Ako sa pripraviť na pôrod?
Pôrod je v živote ženy tým najvýznamnejším okamihom, ktorý môže zažiť. Tak ako je každé tehotenstvo jedinečným a neopakovateľným procesom, pôrod, ktorý je jeho vyvrcholením, predstavuje špecifickú situáciu, na ktorú sa musí žena čo najlepšie pripraviť. Bez ohľadu na to, ako bude pôrod prebiehať, budúca mamička musí počítať s enormnou psychickou a fyzickou záťažou na jej telo i myseľ. Pripraviť sa na tento moment sa môže niektorým mamičkám javiť ako niečo abstraktné, no v hlave tehotnej ženy sa toho počas tehotenstva odohráva naozaj veľa. Ako sa pripraviť na pôrod?
Príprava na pôrod, resp. predpôrodná príprava je komplexnou záležitosťou. Budúca rodička sa na pôrod musí pripraviť po fyzickej i psychickej stránke. Existuje množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú to, ako sa žena na blížiaci sa pôrod pozerá. Niektoré mamičky majú dokonca chorobný strach z pôrodu, pričom ide o oficiálne ochorenie, ktoré sa nazýva tokofóbia. Iné mamičky sa môžu báť bolesti, majú obavy, či zvládnu tlačenie, obávajú sa prípadného cisárskeho rezu alebo uvažujú nad tým, či nedôjde k poškodeniu bábätka v priebehu pôrodu. Mamičky si kladú množstvo náročných otázok, ktoré v nich často vyvolávajú strach a pochybnosti. Často až zbytočné. Príprava na pôrod by mala spočívať práve v tom, že žena sa bude sústrediť na seba a bábätko v brušku v primeranej miere. Odbúra strach, obavy a zbytočné úvahy o tom, čo by bolo, keby...
Domáca pôrodná príprava spočíva v tom, že žena má vybratú pôrodnicu, prípadne pôrodného lekára. Výbavička pre dieťatko je nakúpená a taška do pôrodnice pripravená. Mali by s pôrodníkom prebrať, akou formou pôrod bude prebiehať. Stanoviť si treba, či bude použitá počas pôrodu epidurálna analgézia. Netreba sa báť pýtať na všetko, čo ženu zaujíma ohľadom pôrodu, nástrihu hrádze, cisárskeho rezu, Hamiltonovho hmatu a podobne. V rámci psychohygieny je vhodné rozprávať sa so svojím partnerom a zdieľať s ním vlastné obavy i radosti, taktiež prípadné príznaky či bolesti. Počas tehotenstva máte čas na to, aby ste si prečítali dostatok tehotenskej literatúry. Mali by ste vedieť nielen, čo obnáša tehotenstvo a pôrod, ale aj následné šestonedelie. Teóriu starostlivosti o bábätko by ste mali taktiež poznať dostatočne dobre. Všetko podstatné a praktické vám už vysvetlia pôrodné sestry.
Dôležitá je aj fyzická príprava na pôrod. Počas tehotenstva môžete realizovať rôzne aeróbne cvičenia i cvičenia určené na správne dýchanie. Posilňovať môžete panvové dno i brušnú stenu, aby ste predišli prípadnej diastáze.
Rozhodne urobíte dobre, ak pohľadáte vo vašom okolí organizované predpôrodné kurzy. Tie sú vedené profesionálmi, odborníkmi, pôrodnými asistentkami, pôrodníkmi, gynekológmi, fyzioterapeutmi či iným odborným personálom. Vďaka pravidelným stretnutiam, ideálne aj za účasti vášho partnera, sa oboznámite so všetkými potrebnými informáciami ohľadom priebehu tehotenstva, pôrodu i základnej starostlivosti o novorodenca (spustenie mlieka, dojčenie, kŕmenie, prebaľovanie, kúpanie, manipulácia s bábätkom a mnoho iného). Naučíte sa správne dýchať, ako zvládať pôrodné bolesti či budete vedieť identifikovať príznaky pôrodu. Viaceré kurzy sú rozdelené na viaceré lekcie rozdelené do týždňov či mesiacov.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár