Ako dlho trvajú kiahne?
Pôvodcom jedného z najčastejších a najbežnejších detských ochorení – ovčích kiahní – je vysoko infekčný vírus Varicella zoster. Slabší imunitný systém detí a ich tendencia pohybovať sa vo väčších kolektívoch z nich z hľadiska infekčnosti kiahní robí ohrozenú skupinu. Ide najmä o deti vo vekovom rozmedzí jedného až desiatich rokov. Ovčie kiahne sú unikátnym ochorením, ktorým si aspoň raz za život prejde snáď každý človek, pričom organizmus si voči tejto vírusovej infekcii prirodzene vytvára protilátky a imunitu. To znamená, že ak človek v minulosti prekonal kiahne, ochorenie by sa uňho nemalo opätovne prejaviť ani po priamom styku s nakazenou osobou.
Hoci sú kiahne príznačné nezávažným, miernym priebehom, doba potrebná na prekonanie ochorenia často predstavuje aj niekoľko týždňov. Spočiatku sa kiahne javia len ako oslabenie organizmu. Typické sú symptómy, ako zvýšená teplota, malátnosť, nevoľnosť, zimnica. Následne sa pridružuje hnačka a citeľné kožné prejavy v podobe intenzívneho svrbenia. Samotné vyrážky nastupujú až o jeden či dva dni neskôr. Zo začiatku sa objavujú na pokožke hlavy, v oblasti tváre, na očných viečkach, na trupe, chrbte a končatinách, no z hľadiska vzniku vyrážok nie sú vylúčené ani genitálie a sliznice. V tomto štádiu ochorenia sa objavuje horúčka v rozmedzí 38,3 až 38,8 °C. V niektorých prípadoch sa môžu ovčie kiahne prejaviť výhradne kožným výsevom bez akýchkoľvek ďalších symptómov.
Samotná tvorba vyrážok, ich jednotlivé štádiá a celý proces hojenia predstavujú približne päť až desať dní z celej doby ochorenia. Ako sme už vyššie spomenuli, vyrážky sa objavia až po dvoch dňoch od prvotných príznakov. Následne prejde niekoľko ďalších dní, kým sa prehupnú do ďalšej, najinfekčnejšej fázy. Vyrážky sa menia na pupence naplnené infekčnou tekutinou so žltým sfarbením. Keďže sú steny týchto plných vyrážok veľmi tenké, dochádza k ich postupnému praskaniu. Ich hojenie, a teda prechod do chrastového štádia, ktoré už nie je nákazlivé pre okolie, trvá šesť až osem hodín. Treba si však uvedomiť, že jednotlivé fázy ovčích kiahní prebiehajú súčasne. Kým niektoré kiahne už prechádzajú hojacim procesom, iné ešte len vznikajú. Aj z tohto dôvodu je liečebná doba, resp. doba ochorenia taká dlhá.
Množstvo času zaberie aj inkubačná doba, ktorá dosahuje 10 až 21 dní. Od styku s nakazeným alebo s výlučkami z jeho infekčných pupencov teda môžu prebehnúť tri týždne, kým sa u človeka začnú ukazovať prvé príznaky. Následná liečba prebieha až do chvíle, kým sa nezahojí posledný z pľuzgierov. Keďže priame slnečné žiarenie môže skomplikovať hojenie ovčích kiahní, pobyt vonku sa odporúča až po zaschnutí poslednej vyrážky. Aj v tomto období sa odporúča viac-menej zdržiavať v tieni a pokožku čo najväčšmi chrániť pred priamym slnkom.
Zo skúseností mamičiek na diskusných fórach vyplýva, že priebeh ovčích kiahní je veľmi individuálny. Zatiaľ čo niektoré deti prekonávajú toto infekčné ochorenie takmer dva týždne, u iných sa prasknuté pľuzgieriky zahoja v priebehu ôsmich dní. Odlišnosť možno pozorovať aj vo vyššie zmienených príznakoch vysoko nákazlivých ovčích kiahní. U niektorých pacientov sa infekčnosť prejaví až tradičnými vyrážkami, kým u ďalších započína ochorenie symptómami, ako je horúčka, nechutenstvo či slabosť.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár