Ako naučiť dieťa na nočník

Ako naučiť dieťa na nočník za 7 dní. Rady, ak 2-ročné dieťa nechce sedieť na nočníku

Učenie dieťaťa chodeniu na nočník môžeme prirovnať k športovej disciplíne, pretože aj chodenie na nočník si vyžaduje tréning. Rodičia, ktorí si už procesom odplienkovania dieťaťa prešli vedia, že nie vždy ide všetko hladko. Ak by ste sa plienok mohli nadobro zbaviť v priebehu týždňa, nebolo by to fantastické? Ako naučiť dieťa na nočník za 7 dní? Na internete je dnes k dispozícii množstvo návodov na to, ako odplienkovať dieťa, resp. ako naučiť dieťa na nočník. My vám prezradíme, ako odučiť dieťa od plienok a tiež sa dočítate, kedy začať s učením dieťaťa na nočník.

Publikované: 02.05.2023
Aktualizované: 20.11.2023
Obsah článku:

Tréning chodenia na nočník si vyžaduje správne načasovanie. Začať príliš skoro môže spôsobiť, že dieťaťu nočník sprotivíte a kamarátiť sa s ním už viac nebude. Na druhej strane, ak začnete neskoro, učenie môže byť ešte náročnejšie. Odplienkovanie dieťaťa je výzvou a ide ruka v ruke s učením na nočník. V prvom rade sa rodič pri odplienkovaní a učení na nočník musí vyzbrojiť dávkou trpezlivosti a rozvahy. Impulzívne reakcie, krik, vyhrážky alebo tresty nie sú na mieste. Hoci neexistuje presný návod ani manuál, ktorý bude platiť na všetky deti, možno práve tieto pravidlá a zásady vám pomôžu naučiť dieťa na nočník rýchlejšie.

Učenie na nočník a zrelé dieťa – kedy začať?

Presný mesiac či vek, kedy by ste dieťa mali začať učiť na nočník nie je stanovený. Vychádzať možno zo štatistíkodporúčaní pediatrov a všeobecných skúseností rodičov. Okolo 18. – 24. mesiaca si dieťa začína uvedomovať potrebu vyprázdňovania, cikania a kakania. Tréning učenia na nočník netreba uponáhľať, aby si dieťa nevytvorilo voči nočníku averziu.

To však neznamená, že dieťa nemôžete s nočníkom zoznamovať aj skôr. Skúste mu napríklad čítať rozprávky o nočníku, púšťať zaujímavé náučné videá, piesne, posaďte ho občas na nočník a vysvetľujte mu, čo znamená kakať alebo cikať. Rozprávajtesa s ním o tom, že na cikanie a kakanie je tu práve nočník. Prvé zoznámenia sú krátke. Ak nechce dieťa sedieť na nočníku, nenúťte ho. Dôležitá je empatická komunikácia rodiča s dieťaťom.

Dôležitejšia ako vek je zrelosť dieťaťa. Je potrebné, aby dieťa chápalo podstatu toho, čo učenie na nočník znamená. Ak chcete odučiť dieťa od plienok, musí mať osvojené určité zákonitosti a mať isté prejavy, ktoré indikujú, že s učením na nočník môžete začať.

  • Dieťa by malo vydržať byť suché počas dňa aspoň dve až tri hodiny (znak, že vedome ovláda svoj močový mechúr a zvierače) alebo sa zobudí so suchou plienkou.
  • Má o nočník záujem alebo vás pozoruje, ako chodíte na toaletu a má záujem sa to naučiť.
  • Ovláda a rozlišuje základné pokyny a pojmy – cikať a kakať. Malo by poznať rozdiel medzi tým, keď sa pociká alebo pokaká.
  • Dokáže gestami, znakmi alebo slovne vyjadriť svoju potrebu.
  • Vie sa vyzliecť (pokojne aj s pomocou) a posadiť na nočník.
  • Mokrá plienka vzbudzuje u dieťaťa diskomfort.
  • Javí záujem o nosenie slipov či nohavičiek a má tendenciu nenosiť plienku.

To, ako naučiť 2-ročné dieťa na nočník kakať alebo cikať, závisí hlavne od toho, akú rolu v tomto proces zohrá rodič a nie je nutné sa pri učení fixovať len na samotný vek.

Učenie na nočník – kedy začať

Ako naučiť dieťa chodiť na nočník za 7 dní – návyky a rituál

Ak predpokladáme, že vaše dieťa má osvojené vyššie uvedené návyky a má potrebnú zrelosť na odúčanie od plienok, je na čase začať robiť z chodenia na nočník rituál. Tento spôsob odplienkovania na niektoré deti účinkuje veľmi efektívne, v prípade iných detí si toto prechodné obdobie vyžaduje rozhodne viac ako týždeň, či dokonca mesiac.

  • Zabezpečte stabilné prostredie, vyčleňte si dostatok času a dávajte dieťa na nočník pravidelne v určitých časových intervaloch, aby si dokázalo asociovať účel nočníka a jeho využívanie.
  • Nezačínajte s učením, keď idete na dovolenku alebo má dieťa nastupovať do jaslí, časová tieseň nie je vítaná.
  • Pri zoznamovaní sa s nočníkom môžete začať tak, že dieťa posadíte na nočník oblečené, len po krátku dobu (1 až 2 minúty) a vysvetlíte mu, k čomu nočník slúži.
  • Následne je vhodné trénovať sedenie bez nohavíc a plienky, naholo. Dieťatku stále vysvetľujte, že plienku už nebude potrebovať, pretože nočník. Plienky už teda vynechávajte a dávajte mu len klasické oblečenie (ideálne také, ktoré môže zašpiniť v prípade nehody). Plienky obmedzte na minimum, napr. len na spanie. Plienky na nočné spanie sa všeobecne tolerujú do 5 rokov.
  • Chodenie na nočník sa musí stať súčasťou dňa. Po zobudení má dieťa tendenciu cikať, posaďte ho na nočník, rovnako tak urobte po jedle alebo pred spaním.
  • To, že dieťa nestihne alebo vykoná potrebu tesne potom, čo sa postaví z nočníka, nevadí. Nekarhajte ho, nehrešte, netrestajte. Vyjadrite smútok, že je škoda, že sa to nepodarilo. Prostredníctvom nehody si dieťa vytvára vzťah medzi komfortom v suchom oblečení a diskomfortom v mokrom oblečení.
  • Dieťaťu zdôrazňujte, aby sa pýtalo na nočník a rovnako tak sa ho pýtajte aj vy. „Nepotrebuješ ísť cikať? Nepotrebuješ ísť kakať?“ Určite sa stane, že nie vždy dieťa povie pravdu alebo svoje potreby neodhadne, no s tým musíte počítať.
  • Vždy, keď sa dieťaťu podarí potreba vykonať, pochváľte ho, zatlieskajte, motivujte ho, pokojne ho odmeňte a tešte sa spolu s ním. Vytvorí si tak pozitívnu asociáciu.
  • Proces cikania a kakania oddeľte. Dieťa by si malo samostatne zafixovať oba procesy.

Je dôležité, aby mali tento systém osvojení obaja rodičia, prípadne ďalší ľudia, ktorí s dieťaťom trávia čas. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám, ktoré by mohli u dieťaťa spôsobiť zmätok a namiesto 7 dní bude učenie na nočník trvať celé týždne či mesiace. Dlhšia doba, samozrejme, nie je problémom a vytvorenie si takýchto rituálov často trvá dlhšie, než by si rodičia želali. Na internete nájdete množstvo extra návodov na to, ako naučiť dieťa na nočník za 3 dni. Ak sa to však nepodarí, nezúfajte. Trpezlivosť je nutnosťou a stále platí, že každé dieťa je iné.

Ako naučiť dieťa chodiť na nočník za 7 dní

Čo ak dieťa nechce sedieť na nočníku?

Ak si dieťa nevie nájsť cestu k nočníku, jednou z možností je, že nočník umiestnite do kúpeľne a dieťa budete brať so sebou na toaletu. Dieťa posadíte na nočník, zo začiatku pokojne aj s plienkou, a rozprávajte sa o tom, čo práve robíte vy, prečo to robíte, dieťa bude mať tendenciu vás napodobniť. Druhou možnosťou je kúpiť nový nočník. Áno, naozaj to môže fungovať, krásny farebný a s obľúbenou rozprávkovou postavičkou. Niektoré deti si na nočník nezvyknú a v takom prípade je vhodné mať doma WC dosku pre deti, resp. redukciu, aby dieťa dokázalo pohodlne sedieť na toalete a neublížilo si alebo nebodaj, aby do záchodovej misy nespadlo. Ukážte im, ako sa toaleta používa, demonštrujte im to, deti chcú byť často ako „malí dospeláci“ a budú vás napodobňovať.

Spôsob, ako naučiť dieťa na nočník kakať

Cikanie do plienky je už minulosťou, no problém, aby dieťa na nočníku vykonalo aj veľkú potrebu pretrváva? Nie ste prvý ani posledný rodič, ktorý takýto problém rieši. Zvyčajne je cesta ku kakaniu rovnako ako k  cikaniu na nočníku prirodzená, no ak nie, vyžaduje si to trpezlivosť. Dieťa bolo dlho zvyknuté, že ak má na sebe plienku, môže potlačiť a nemusí nič zadržiavať. Plienka sa musí stať úplnou minulosťou a vhodnou komunikáciou a motiváciou treba dieťaťu vysvetliť, že aj „kaki“ je na tomto mieste (na nočníku) v poriadku.

Problémom môže byť, že ste s učením na nočník začali vo vyššom veku. Čo ak 3-ročné dieťa nechce na nočník a odmieta ho? Staršie deti, okolo 2 – 2,5 roka si k plienke dokážu vytvoriť citovú väzbu, čo môže byť problém. Zmena je pre dieťa stresujúca, preto radšej čaká na to, kým dostane plienku, do ktorej vykoná potrebu. Podstatné však je komunikovať s dieťaťom a vysvetliť mu, že na plienku už je veľké a na toto slúži nočník. Druhým častým problémom pri učení kakania na nočníku je, že výsledok označuje rodič ako „kako“, ako každú inú špinu. V tomto prípade by však úspech mala sprevádzať pochvala a radosť, že kakanie bolo úspešné. Pomenovaním „kako“ u dieťaťa navodzujete dojem, že „kako“ je zlé (rovnako ako napríklad špinavé ruky od hliny alebo jedenie rukami) a následne môže dieťa nočník odmietať.

Ako naučiť dieťa na nočník kakať

Čo pri učení na nočník určite nerobiť

Rodič by mal byť počas učenia dieťaťa na nočník dôsledný, trpezlivý a mal by si zachovať pozitívny prístup. Ak sa dieťa s nočníkom zoznamuje, nenechajte ho na nočníku vysedávať dlho, aby si nemyslelo, že ide len o zvláštny druh stoličky.

Nezačínajte s učením v okamihu, keď to je zrazu nevyhnutné. Chystáte sa na dovolenku, dieťa bude prespávať u starých rodičov alebo sa sťahujete? Časová tieseň rozhodne nie je vhodný čas na odplienkovanie a učenie na nočník. Na vytvorenie zvykov je dôležité stabilné prostredie, v ktorom sa dieťa cíti dobre a osvojí si potrebné návyky, ktoré bude vedieť aplikovať aj inde.

Dieťa nikdy netrestajte za to, ak nestihne vykonať potrebu alebo ju vykoná pár minút na to, ako sa postavilo z nočníka. Nie je dobré, ak dieťa na nočníku nútite sedieť až pokým sa nevyciká alebo nevykaká, dieťa nesmie byť pod nátlakom či v strese, inak bude mať z nočníka strach. Dôsledkom takýchto nevhodných postupov je, že dieťa odmieta nočník. Častým zlozvykom u detí je aj to, že nočník sa naučia používať len doma a na iných miestach s tým majú problém. Dôvodom je, že dieťa si vytvorilo rituál v spojitosti s určitou špecifickou situáciou, pozeraním televízora, spievaním alebo pri čítaní knihy. Tieto rituály postupne treba obmedzovať, aby dieťa chápalo, že používanie nočníka je prirodzená vec.

Odplienkovanie

Odplienkovanie – plienky idú bokom

Treba si uvedomiť, že učenie na nočník je overenou metódou odplienkovania. Často sa stáva, že rodičia robia zásadnú chybu v tom, že plienku dieťaťu najskôr nedajú a následne po pár nehodách plienku dieťaťu zasa oblečú. Takéto striedanie a zmeny nie sú z hľadiska budovania návykov pri učení sa na nočník vhodné. Dieťa následne môže odmietať nočník a bude čakať, kým mu nedáte plienku, do ktorej následne vykoná potrebu. Je v poriadku, ak v počiatkoch dávate dieťaťu plienku počas spánku alebo ak sa chystáte na dlhší výlet. Počas dňa by však dieťa malo zvládať pýtať sa postupne na nočník a vykonať doň potrebu. Odplienkovanie môže pre striedavé používanie plienok trvať násobne dlhšie obdobie.

