Ako urýchliť otvorenie pri pôrode?
Pôrod samotný má niekoľko fáz, pričom najznámejšia je kategorizácia na tri doby – dobu otváraciu, dobu vypudzovaciu a pôrod placenty. Práve doba otváracia je prvou fázou pôrodu a je veľmi dôležitá preto, aby pôrod a ďalšie fázy prebehli úplne prirodzene a v poriadku. Určite ste sa už niekedy v súvislosti s pôrodom stretli s informáciou, na koľko prstov je žena otvorená. Maternica ako taká je uzatvorený orgán. Uzatvára ho práve krčok maternice (cervix).
Ako dochádza k otváraniu pri pôrode? Za tento efekt môžu kontrakcie, ktoré majú za cieľ pravidelnými svalovými sťahmi spôsobiť otváranie krčka maternice a sprístupnenie pôrodných ciest. Kontrakcie spravidla prichádzajú postupne a objavujú sa ďalšie príznaky pôrodu – uvoľnenie hlienovej zátky, odtok plodovej vody a iné. Dôležité je pred pôrodom sledovať činnosť kontrakcií, ak kontrakcie trvajú každých 5 minút, čas pôrodu sa blíži. Zjednodušene, ak všetko prebieha tak ako má, kontrakcie spôsobia, že sa krčok maternice optimálne otvorí a môže začať vypudzovacia fáza. U niektorých žien sa často objavujú „kontrakcie“ dlhšie, no pritom sa krčok maternice neotvára. Ide o poslíčkov – falošné kontrakcie, ktoré stimulujú maternicu a pripravujú ju na otváranie.
Prečo sa žena neotvára pri pôrode? Ako urýchliť otváranie pri pôrode? U niektorých žien prvá doba trvá dlhšie, u iných kratšie a niektorých tehotných žien je zasa potrebné otvorenie urýchliť. Pôrod, ako aj celé tehotenstvo je vždy špecifické. Spôsobov, ako na to, je viac. Aké sú triky na vyvolanie pôrodu?
Je dôležité vedieť, že na umelé vyvolané pôrodu musí byť medicínsky dôvod. Stav posudzuje pôrodný lekár a mamička má plné právo na informovanosť o tom, aký postup je v pláne využiť. Využíva sa indukcia pôrodu – amnitómia, čo znamená, že dôjde k spusteniu plodovej vody. Ide o jednoduchý zákrok prerušením blán, ktoré plodovú vodu držia v brušku. Bábätko tak začne tlačiť na maternicu a dôjde k vyplavovaniu oxytocínu, čo vyvolá sťahy maternice. Využíva sa Hamiltonov manéver (je nebolestivý, skôr nekomfortný), ktorým sa odstránia plodové blany a u ženy môže v priebehu hodín či dní vyvolať prirodzený pôrod. Špecifickou metódou je zavádzanie hydrofilných tyčiniek alebo prostaglandínových čípkov, ktoré stimulujú sliznicu maternice a rozširujú priemer krčka maternice. Menej časté je zavádzanie balónikového Foleyovho katétra do maternice, ktorý zväčšuje svoj objem a pôsobí na vylučovanie hormónov.
Možnosťou je tiež podanie syntetického oxytocínu do žíl. Nevýhodou sú bolestivejšie kontrakcie, ktoré žena pociťuje. Každé umelé vyvolanie pôrodu však môže spôsobiť hyperstimuláciu. Práve preto sú často kontrakcie bolestivejšie a pravdepodobnejšie je použitie epidurálnej analgézie.
Niektoré babské rady diskutujúcich mamičiek hovoria aj o iných možnostiach, ako vyvolať pôrod. Napríklad chodením po schodoch alebo teplou sprchou. V niektorých prípadoch ženám pomohol klystír alebo spomenutý syntetický oxytocín. Časté sú však prípady prenášania tehotenstva, pri ktorých sa tehotné ženy otvárali pomerne dlho a pôrod trval aj niekoľko desiatok hodín.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár