Ako viem, že je bábätko v brušku v poriadku?
Mnoho budúcich mamičiek, ale aj viacrodičiek sa často obáva o to, či je bábätko v brušku v poriadku. Najčastejšie ich znepokojenie a obavy indikujú pohyby bábätka v brušku. Nepokojné bábätko v brušku ani absentujúce pohyby bábätka však nemusia za každých okolností značiť problém. Ako sa správa bábätko pred pôrodom a kedy by mala mamička cítiť prvé pohyby bábätka v brušku?
Tehotné ženy sa počas tehotenstva môžu stretnúť s rôznymi sprievodnými príznakmi, ktoré tento stav charakterizujú. Niektoré zmeny sú viac alebo menej príjemné. Niektoré môžu u rodičiek vzbudzovať obavy o to, či je s bábätkom v brušku všetko v poriadku. Každé tehotenstvo je veľmi individuálne a nie je možné sa riadiť univerzálnymi radami ostatných mamičiek. Rovnako špecifické sú aj pohyby bábätka v brušku. Niektoré ženy cítia prvé pohyby už okolo 18. týždňa tehotenstva. Zvyčajne však prvé pohyby dokážu ženy prvorodičky identifikovať okolo 20. – 22. týždňa. Niektoré vnímajú len jemné hmýrenie a pulzovanie bábätka, iné mamičky zaregistrujú trhavé pohyby bábätka v brušku alebo prevaľovanie.
Najaktívnejšie sa pohybmi dieťa hlási o slovo okolo 24. – 28. týždňa. Vplýva na to viacero faktorov, niektoré mamičky cítia pohyby bábätka menej, iné viac. Takisto je každé bábätko iné – aktívnejšie alebo lenivejšie. Bruško môžete hladkať počas toho, ako sedíte, prihovárať sa bábätku a komunikovať s ním. Mierne prevaľovanie a jemné pohyby sú znakom, že bábätko vníma, inokedy môže oddychovať a nedočkáte sa žiadnej aktivity. Čo ak sa bábätko nehýbe? Nie je potrebné panikáriť. Bábätko má svoj režim a veľa času prespí. Ak vnímate, že bábätko je dlhšiu dobu bez pohybov, navštívte vášho gynekológa, môže ísť totiž o spomalenie dodávok kyslíka. Ak dôjde z ničoho nič k náhlym a rýchlym pohybom bábätka v brušku, môže ísť o hypoxiu plodu a nedostatok kyslíka.
Ako sa správa bábätko pred pôrodom? Ku koncu tehotenstva už bábätko zaberá v brušku veľkú časť a jeho prevaľovanie či niektoré výpady ručičiek a nožičiek môžu byť bolestivejšie ako tie počas predošlého štádia tehotenstva. Nečakajte, že bábätko bude aktívne stále. V treťom trimestri sa bábätká občas prevalia, no nie je pravidlom, že čím je dieťa väčšie, tým viac sa hýbe.
Vnímajte aj to, že bábätko reaguje na to, ako matka prežíva stresové situácie, vníma okolie, hluk, hlasy a aj to sa môže odzrkadliť na prejavoch bábätka v brušku. Môžete napríklad počítať s tým, že ak budete na mieste, kde bude hrať hlasná hudba alebo bude príliš veľa hluku, aktivita bábätka sa zvýši. Rýchle pohyby bábätka v brušku teda môžu indikovať, že sa mu nepokoj v jeho okolí príliš nepáči. To, ako cítite pohyby bábätka, ovplyvňuje aj poloha placenty a množstvo plodovej vody. Akékoľvek akútne zmeny alebo prípadne iné príznaky signalizujúce, že niečo nie je v poriadku urgentne konzultujte so svojím gynekológom.
Tehotné ženy v diskusiách často riešia pohyby bábätka, ktoré ich často znepokojujú. Viaceré vnímajú to, že nevedia, čo majú od pohybov čakať, preto majú obavy o to, čo sa s bábätkom v brušku deje. Niektoré ženy uvádzajú, že v tehotenstve začali cítiť pohyby neskôr, ako je štandardné. Veľmi často sa v diskusiách objavuje aj pichanie v brušku, čo spravidla spôsobuje naťahovanie svalov maternice. Strach o bábätko v brušku opisujú ženy ako úplne normálny a zároveň uvádzajú, že je potrebné sa zbaviť stresu, napríklad cvičením.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár