Ako vyzerá atopický ekzém?

Ako vyzerá atopický ekzém?

Publikované: 06.09.2024
Aktualizované: 06.09.2024

Atopický ekzém patrí k ochoreniam neinfekčného zápalového charakteru. K vzniku atopie prispieva genetická predispozícia, neschopnosť organizmu viazať vodu v koži, no tiež akási nefunkčnosť mazových a potných žliaz. Príznačná je kožná vyrážka, ku ktorej sa pridružujú sprievodné symptómy, ako svrbenie, suchosť okolitej pokožky, hnisanie kožného výsevu a tvorba chrást. V dôsledku atopického ekzému dochádza k narušeniu prirodzenej kožnej bariéry a olupovaniu suchej pokožky, čo otvára „vstupnú bránu“ pre alergény či baktérie z vonkajšieho prostredia. K potenciálnemu zaneseniu infekcie do narušeného miesta však môže prispieť aj samotné poškriabanie svrbiacej pokožky.

Ekzém sa najčastejšie vyskytuje v oblasti lakťov, podkolenných jamiek, krku, tváre či horných končatín. Vylúčený však nie je ani kožný výsev pokrývajúci pokožku takmer celého tela. V rámci atopického ekzému sa zvyčajne strieda pokojová fáza, pre ktorú je výhradne príznačná suchosť pokožky bez akýchkoľvek iných kožných prejavov, s tzv. fázou vzplanutia sprevádzanou chrastami a hnisaním v dôsledku zápalu. Pre vzplanutie je charakteristický nejaký druh spúšťača, ako napr. peľ, prach, nevyhovujúci prací prášok, extrémne suchá kvalita ovzdušia či alergén v konzumovanej strave. Medzi dráždivé potraviny zapríčiňujúce vznik atopického ekzému patrí kravské mlieko, vajcia, rôzne druhy orechov, citrusové plody, ryby a sója.

Atopický ekzém môže mať rozličné podoby. Často ide o výrazne začervenané plochy pokožky, ktoré majú tendenciu sa odlupovať, pričom ich sprevádza intenzívne svrbenie, no môžu sa ukázať aj ako súvislá vrstva pupienkov či pľuzgierov. Niektoré atopické prípady postihuje dokonca mokvanie pokožky v rámci rozlične veľkých kožných plôch. Avšak typické sú aj vysušené hrubé plochy pokožky sfarbené do sivoružova, ktoré sa následne veľmi ľahko odlupujú. Vzhľad atopického ekzému vo všeobecnosti závisí od miesta, kde sa objaví, úrovne infekcie, metódy preventívnej starostlivosti a od miery škriabania postihnutej pokožky.

Popri extrémnych prejavoch atopického ekzému existujú aj mierne, pre ktoré je charakteristická nadmerne suchá pokožka a menšie plochy, z ktorých sa odlupuje zaschnutá kožná bariéra. V takýchto prípadoch ide najmä o oblasť tváre, pier a rúk. V zimných mesiacoch sa môže vyskytnúť olupovanie kože na chodidlách a špičkách prstov. Pre miernych atopických pacientov je typické svrbenie v dôsledku potenia či alergickej reakcie na nejakú potravinu.

Atopický ekzém sa zväčša prejaví už v ranom detstve, a to v rozmedzí druhého až šiesteho mesiaca života dieťaťa. K atopii v tomto životnom období patria červené mokvajúce pupienky a pľuzgieriky, ktoré sa spočiatku nachádzajú na lícach a brade, no následne sa môžu presúvať na celú pokožku hlavy, trupu či končatín. Svrbenie ekzému prispieva k nespavosti a nepokojnej nálade dieťaťa. Atopický ekzém sa zmierňuje do druhého roka života, pričom najkritickejším obdobím je medzi 9. až 11. mesiacom života dieťaťa.

Atopický ekzém u detí predškolského až školského veku má tendenciu prechádzať z tváre na lakte a kolená. Koža nadobúda zhrubnutú a popraskanú podobu, a to najmä v okolí očí. Podobne ako zvyšok tela aj v tejto oblasti je pokožka o niečo tmavšia, kdežto koža na tvári je neporovnateľne svetlejšia. U takmer 75 % školákov sa ekzémové prejavy postupne vytrácajú. V dospelosti sa atopický ekzém prejavuje podobne ako v detstve, no opäť dochádza k rozšíreniu na tvár a krčnú oblasť. V niektorých prípadoch dokonca pokrýva pokožku celého tela. Táto forma atopického ekzému zvyčajne zoslabne do 40. až 50. roku života človeka. Atopický ekzém nikdy úplne nepominie. Ak sa aj neprejaví začervenaním pokožky a výraznými pľuzgierikmi, suchosť a citlivosť pokožky ostáva nemenná.

Keďže lieky proti atopickému ekzému neexistujú, najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť nástupu fázy vzplanutia, je opätovné vybudovanie narušenej kožnej bariéry a dosiahnutie rovnováhy kožného mikrobiómu. Dôležitá je najmä pravidelná hydratácia suchej pokožky, a to najmä po sprche. Všetky používané hygienické prípravky musia mať šetrnú, hydratujúcu a upokojujúcu funkciu. Ak svrbenie predsa len započne, potrebné je na postihnuté miesto aplikovať prostriedok slúžiaci na upokojenie pokožky. Na tlmenie alergickej reakcie spôsobujúcej vznik ekzému sa využívajú najmä antihistaminiká, no niekedy tiež antibiotiká, antivirotiká a imunosupresíva. U dojčiat do troch mesiacov sa odporúča krátkodobá lokálna aplikácia imunomodulátorov.

Atopia nepredstavuje len samotný ekzém. Prejaviť sa môže taktiež opuchmi a inými kožnými symptómami, tráviacimi a dýchacími ťažkosťami, no i závažnými problémami, ako je anafylaktický šok či anémia. Deti s atopickým ekzémom by sa navyše mali vyhýbať človeku s oparom, pretože vírusový opar môže zapríčiniť zhoršenie zdravotného stavu v kombinácii so zvýšenou teplotou či horúčkou. U detí s atopickým ekzémom sú nevyhnutné režimové opatrenia viažuce sa na stravu, odev, no tiež starostlivosť o telo a domácnosť. Potrebné je tiež prihliadať na kvalitu vody, ktorá na základe skúseností v diskusných príspevkoch vo veľkej miere atopiu ovplyvňuje.

Atopický ekzém skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.6%)