Ako vyzerá hrčka na prsníku?
Domáce vyšetrenie prsníkov je jedným zo spôsobov, ako včas odhaliť vznik prípadnej rakoviny prsníka. Samovyšetrením pŕs žena nedokáže odhaliť, či ide o benígne (neškodné) alebo rakovinotvorné hrčky. Napriek tomu, že ani takéto samovyšetrenie nie je zárukou včasného odhalenia rakoviny, stále ide o krok, ktorý môže zvyšovať šancu na včasnú diagnostiku ochorenia. Objavenie hrčky na prsníku vystraší každú ženu a okamžite vyvolá obavy o jej zdravie. Hrčka na prsníku však ešte automaticky nemusí znamenať tragédiu. Nie každá hrčka je totiž znakom výskytu rakoviny. V prípade, že si na prsníku nahmatáte hrčku, netreba prepadať panike. Ako vyzerá hrčka na prsníku?
Hrudkovité útvary v prsníkoch, ktoré si niektoré ženy vo veľkom množstve prípadov nahmatajú, sú zvyčajne tvorené nerakovinovými bunkami. Zvyčajne ide o vplyvy hormonálnych zmien, ktoré spôsobujú vznik hrudkovitých útvarov – hrčiek. Cysty či tukové hrčky (lipómy) môžu reagovať na zmeny hormonálnej hladiny, preto môžu byť pred ovuláciou či menštruáciou bolestivejšie. Taká cysta je veľmi citlivá na tlak. Môže mať tiež rôznu veľkosť. Po skončení danej fázy cyklu zvyčajne tieto útvary miznú alebo sa presúvajú a nie sú také citlivé. Okrem cýst a lipómov sa môžu vyskytovať ďalšie nezhubné formy útvarov či nádorov, ako fibroadenóm, adenóm, absces a objaviť sa môže aj mastitída, čo je zápal prsníka alebo tuková nekróza spôsobená úrazom.
Najčastejšie vyskytujúcim sa onkologickým ochorením prsníka je malígny nádor. Pôvod tohto nádoru sa nachádza v 90 % prípadov v mliekovodoch, no prečo toto ochorenie vzniká nie je zrejmé. Neexistuje preto žiadna špecifická forma prevencie. Príznakom výskytu tohto zhubného nádoru môže byť hrčka – uzlík, zväčšenie prsníka, výtok z bradavky (hnedý až krvavý), vtiahnutie bradavky, zmeny farby prsník alebo dvorca na prsiach, bolesť v prsníku, napätie a trvalé zväčšenie uzlín v okolí prsníka či podpazušia. Samotná hrčka malígneho nádoru je fixovaná, nemožno ju v prsníku presúvať.
V prvom rade je dôležitá zodpovednosť a prevencia. Okrem pravidelného a rutinného samovyšetrenia (pozn. aspoň 1-krát za mesiac po odznení menštruačných a ovulačných príznakov) by ste nemali zabúdať na pravidelnú mamografiu. Pravidelný skríning je totiž kľúčový práve preto, že je možné včas zachytiť výskyt prípadných rakovinotvorných buniek. Zvýšená opatrnosť sa týka predovšetkým žien, ktoré majú rakovinu prsníka v rodinnej anamnéze. V prípade, že si nahmatáte hrčku a toto zistenie vás znepokojuje, neváhajte sa objednať k svojmu lekárovi na vyšetrenie pŕs.
Zdroj: Modrykonik.sk
Galéria obrázkov
Pridať komentár