týždňa“ v nevhodnom čase, a teda pri dôležitej príležitosti, akou je svadba či dovolenka, sú dostupné lieky na oddialenie menzesu. Treba ich začať brať v dostatočnom predstihu. Napríklad liek Norethisteron je nutné začať užívať už tri dni pred predpokladaným začiatkom menzesu. Len tak je totiž možné oddialiť menštruačný cyklus. Ak ho začne žena užívať po spustení krvácania, trvá približne 72 hodín, kým liek začne účinkovať, a to je už dávno po svadbe alebo po polovici dovolenky. Minimálny účinok na menštruáciu je charakteristický aj pre pohlavný styk, resp. ženské vyvrcholenie. To zaberá najmä v oblasti oslabenia bolestí a zrýchlenia procesu prečistenia maternice.
Vo všeobecnosti platí, že menštruáciu nemožno zastaviť, pretože existujú spôsoby len na jej mechanické oneskorenie. Samozrejme, hormonálne formy antikoncepcie môžu v tejto oblasti pomôcť, avšak pri týchto prostriedkoch je potrebné počítať s istými vedľajšími účinkami. Možné je aj to, že u niektorých žien hormonálna antikoncepcia na zastavenie menštruácie nezaberie, a tým pádom budú krvácať aj naďalej. Najčastejšie dochádza vplyvom antikoncepčných prostriedkov k oslabeniu intenzity krvácania a kŕčov v podbruší. V súvislosti s antikoncepciou si treba uvedomiť, že každý ženský organizmus funguje svojím vlastným individuálnym spôsobom, a teda nie u každej ženy musia jednotlivé formy nevyhnutne zabrať.
Mnohé ženy na diskusných fórach zastávajú názor, že menštruačný cyklus je súčasťou života, s ktorou sa treba naučiť žiť a fungovať. V niektorých prípadoch je život ženy natoľko ovplyvnený menštruačnými bolesťami a krvácaním, že je nutné siahnuť po metódach, ktoré trápenia s menzesom úplne eliminujú. Každý takýto krok je však potrebné prekonzultovať s odborníkom. Hormonálna antikoncepcia sa totiž viaže na predpis lekára, pričom niektoré druhy takýchto prostriedkov nie sú vhodné pre ženy, ktoré v budúcnosti plánujú počať dieťa.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár