Ako sa zbaviť kašľa za 24 hodín. Čo je najlepšie na kašeľ?
Kašeľ je jedným z najčastejších príznakov ochorení alebo podráždenia dýchacej sústavy. Tento symptóm primárne slúži ako obrana organizmu v prípade, že sa v dýchacích cestách ocitne nejaký cudzí predmet, rôzne organizmy či hlien. Spúšťačom kašľa však môže byť aj alergia. V priebehu tehotenstva zvykne byť kašeľ bežným spoločníkom žien. Ľudský organizmus totiž v období gravidity disponuje podstatne oslabenou imunitou, ktorá je omnoho náchylnejšia na sezónne choroby postihujúce dýchacie cesty. Ako pri akomkoľvek inom ochorení v tehotenstve, aj pri kašli platí, že treba čím skôr zistiť jeho príčinu, aby bolo možné aplikovať patričnú liečbu.
O tom, čo na kašeľ v tehotenstve najlepšie zaberá, a aké režimové opatrenia sú z hľadiska čo možno najrýchlejšej eliminácie kašľa prospešné, sa dočítate v našom článku. Venujeme sa v ňom nielen domácim a alternatívnym spôsobom liečby, ale aj sirupom na kašeľ vhodným pre tehotné ženy.
Zvlhčenie vzduchu a suchý kašeľ v tehotenstve
V prípade, že tehotná žena trpí suchým, dráždivým kašľom, ktorý je charakteristický intenzívnymi kašľovými záchvatmi, prvoradé je zvlhčenie vzduchu v domácnosti. Najmä vo večerných a nočných hodinách, keď záchvaty suchého kašľa najčastejšie komplikujú život človeka, je potrebné pravidelne vetrať alebo spustiť zvlhčovač vzduchu. Práve týmito dvomi spôsobmi je možné eliminovať dráždivý faktor, ktorý negatívne vplýva na prejavy kašľa.
Keďže kúpa kvalitného zvlhčovača vzduchu nie je práve najlacnejšou záležitosťou, zvýšenie úrovne vlhkosti vzduchu v domácnosti je možné dosiahnuť aj podomácky vyrobeným zvlhčovačom. Stačí, ak do misky s vodou pridáte pár kvapiek éterického oleja, pričom ju následne položíte na nejaký zdroj tepla. Môže to byť horák sporáka či radiátor, no použiteľná je aj sviečka. Ohrievaním vody s pridaným esenciálnym olejom dochádza k odparovaniu, a teda zvlhčovaniu ovzdušia. Domáce formy zvlhčovačov vzduchu zahrievané pomocou sporáka či sviečky je však vhodné používať iba v čase, keď chorá osoba bdie, prípadne je v domácnosti aspoň jedna ďalšia zodpovedná osoba. Radiátor je bezpečnejšou voľbou, avšak ten sa zväčša v noci vypína, resp. sa znižuje teplota vyhrievania.
Pomôže aj naparovanie
Podobný efekt ako zvlhčovanie vzduchu má na hlieny aj naparovanie či inhalovanie éterických olejov. Takáto forma liečby pôsobí uvoľňujúco na nahromadené hlieny, vďaka čomu je možné rýchlejšie dosiahnuť elimináciu kašľa. Naparovacie sedenia sú prospešné, ak sa vykonávajú v niekoľkominútových pravidelných intervaloch. Medzi tradičné spôsoby riedenia hlienov v dýchacích cestách patrí inhalovanie liečivej minerálnej vody Vincentky.
Veľa ľudí sa tiež spolieha na naparovaciu techniku zahrňujúcu hrniec horúcej vody s prímesou éterických olejov a uterák na prekrytie hlavy, aby sa zamedzilo zbytočnému úniku odparovanej vody. Práve éterické oleje môžu pomôcť na uvoľnenie hlienov a spriechodnenie dýchacích ciest, avšak ich používanie by sa malo v tehotenstve značne obmedziť. V 1. trimestri totiž žena nadobúda omnoho väčšiu citlivosť na vône a pachy, čo znamená, že intenzívna vôňa rôznych olejčekov môže podmieniť nevoľnosť. V 2. a 3. trimestri gravidity sa môže žena vrátiť k používaniu éterických olejov, avšak dávka by mala byť obmedzená na polovicu. Na naparovanie sa najčastejšie používa eukalyptový olej, ktorý je vhodný aj pre tehotné ženy.
Tekutiny a čaj na kašeľ v tehotenstve
Účinnou a zaužívanou formou liečby akéhokoľvek druhu kašľa v tehotenstve je pitie dobrého bylinného či ovocného čaju. Teplý nápoj či obyčajná voda dokáže riediť hlieny usadené v dýchacej sústave, čo dopomáha k rýchlejšej liečbe. Obľúbenou kombináciou je horúci čaj s prímesou medu a citróna. Med sa totiž považuje za všeliek, pričom citrón disponuje veľkou dávkou vitamínov. Počas tehotenstva je potrebné prihliadať na potenciálne negatívne účinky tej ktorej bylinky. Niektoré z nich sú totiž pre plod a samotné tehotenstvo nebezpečné. Zatiaľ čo mätový čaj sa v tehotenstve neodporúča, pitie lipového, skorocelového či šípkového čaju je vhodné aj pre gravidné ženy.
Zázvorový alebo ďumbierový čaj taktiež dokáže zmierniť podráždenie hrdla, avšak aj v tomto prípade platí, že počas tehotenstva by mala žena prihliadať na dávkovanie. Prijateľná je konzumácia jedného gramu sušeného zázvoru alebo štyroch gramov čerstvého ďumbiera denne. Väčšie množstvo by mohlo uškodiť plodu. Ak si tehotná žena nie je istá, ktoré bylinky patria k bezpečným na vnútorné užívanie, odporúča sa konzultácia s lekárom alebo pracovníkmi v lekárni.
Vitamíny a kašeľ v tehotenstve
Ak je kašeľ príznakom nejakého ochorenia dýchacej sústavy, liečba by mala rozhodne zahŕňať zvýšený príjem vitamínov a potrebných živín, ktoré dopomôžu organizmu v boji s danou chorobou. Nehovoríme len o výživových doplnkoch, ale aj o naturálnych zdrojoch vitamínov, ako je ovocie a zelenina. Tehotné ženy by mali predovšetkým prijímať viac vitamínu C a D, pričom netreba zabúdať ani na veľmi dôležitý komponent, ktorým je kyselina listová.
Nie nadarmo sa chorým ľuďom nosia citrusové plody či iné ovocie. Tieto potraviny sú totiž plné prospešných vitamínov, ktoré podstatným spôsobom zrýchľujú liečbu kašľa. Kým z ovocnej kategórie sú najefektívnejšie práve citróny, pomaranče či mandarínky, zo zeleniny je to najmä špenát, paprika a brokolica. V čase liečby by sa z jedálnička mala vylúčiť strava, ktorá hrdlo a dýchacie cesty ešte väčšmi dráždi. Do tejto skupiny patria najmä mliečne výrobky a korenisté jedlá.
Sirup na kašeľ pre tehotné
Na trhu existuje niekoľko rozličných druhov sirupov na kašeľ, ktoré však nemusia byť bezpečné a vhodné pre tehotné ženy. Spomedzi voľne predajných liečiv sú na suchý, dráždivý kašeľ v tehotenstve najvhodnejšie antitusiká, ako StopKašeľ, Robitussin či Mucoplant. Tieto medikamenty sú účinné z hľadiska zvlhčovania slizníc a tlmenia kašľa, ktorý často prerastá do neprestajných záchvatov. Proti vlhkému kašľu v tehotenstve je možné užívať liečivé prípravky Stodal či Solmucol. Rýchly efekt pri liečbe kašľa akéhokoľvek druhu má tiež kalciový sirup, ktorý dopomáha pri obnove sliznice hrtanu a zásobuje organizmus tehotnej ženy potrebným vápnikom. Pred užitím ktoréhokoľvek z menovaných liekov by sa však tehotná žena mala oboznámiť o vhodnom dávkovaní, ktoré je uvedené v príbalovom letáku.
Domáca liečba kašľa v tehotenstve – skúsenosti
V diskusných fórach najčastejšie zaznievajú názory, na základe ktorých by tehotná žena nemala experimentovať s rôznymi liekmi, pretože nie všetky sú počas gravidity vhodné. Najlepšie je navštíviť lekára, ktorý zistením príčiny kašľa nastaví optimálnu formu liečby. Okrem lekárskej pomoci však diskutujúce odporúčajú homeopatické lieky, ako je sirup na kašeľ Stodal, pričom zdôraznili, že ani takýto liek nemusí každému na suchý kašeľ pomôcť. Medzi odpoveďami však zaznela aj babská rada o cibuľovom čaji zhotovenom z dvoch až troch cibúľ, jablka a majoránky. Všetky ingrediencie je potrebné spolu uvariť a dochutiť podľa potreby. Podobne „chutne“ znie i recept pozostávajúci z horúceho mlieka, roztlačeného strúčiku cesnaku a lyžičky medu. Prvoradým je však oddych a pokojový režim.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Suchým i vlhkým kašľom si prejde v priebehu života snáď každý človek. Prítomnosť tohto symptómu je signálom, že niečo vo vnútri ľudského organizmu nie je v poriadku. Či už ide o reakciu na nahromadený hlien v dýchacích cestách, alebo súčasť alergie, každý človek sa snaží tohto nepríjemného symptómu čím skôr zbaviť. V našom článku sme zhrnuli niekoľko tipov na efektívne a rýchle liečenie kašľa, pričom v sekcii otázok a odpovedí nájdete ďalšie zaujímavosti týkajúce sa danej témy. Akékoľvek rady, pripomienky, skúsenosti či otázky je možné uviesť v komentároch pod článkom.
Je kašeľ v tehotenstve nebezpečný?
Čo si mám predstaviť pod pomenovaním „hrncový kašeľ“?
Je užívanie sirupu Stodal bezpečné v tehotenstve?
Pridať komentár