
Ako naučiť dieťa fúkať nos?
Čistý nos je účinnou zábranou pred šírením baktérií vo vnútri nosa, ktoré koniec koncov podporujú vznik infekcií. Dieťa by malo ovládať správnu techniku vysmrkania už vo veku dvoch až troch rokov. Deti do dvoch rokov sú pri vyfúkavaní hlienov viac-menej odkázané na rodičovskú asistenciu, prípadne pomoc mechanických prístrojov v podobe odsávačiek soplíkov. Zbavovanie sa hlienov by malo v značnej miere prebiehať počas dňa, aby sa predišlo nočnému usadeniu škodlivých výlučkov v ďalších častiach dýchacieho systému. Smrkaním sa tak zabraňuje vzniku serióznejších foriem ochorení dýchacích ciest, pričom u malých detí sa tak zabezpečuje správnosť všetkých funkcií potrebných na príjem mlieka.
Dospelým ľuďom, ktorí sú už od nepamäti profesionálmi v smrkaní do vreckovky, sa môže zdať zvláštne, že aj takáto činnosť má požadovanú techniku. Metóda správneho vysmrkania nosa spočíva v nadýchnutí, následnom zatlačení jednej nosnej dierky a vydýchnutí určenom na vyčistenie dýchacích ciest. Rovnaký postup platí aj pre druhú, ešte zahlienenú nosnú dierku. Nádych, zapchatie čistej nosnej dierky a výdych, ktorý pomáha prečistiť nosnú dutinu. Staršie deti a dospelí si techniku prispôsobujú a stláčajú pri fúkaní nosa obe dierky naraz, no pre menšie deti je takýto postup príliš zložitý.
Aby bolo možné dieťa tento opísaný návod naučiť, je potrebné k tejto činnosti pristupovať formou, ktorej deti najlepšie rozumejú, a to hrou. Zo strany rodiča je potrebná dostatočná dávka trpezlivosti a odhodlania. Dieťa možno začať učiť techniku fúkania nosa v ôsmom až desiatom mesiaci jeho života. Dôležité je, aby bolo trénovanie fúkania nosa nechané na obdobie, keď dieťa nie je zaťažené chorobou. Kým mladšiemu dieťaťu sa smrkanie názorne ukazuje so snahou docieliť opakovanie po rodičoch, u starších detí je možné aplikovať príkaz, aby danú činnosť skúsil vykonať.
Je podstatné, aby bolo dieťa zakaždým na učenie naladené. Vhodné je tiež využiť detskú záľubu v opakovaní po druhých a odmenách, resp. pochvalách. Prvotne je najlepšie začať učiť dieťa, ako sa fúka ústami. Účinnou formou je sfúknutie sviečky na torte alebo fúkanie bublín počas kúpania. Dochádza tak k spojeniu zábavného s užitočným. Rodič môže tiež postupovať formou napodobňovania zvieracích zvukov, ktoré vyžadujú funenie alebo trúbenie. Tieto činnosti by malo dieťa vždy po rodičovi opakovať.
Ak dieťa zvládne fúkanie ústami, nasleduje vyšší level, a to učenie fúkania nosom. Vhodné sú zábavky v podobe fúkania papierových loptičiek či pierka za pomoci nosnej dutiny. Pri akejkoľvek činnosti používajúcej techniku fúkania nosom je potrebné dieťaťu pripomínať, aby malo vždy zavreté ústa. V prípade, že dieťa pojme túto techniku, je vhodné pristúpiť k názornej ukážke smrkania nosa. Najprv činnosť vykonáva rodič, po ktorom by malo dieťa opakovať. Neskôr prichádza na rad pokrok vo forme príkazu zapchatia jednej nosnej dierky a fúkanie hračiek, ako napr. spomínaných papierových guľôčok, za pomoci voľného nosného otvoru.
Aby sa dieťa naučilo fúkať jednou alebo druhou nosnou dierkou, je vhodné využiť aj píšťalky či iné hračky, ktoré po ich priložení pred nosnú dierku vydajú zvuk vplyvom vydýchnutého vzduchu. Zvuk, ktorý vzniká, sa môže dieťaťu zapáčiť, čo ho navnadí k trénovaniu naučenej techniky. Pri píšťalkách treba dávať pozor, aby si ich dieťa vo chvíli rodičovskej nepozornosti nestrčilo priamo do nosa. Ďalším krokom je zaobstaranie peknej vreckovky, ktorá sa bude dieťatku páčiť natoľko, že ho bude motivovať v učení. Aj v tomto prípade sa postupuje tak, ako predtým, a teda formou hry. Ak dieťa pochopí zmysel peknej vreckovky pri fúkaní nosa, stačí ho už len naučiť, ako sa pomocou nej z nosa zotierajú samotné hlieny.
Ako sme už vyššie zmienili, dôležitá je trpezlivosť. Zatiaľ čo niektoré deti majú tendenciu naučiť sa vykonávať určité činnosti predčasne, iné sú pri fúkaní nosa odkázané na rodičovskú výpomoc aj v troch rokoch. Každé dieťa je iné, a preto je dôležité prihliadať na formy, ktoré dieťaťu pri učení vyhovujú najviac. Naučené postupy sa dajú najlepšie overiť v čase choroby. Pri hustejších hlienoch, s ktorými môžu mať problémy aj deti s naučenou fúkacou technikou, je vhodné použiť prostriedky na rozpúšťanie hlienov, ako sú nosné kvapky či spreje. Obsahovať by mali čistú morskú soľ. Aby sa však predišlo svojvoľnej tvorbe nosových hlienov v dôsledku zlého vzduchu v domácnosti, je potrebné prihliadať na pravidelné vetranie a správnu mieru vlhkosti vzduchu v príbytku.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár