Ako vyzerá pupok po odpadnutí pupočníka?

Ako vyzerá pupok po odpadnutí pupočníka?

Publikované: 08.07.2024
Aktualizované: 08.07.2024

Pupok je záhadným unikátom tela každého človeka. Aj keď sa rozmermi a tvarom možno podobajú, každý pupok je jedinečný. Táto časť ľudského tela vzniká odpadnutím zvyšku pupočnej šnúry, ktorý sa ponecháva popôrodným prestrihnutím elastického biologického povrazu medzi bábätkom a placentou. Istý kúsok pupočnej šnúry sa podväzuje s cieľom zabrániť zbytočnému krvácaniu z tela dieťaťa. Ponechaný pupočný pahýľ časom vyschne a sám odpadne. Kým sa tak stane, treba sa o túto časť tela bábätka dôkladne postarať.

Prostredie pupka a pupočného pahýľa by malo ostať neustále suché. Samozrejme, bábätko treba kúpať, no po kúpeli je potrebné pristúpiť k úplnému vysušeniu pupka. V priebehu dňa je tiež ideálne zabrániť akémukoľvek hromadeniu vlhkosti v tejto oblasti tela, aby sa predišlo vzniku bakteriálnej infekcie. Pupok sa do sucha vytiera za pomoci gázy, pričom v tomto prípade sa treba riadiť konkrétnymi pokynmi zdravotného personálu v danej pôrodnici. Každá pôrodnica má totiž zaužívané iné postupy, a preto sa môže stať, že kým jedna mamička vytiera pupok jeden až dvakrát do dňa, druhá vykonáva vytieranie tejto časti tela po každom prebalení.

V rámci dezinfekcie je vhodné držať sa prípravkov jemného a neštípajúceho charakteru, ktoré po použití nezafarbia okolitú pokožku. Ak dezinfekčný prostriedok zafarbí pokožku na oranžovo, ako to má vo zvyku Betadine, rodič nemusí spozorovať začervenanie signalizujúce vzniknutý zápal. Zaužívané je používanie liehu, ktorý jednak nezafarbí pokožku, jednak účinne dezinfikuje prostredie pupka. Pri dezinfikovaní, čistení, prebaľovaní a kúpaní dieťatka je potrebné prihliadať na to, aby nedochádzalo k zvýšenému dráždeniu pupočného pahýľa. Opatrnosť prospieva čo najprirodzenejšiemu zahojeniu pupka, pričom hojivému procesu tiež dopomôže denné vetranie tejto oblasti tela bábätka.

Ako však taký pupok po opadnutí pupočného pahýľa vyzerá v dospelosti? Najbežnejším tvarom pupka je tzv. vertikálny, ktorý pripomína písmeno „i“. Menej častým je vyčnievajúci pupok, ktorým disponuje približne 10 % celej populácie Zeme. Vyčnievajúci pupok vzniká, ak zvyšok pupočnej šnúry ostane vyčnievať, a teda nedôjde k jeho ponoreniu smerom dnu. Poznáme tiež tvar pripomínajúci ústa, v rámci ktorého pupok vytvára tieň v hornom záhybe. Ide o hlboký dutý pupok. Keďže existuje vertikálny pupok, musí byť aj jeho náprotivok, a teda horizontálny variant. Tento typ pupka pripomína písmeno „T“, čo vzniká priehlbinou v hornej časti pupka, ktorá takmer úplne zakrýva vnútornú časť pupka.

Okrem štyroch zmienených tiež existujú ľudia s okrúhlym pupkom. Ten má plne zaoblený tvar, ktorý nie je narúšaný záhybmi či zakrytím. Špecifickým typom je pupok v tvare žiarovky. Takýto pupok je vo vrchnej časti zaoblený, pričom jeho tvar sa postupne zužuje, čím pripomína práve žiarovku. Tvar pupka u bábätka nemožno nijakým spôsobom ovplyvniť. Na jeho finálny vzhľad nemá dopad ani spôsob prestrihnutia pupočnej šnúry po pôrode, ani proces starostlivosti o pupočný pahýľ pred jeho odpadnutím.

Odlúčenie pupočného pahýľa prebehne úplne bez potreby akéhokoľvek vonkajšieho zásahu. Ide o prirodzený proces, ktorého výsledkom môže byť trochu zakrvavená, začervenaná a zapáchajúca ranka. Túto ranu po odpadnutí zvyšku pupočnej šnúry treba taktiež pravidelne kontrolovať, dezinfikovať a vystavovať vzduchu, až kým nedôjde k úplnému zahojeniu. S klasickým kúpaním dieťatka je ideálne počkať aspoň dva dni, aby sa do čerstvej rany nezaniesli baktérie, pričom po uplynutí tejto doby je potrebné dodržiavať prísne opatrenia ohľadom sušenia tejto časti tela bábätka. Predíde sa tak neželanému vzniku zápalov.

Ako vyzerá pupok po odpadnutí pupočníka? skúsenosti Modrykonik

Ako vyzerá pupok po odpadnutí pupočníka? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenecká poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.4%)