Ako vyzerá synechia?
Synechia vulva opisuje stav dievčenských genitálií, v rámci ktorých dochádza k zlepeniu až zrasteniu protiľahlých slizníc pošvového vchodu. Nejde tak celkom o chorobu ako skôr o dôsledok nesprávnej techniky starostlivosti o genitálie malých dievčat v hormonálne pokojovom období, ktoré nastáva v prvom až ôsmom roku života dieťaťa. V tomto čase nie je dieťa ovplyvňované estrogénom, čo spôsobuje scitlivenie slizníc v oblasti genitálií.
Synechia vzniká v dôsledku podcenenia genitálnej hygieny u malých dievčat, ktorá by mala spočívať v pravidelnom odstraňovaní prirodzeného mazu – smegmy, ktorá vzniká v záhybe medzi veľkým a malým pyskom. Je to lepkavá hmota vysokej odolnosti proti čisteniu obyčajnou vodou a mydlom. Potrebné je preto pristúpiť k dôkladnejšej forme hygieny, a to vatovou tyčinkou nasiaknutou mandľovým alebo olivovým olejom na lekárnické účely. Toto preventívne opatrenie by sa malo vykonávať aspoň jedenkrát denne. Zanedbanie čistenia dievčenských genitálií v kombinácii s veľmi jemnou kožou na pyskoch totiž môže viesť k neželanému vzniku synechie.
V počiatočnom štádiu vzniká tenučká blanka, ktorá môže rodičom pripomínať tú panenskú. Pretrhnutie takéhoto jemného zrastu je potrebné docieliť čím skôr. Tenký zrast je možné prerušiť pomocou jemného rozťahovania a kývania pyskmi do strán, ak však tento spôsob nezaberie, je vhodné obrátiť sa na lekára, ktorý pristupuje k roztrhnutiu synechie prostredníctvom tupého predmetu. Synechia však môže prerásť do štádia vyžadujúceho chirurgický zákrok, ktorý spočíva v rozdelení slizníc pošvového vchodu za použitia tzv. termokauteru. Ten zväčša slúži na vypaľovanie bradavíc.
Ako presne synechia vyzerá, si môžete pozrieť TU.
Zlepenie v prípade druhej fázy ešte úplne nezabraňuje vyprázdňovaniu močového mechúra, čo sa však nedá povedať o treťom štádiu synechie. Zrast pyskov úplne pokrýva pošvový otvor a otvor močovej rúry, čo spôsobuje značné problémy s močením. Moč si síce cestu von z tela nájde, avšak často na úkor zdravia alebo normálneho fungovania dieťaťa. Zrast totižto neraz zanecháva maličký otvor, ktorým môže moč vytekať, avšak smer jeho prúdenia je úplne iný ako za bežných okolností. Takýto vývoj situácie umožňuje spozorovanie vzniku synechie. Indikáciou, že sa niečo v tele dieťaťa deje, je aj zápal močových ciest, ktorý vzniká v dôsledku moču nazbieraného za zrastom.
Synechiu možno rozdeliť na štyri rôzne formy, a to na dorzálnu, ventrálnu, mediálnu a laterálnu. Mediálny zrast vytvára akýsi mostík medzi pošvovým otvorom a močovou rúrou, pričom však ide o veľmi vzácny druh synechie. Čo sa týka ventrálnej a dorzálnej synechie, môžu na prvý pohľad vyzerať až príliš podobne. Rozdiel je však v tom, že kým dorzálny zrast len vyzerá ako keby kompletne pokrýval oba otvory, pri ventrálnej možno hovoriť o úplnom zraste malých pyskov od klitorisu až po začiatok pošvovej hrádze. Dorzálna synechia totiž ešte stále zanecháva malý otvor, cez ktorý spoza existujúceho zrastu vyteká moč. Jednostranný zrast malého a veľkého pysku, resp. laterálnu synechiu nie je potrebné liečiť, pretože ide o fyziologickú odchýlku, ktorá sa vplyvom hormónov v období dospievania prirodzene napraví.
Častý výskyt synechie u malých dievčat nie je vždy výlučnou chybou rodičov, ale tiež zdravotného personálu, ktorý v mnohých prípadoch čerstvým rodičom neposkytuje potrebné informácie týkajúce sa správnej techniky starostlivosti o genitálie u malých detí. Odstraňovanie spomínanej smegmy by malo prebiehať opatrne a dôkladne. Rozhodne sa neodporúča zoškrabovanie nazbieraného mazu nechtom, pretože takýto krok môže spôsobiť bolesti a zbytočný vznik zápalov. Okrem prečistenia pyskov olejčekom nasiaknutou vatovou tyčinkou je vhodné túto časť tela dievčaťa i precvičovať. Dieťa i rodič môže túto činnosť vnímať ako veľmi citlivú a nepríjemnú, avšak je v záujme zdravia dieťaťa, aby sa mechanické odďaľovanie pyskov a ich jemné kývanie do strán vykonávalo v pravidelných intervaloch aspoň raz denne.
Aj napriek tomu, že ide o jeden z najčastejších gynekologických problémov v období detstva, osveta o tejto zdravotnej ťažkosti v oblasti detských genitálií je v súčasnosti na veľmi nízkej úrovni. Mamičky na diskusných fórach viac-menej potvrdili, že ich informovanosť o tejto téme pramení najmä z reálnych skúseností, ktoré u ich detí mnohokrát zbytočne končili potrebou vykonania chirurgického zákroku.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár