Ako rozpoznať tvrdnutie brucha?
Tvrdnutie brucha v tehotenstve je považované za jeden z často sa vyskytujúcich sprievodných symptómov tehotenstva. Mnoho prvorodičiek je z tohto pocitu prekvapených, čo v nich vyvoláva strach a znepokojenie. Ako rozpoznať tvrdnutie brucha a kedy je už potrebné spozornieť?
Tlak v brušku a nepohodlie v súvislosti s tvrdnutím brucha je charakteristické už pre 1. trimester tehotenstva. Omnoho intenzívnejšie sa však s tvrdnutím brucha môže tehotná žena stretnúť v 3. trimestri. Najčastejšie ich ženy začínajú pociťovať od 30. týždňa tehotenstva. Ako spoznať tvrdnutie brucha v tehotenstve? Dôležité je vnímať, v akej fáze gravidity sa žena nachádza. Tvrdnutie brucha je nepravidelné, prichádza v nepravidelných intervaloch s odlišnou intenzitou. Inak vníma žena tvrdnutie brucha v 1. trimestri a inak v 3. trimestri. Tvrdnutie môže byť intenzívnejšie po fyzickej námahe alebo po zdvíhaní ťažších bremien. Ako rozpoznať tvrdnutie brucha v jednotlivých fázach gravidity?
Mnohé ženy sa s tvrdnutím bruška nestretnú počas celého tehotenstva alebo ho identifikujú až v období pred pôrodom. Naopak, sú ženy, ktoré vnímajú tvrdnutie brucha už v 1. trimestri. Za týmto javom je fakt, že dochádza k rastu maternice, ktorá je dutý svalový orgán. Svoju veľkosť prispôsobuje rozmerom plodu. Pri zväčšovaní teda môže žena pociťovať miernu alebo ostrú bolesť. Spozornieť treba v 1. trimestri, ak by tvrdnutie brucha bolo sprevádzané aj hnedým alebo jasnočerveným výtokom z pošvy, kŕče by boli intenzívne a vystreľovali do krížovej oblasti. V takom prípade by mohlo ísť o potrat. Potrat je vždy sprevádzaný kombináciou viacerých príznakov.
Tvrdnutie brucha v 2. trimestri pociťujú niektoré mamičky častejšie. Opätovne môže ísť o sťahy maternice zapríčinené vyššou fyzickou námahou, pričom nemusí ísť o šport, ale aj bežné upratovanie. V 2. trimestri však nie sú raritou ani prvé falošné kontrakcie. Ide o, tzv Braxton-Hicksove kontrakcie alebo poslíčkov. Typické sú skôr pre 3. trimester. Nie sú zlým signálom, sťahmi svaloviny maternice pripravujú pôrodné cesty, aby pôrod prebehol hladšie. Tieto sťahy sú nepravidelné, vyskytujú sa v rôznych časoch s rôznym odstupom, preto ich je možné rozoznať od skutočných kontrakcií. Opäť pozor na prípadné sprievodné príznaky uvedené vyššie, ktoré by mohli signalizovať potrat.
V 3. trimestri za tvrdnutím brucha najčastejšie stoja práve poslíčkovia alias Braxton-Hicksove kontrakcie. Prípadne môže ísť o zažívacie ťažkosti – nafukovanie či nadúvanie. Falošné kontrakcie, ktoré vyvolávajú efekt tvrdého brucha sú nepravidelné, majú rôznu intenzitu, bolestivosť je nízka a po teplej sprcha, pohári vody alebo zmenou polohy často ustúpia. Na rozdiel od pravých kontrakcií, ktoré tvrdnutie brucha spôsobujú taktiež. Skúsenejšie mamičky veľmi dobre vedia rozoznať obyčajné tvrdnutie brucha od pravých kontrakcií.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár