Ako rýchlo účinkuje Nurofen pre deti?
Ako iste každý rodič vie, deti majú tendenciu ochorieť častejšie ako bežný dospelý človek. Spôsobené je to najmä ich imunitným systémom, ktorý ešte nemá pevne vybudovanú základňu chrániacu organizmus pred nákazou. U starších detí, ktoré sú súčasťou kolektívu v jasliach, škôlke alebo škole, je tiež príčinou samotný kontakt s inými deťmi šíriacimi konkrétne ochorenie. V dôsledku oboch uvedených faktorov zvyknú byť v určitých obdobiach roka vyhlásené chrípkové prázdniny vo vzdelávacích inštitúciách.
Väčšina ochorení započína primárnym symptómom, a to zvýšenou teplotou alebo horúčkou. Prostredníctvom tohto príznaku dáva organizmus dieťaťa najavo, že sa v ňom niečo deje a snaží sa s narušiteľom, a teda baktériou či vírusom, bojovať. Kým je telesná teplota pod úrovňou 38,5 °C, stačí, ak rodič pristupuje k domácej liečbe formou režimových opatrení. To znamená, že by malo dieťa veľa oddychovať, dodržiavať pitný režim, prijímať potrebné vitamíny a minerály prostredníctvom vyváženej stravy, no tiež dopĺňať energiu za pomoci sacharidov obsiahnutých v hroznovom cukre. Aj takýmto spôsobom dokáže zdolať ochorenie.
V prípade, že sa teplota zvýši nad vyššie spomenutú úroveň, rodič môže pristúpiť k liečbe medikamentmi. Na zníženie horúčky sa najčastejšie používajú lieky na báze paracetamolu alebo ibuprofénu. Kým paracetamol je obsiahnutý v známych liekoch, ako Paralen a Panadol, ibuprofén je v lekárňach dostupný v podobe Ibalginu, Nurofenu či Brufenu. Keďže o bezpečnosti kombinovania paracetamolových a ibuprofénových liečiv nie je dostupné dostatočné množstvo informácií, takáto liečebná metóda sa neodporúča. A to predovšetkým nie u detí. K podávaniu medikamentov treba pristupovať svedomito a vždy podľa pokynov uvedených na príbalovom letáku.
Jedným z obľúbených detských liečiv na zníženie horúčky je práve Nurofen pre deti, ktorý vo forme čapíkov i sirupu začína účinkovať v priebehu 15 minút od podania. Efekt liečiva pretrváva minimálne osem hodín, a preto by denný príjem medikamentov nemal presiahnuť tri dávky. Platí to ako pre sirup, tak i pre čapíky. Dávkovanie závisí od hmotnosti dieťaťa, a preto sa môžu rodičia v lekárňach bežne stretnúť s otázkou ohľadom váhy chorého dieťaťa.
Ako mamičky na diskusných fórach poznamenali, je potrebné sa vždy držať pravidla podávania liekov na horúčku až po zvýšení telesnej teploty nad hranicu 38,5 °C. Mierne zvýšená teplota totiž signalizuje, že organizmus a jeho imunita bojuje proti baktérii či vírusu, a teda nie je potrebné preventívne znižovať teplotu pomocou liekov. Postačia zábaly a iné opatrenia prispôsobené tak, aby detskému organizmu bol dopriaty pokoj a dostatok energie na boj proti nákaze.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár