Ako rozoznať tehotenské bruško?

Ako rozoznať tehotenské bruško?

Publikované: 23.10.2023
Aktualizované: 14.12.2023

Hoci by sa mohlo javiť, že rozpoznať tehotenské bruško nemôže byť pre ženu problém, výnimky sa predsa len nájdu. Dá sa vôbec tehotenské bruško pomýliť s tukovým bruchom, ktoré je prejavom nadváhy alebo obezity? Áno, dá a vedzte, že nič nie je trápnejšie, ako žene s väčším bruškom „polichotiť“ poznámkou, v ktorom mesiaci práve je. Pre väčšinu žien je rastúce tehotenské bruško jasným príznakom, že tehotenstvo prechádza do ďalšieho štádia. Rast bruška, jeho tvar či veľkosť sú u žien veľmi individuálne a každé tehotenstvo je špecifické.

V prvých týždňoch tehotenstva, 5. – 8. týždeň, keď ženy najčastejšie zistia, že sú tehotné, nemožno pohľadom pozorovať žiadne rastúce bruško. Štandardne sa tehotenské bruško začína objavovať okolo 13. – 18. týždňa tehotenstva. U štíhlych žien možno pozorovať mierne tehotenské bruško už dokonca v 9. až 12. týždni. Okolo 17. až 20. týždňa by už bruško malo byť viditeľné. U žien s nadváhou môže byť viditeľné približne okolo 20. týždňa gravidity. Objavuje sa tiež tzv. linea nigra, čo je tmavá tehotenská čiara na bruchu, ktorá po pôrode vymizne. Rast môže byť už sprevádzaný pocitmi tvrdnutia bruška. To môže byť spôsobené svalovými sťahmi maternice, ktorá sa zväčšuje a prispôsobuje aj veľkosti plodu. To môže ovplyvňovať aj trávenie ženy a už skôr sa objavujú nutkavé pocity močenia, čo má za následok tlak na močový mechúr.

Od 20. týždňa sa môžu u žien objavovať takisto falošné kontrakcie – poslíčkovia. Prvé pohyby bábätka v brušku možno cítiť taktiež zhruba okolo 20. – 22. týždňa tehotenstva. Sú však výnimky, pri ktorých mamičky, ktoré už rodili, dokážu pohyby v bruchu indikovať aj skôr, napríklad od 16. týždňa tehotenstva. Pre prvorodičky môže byť náročnejšie rozoznať, či nejde o činnosť trávenia.

Tehotenské vs tukové bruško

Zväčšujúca sa maternica v období od 21. až 28. týždňa posúva žalúdok hore a vzniká väčší tlak na panvové dno. Prietok krvi sa zvyšuje, čo môže zapríčiňovať zápchu, pálenie záhy a objavovať sa môžu strie z dôvodu rýchlejšieho rastu bruška. Zmenšený žalúdok má za následok, že sa nasýtite rýchlejšie, no máte potrebu jesť častejšie. Veľkosť bruška závisí od mnohých faktorov, no môžu sa začať objavovať problémy so spánkom a bolesť chrbtice.

S pribúdajúcimi týždňami sa bruško zväčšuje, maternica okolo 30. týždňa začína tlačiť na pľúca, čo zapríčiňuje dýchavičnosť a komplikovanejší pohyb. V 7. mesiaci sa bruško akoby nafukuje a podľa tvaru môže klesať mierne nadol. V tomto období dieťa intenzívne rastie a bruško rastie rýchlejšie. Zintenzívňujú sa niektoré príznaky ako pálenie záhy, bolesť nôh, chrbtice a intenzívnejšie môžu byť aj pohyby bábätka, ktoré si v maternici hľadá správnu polohu.

Tehotenské bruško trimestre

Okolo 36. týždňa by sa malo bábätko pretočiť do pôrodnej polohy hlavičkou dole. V poslednom 9. mesiaci sa bábätko začína tlačiť k pôrodným cestám. Tlak v brušku je citeľný, pupok je vytlačený smerom von, trávenie býva komplikovanejšie a pohyb môže byť výraznejšie namáhavý. V niektorých prípadoch sú intenzívnejšie pohyby bábätka, v iných je zasa bábätko veľmi pokojné.

Ako rozoznať tehotenské bruško a tučné bruško? Rozoznať tehotenské bruško a tukové brucho by sa malo javiť ako veľmi jednoduché. Problém nastáva predovšetkým u žien s nadváhou alebo s určitým štádiom obezity. Prírastok na váhe u štíhlych žien býva spravidla vyšší než u žien s nadváhou alebo obezitou. Vizuálne vnímanie nárastu tehotenského bruška u pevnejších žien komplikuje vrstva tuku. Tá tiež zapríčiňuje, že takáto gravidná žena nemusí vnímať ani pohyby bábätka či sťahy maternice. Hoci sa to javí ako nonsens, sú známe aj prípady, keď žena nerozpoznala svoje tehotenstvo. Obezita, nepravidelná menštruácia, nepravidelný pohlavný styk, nejednoznačné príznaky či iné faktory môžu zapríčiniť, že žena nevníma tehotenstvo ako možnosť a zistí to až v pokročilom štádiu tehotenstva.

Tehotenské bruško by malo byť z dôvodu vnútrobrušného tlaku na dotyk pevnejšie s menšou vrstvou tuku, čo však závisí aj od telesnej stavby tela ženy a od aktuálnej kondície. Tukové brucho je na dotyk mäkké a mľandravé. V tehotenstve možno jeho nárast pozorovať až v pokročilej fáze gravidity.

Tehotenské bruško skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.4%)