Ako spoznať kontrakcie?
V záverečnej fáze pred pôrodom sa ženy lekárov alebo skúsenejších mamičiek často pýtajú na to, ako spoznajú, že dieťa sa definitívne pýta na svet. Jedným zo symptómov sú aj pôrodné kontrakcie. Hoci by sa mohlo zdať, že príznaky pôrodu sú jednoznačné, predovšetkým prvorodičky môžu zaskočiť napríklad falošné kontrakcie, tzv. Braxton-Hicksove kontrakcie (poslíčkovia) alebo dynamické pohyby bábätka v brušku. Zároveň nie je možné generalizovať to, ako bude daná žena falošné či skutočné kontrakcie vnímať, aké bolestivé budú či to, aká bude ich intenzita. Každé tehotenstvo je v mnohom špecifické a skúsenosti žien so skutočnými alebo falošnými kontrakciami sa neraz veľmi odlišujú.
Kontrakcie sú sťahy maternicového svalstva. Úlohou pôrodných kontrakcií je zabezpečiť, že sa kŕčok maternice dostatočne otvorí na to, aby mohol prirodzený pôrod prebehnúť a bábätko sa dostalo cez pôrodné cesty von. Skutočné kontrakcie si tehotné ženy, zvlášť prvorodičky, môžu ľahko pomýliť s falošnými kontrakciami. Sú však aj ženy, ktoré počas tehotenstva žiadne falošné kontrakcie nezažijú.
A ako spoznať kontrakcie? Ako sa odlišujú pôrodné kontrakcie od tých falošných? Falošné kontrakcie netreba vnímať ako niečo zlé, takisto majú svoj účel. Predčasné kontrakcie (poslíčkovia) pripravujú kŕčok maternice a „trénujú ho“ na riadne otvorenie. Týmito sťahmi pripravujú samotné pôrodné cesty rodičky. Tu je niekoľko rád, ako rozoznáte kontrakcie.
Braxton-Hicksove kontrakcie sa zvyknú objavovať v priebehu 2. – 3. trimestra, ale tiež niekoľko týždňov pred očakávaným pôrodom. Pravé kontrakcie sa s najväčšou pravdepodobnosťou objavia až okolo 37. týždňa tehotenstva. Ak by pravé kontrakcie nastali pred týmto obdobím, je tu riziko predčasného pôrodu. Významnými poznávacími znakmi sú interval a intenzita bolestí. Pravá kontrakcia trvá okolo 30 až 90 sekúnd, pričom doba trvania sa od prvých kontrakcií môže predlžovať a celková doba trvania kontrakcií je niekoľko hodín. Bolesti sú silnejšie a zintenzívňujú sa. Interval sa postupne skracuje, napr. každých 10 minút, 8 minút alebo 5 minút a menej. Poslíčkovia majú interval kontrakcií nepravidelný (nedá sa predvídať), pričom interval medzi nimi sa neskracuje ako pri pravých kontrakciách. Sú menej bolestivé. Nesprevádzajú ich žiadne iné príznaky, ako napríklad uvoľnenie hlienovej zátky, zmena frekvencie dýchania, ružovkastý výtok, bolesť v panve či krížoch a iné.
Skutočné kontrakcie ženy popisujú ako silné menštruačné bolesti, ktoré vytvárajú tlak na oblasť krížov alebo bolesť vystreľuje do stehien. Typické sú návaly bolesti, ktoré sa stupňujú a následne odznejú až do príchodu ďalšej kontrakcie. Bolesť je lokalizovaná v celom podbruší. Falošné kontrakcie nie sú také bolestivé, často sa prejavujú tvrdnutím bruška a diskomfortom v podbrušku. Pri zmene polohy je možné, že bolesti odznejú. Pri pravidelných kontrakciách zmena polohy nepomôže a sťahy sú rovnako intenzívne.
To, ako ženy charakterizujú priebeh kontrakcií, je veľmi individuálne. Väčšina žien najčastejšie uvádza, že pôrodné kontrakcie u nich sprevádzali aj iné symptómy. Za najvýraznejší poznávací znak považujú rodičky predovšetkým intenzitu bolesti a intervaly medzi kontrakciami.
Pridať komentár