Ako vyzerajú ďasná pri prerezávaní zúbkov?
Prerezávanie a rast zúbkov je síce prirodzený proces, avšak ide o jedno z najmenej príjemných období v živote bábätka. Keď sa dieťaťu začnú približne v 4. až 6. mesiaci života pretláčať prvé mliečne zuby, môže to prebiehať bez problémov, ale aj bolestivo a s riadnou dávkou plaču. Ďasná bývajú boľavé a opuchnuté, preto mamičky často hľadajú spôsob, ako zmierniť bolesť drobca a pri prerezávaní zúbkov mu uľaviť.
Proces prerezávania zubov je sprevádzaný rôznymi príznakmi. Zvyčajne sa naň viažu nepokoj a podráždenie, zvýšené slinenie, strata chuti do jedla, plačlivosť, problémy so spánkom, opuchnuté ďasná a červená tvár. Často sa stretnete so strkaním si prstov do úst alebo cumľaním prstov a rôznych predmetov. Neustále hryzenie dieťaťu pomáha stlmiť pocit svrbenia, ktorý je s prerezávaním zubov spojený. Objaviť sa môžu taktiež hnačky alebo nafukovanie a zvýšená teplota. V prípade, že bolesť zubov vystreľuje do uší, si môže bábätko často chytať uši, šúchať si ich alebo si v nich špárať. Pri výraznejších prejavoch spájajúcich sa s prerezávaním zubov hovoríme o syndróme rastu chrupu. Dieťa má pri ňom vysoké horúčky, odmieta jedlo a objavujú sa tráviace ťažkosti. Pokiaľ teplota prekročí 38 °C, prípadne dieťa odmieta tekutiny a jedlo, je potrebné vyhľadať lekára. Výnimočne prerezávanie zubov prebehne bez príznakov a vy si len zrazu všimnete nový zúbok u svojho dieťaťa.
Prerezávanie zvyčajne prebieha do ukončenia 2. až 3. roku života. Ako prvé sa najčastejšie prerezávajú prvé a druhé rezáky (4 zuby), horné aj dolné „dvojky“ (4 zuby), nasledujú prvé stoličky (4 zuby), očné zuby (4 zuby) a ako posledné zadné stoličky (4 zuby). Zuby sa prerezávajú symetricky, teda zuby toho istého typu vyrastajú v rovnakom čase na pravej aj ľavej strane.
Pri prerezávaní zúbkov sú ďasná citlivé a boľavé, môžu byť začervenané a mierne opuchnuté. Najčastejšie však ďasno zbelie a vytvorí sa na ňom hrbolček. Zub sa prerezáva postupne, najprv sa objaví malý biely hrot korunky, postupne sa pretlačí von celý. Spočiatku majú zuby skôr hranatý tvar, neskôr sa zaoblia.
Dieťaťu môžete ďasná masírovať prstom namočeným v kokosovom alebo olivovom oleji. Vďaka tomu zuby ľahšie prejdú cez ďasná. Nápomocné je hryzátko, kefka na masírovanie ďasien, chladiaci alebo anestetický gél. Vo vážnych prípadoch môžete po dohode s lekárom použiť lieky proti bolesti určené pre bábätká.
Galéria obrázkov
Pridať komentár