Skúsenosti

Viacero mamičiek v diskusiách uviedlo, že najvhodnejšie je počkať – dieťa si samo nočník vypýta. Niektoré odporúčajú pri učení na nočník trpezlivosť, pretože dieťa musí pochopiť, že už nemôže cikať, keď si zmyslí, ale musí sa na záchod vypýtať. Ideálne je dieťa učiť na nočník, keď je teplo, môže behať nahé a samo nočník použiť, keď to bude potrebné. Všetky sa však zhodli na tom, že dieťa netreba nútiť a je nutné sa vyzbrojiť trpezlivosťou.

Ako naučiť dieťa na nočník skúsenosti Modrykonik

Ako naučiť dieťa na nočník diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Učenie na nočník ako nočná mora? Nemusí to tak byť. Aké sú vaše skúsenosti s učením detí na nočník? Akú stratégiu ste vo vašom prípade zvolili? Využili ste niektoré z rád a odporúčaní v našom článku? Budeme veľmi radi, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom a prispejete vašimi tipmi a trikmi, ktoré ste využili vy. Pomôžete tak i ostatným čitateľom. Skúsenosti každého rodiča môžu byť odlišné a o to viac budeme radi za vaše názory. Ak máte otázky, pokojne nám ich napíšte do komentárov, ak to bude možné, radi vám ochotne poradíme.

Áno, na základe vyjadrení pediatrov a detských psychológov je každé dieťa schopné naučiť sa na nočník do 3 rokov. Výnimkou sú deti so zdravotným znevýhodnením alebo s emocionálnymi poruchami. Schopnosť dieťaťa pýtať sa na toaletu a nenosiť plienky je napríklad podmienkou, aby dieťa mohlo nastúpiť do materskej školy.

Všetko závisí od metódy odplienkovania a vytvorenia si určitých návykov v procese učenia na nočník, kedy sa plienky stávajú minulosťou. Vytváraním si určitého rituálu sa u dieťaťa tvorí v mozgu asociácia, že ak chcem cikať alebo kakať, upozorním na to. Následne dieťa určitým signálom dáva najavo svoju potrebu. Nečakajte však, že dieťa sa na nočník začne pýtať vždy samo od seba.

Nie každé dieťa sa na nočník bude pýtať samo. Dôležité je už v počiatkoch učenia na nočník u dieťaťa vytvárať asociácie, že nočník je tu na cikanie a kakanie. Neexisuje overená metóda, ktorá prinúti dieťa pýtať sa na nočník. Niektorí rodičia čakajú, kým si začne pýtať na nočník v určitom veku, iní rodičia deti pýtaniu sa na nočník priúčajú. 

Dôvodov, prečo dieťa odmieta nočník, môže byť veľmi veľa. Všetko spravidla súvisí so samotnou metódou odplienkovania. Dieťa väčšinou odmieta nočník, ak si k nemu vytvorí zlú asociáciu. Napríklad z dôvodu, že bolo nútené na nočníku sedieť alebo bolo karhané za to, že nevykonalo potrebu do nočníka. Problémom býva aj závislosť od plienok. Je dobré identifikovať, čo tento postoj u dieťaťa spôsobuje. Riešením je výmena nočníka, demonštrácia používania toalety, nech má dieťa tendenciu vás napodobňovať, alebo snaha o vytvorenie nového rituálu, dostatočná motivácia a pochvala. Možností je viac.


Komentáre
Marcela Jurová 04.Jul.2023
Akože ja si myslím, že žiadny návod na učenie na nočník neexistuje. To by bol zázrak vedy. Mám 3 deti, pri každom jednom to bolo inak. Jedného motivovalo pozeranie rozprávok na tablete pri kakaní, druhorodená dcéra okolo 2,5 roka sama nejak pochopila, že plienku mať nemusí, ak sa posadí na nočník, no a prvorodený ten sa na nočník naučil tesne pred škôlkou, keď som mu vysvetlila, že všetci v škôlke už vedia chodiť na nočník a že sa mu budú smiať, keď bude mať plienku. Každé jedno zo začiatku nočník odmietalo. Neviem, každé dieťa je iné, niektorí rodičia sa s tým určite trápia, že to trvá, ale ono to proste príde, netreba sa pretekať s kamarátkami. A tak je to aj s rozprávaním, chodením atď.

Odpovedať

Mária 18.Jul.2023

Samozrejme, že návod existuje :-) A môže ho mať každá mamička. Neexistuje však taký, ktorý určite zaberie na tvoje, moje alebo iné dieťa. Máš pravdu aj pri mojich dvoch synoch to bolo vždy inak, ale raz zabral jeden návod a raz druhý. Takže ako orientačné rady nie sú tieto tipy zlé. Samozrejme, realita je vždy trocha iná ako teória.

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(93.4%)