Ako dlho trvá zápal stredného ucha?

Ako dlho trvá zápal stredného ucha?

Publikované: 18.12.2024
Aktualizované: 18.12.2024

Zápal stredného ucha postihuje prevažne malé deti, a to najmä do veku dvoch rokov. Príčinou je nielen nedostatočne vybudovaný imunitný systém, ale tiež kratšia Eustachova trubica tvoriaca premostenie medzi stredným uchom a nosohltanom. Táto časť ľudského tela je tiež zodpovedná za dorovnávanie tlakových rozdielov medzi stredným uchom a atmosférou. Čím kratšia je Eustachova trubica, tým jednoduchšie sa môže infekcia z horných dýchacích ciest dostať do ucha. Z tohto dôvodu je možné konštatovať, že zápal stredného ucha je zväčša následkom ochorenia horných dýchacích ciest. Samozrejme, tento stav môže nastať aj v dôsledku alergickej reakcie organizmu.

Často sa zápal stredného ucha nachádza len v jednom uchu, kdežto akútny zápal postihuje obidve strany. Stredné ucho môže zastihnúť infekcia bakteriálneho alebo vírusového pôvodu. Tento fakt následne ovplyvňuje liečebný postup, no nijakým spôsobom sa neodráža na symptómoch. U detí sa zápal stredného ucha prvotne prejaví bodavou bolesťou v uchu, ktorú spôsobuje natekanie hnisu do Eustachovej trubice. Keďže táto tekutina nemá priestor na absorpciu alebo odtekanie, vyvíja tlak na bubienok, čo podstatným spôsobom pociťuje pacient. Intenzita bolesti sa rapídne zvyšuje vplyvom kašľania či kýchania.

K bolesti ucha sa tiež pridružuje horúčka, vytekanie hnisavého sekrétu z ucha, no typické je tiež zaľahnutie v ušiach, dočasné zhoršenie sluchu a schopnosti udržiavania rovnováhy. Deti môžu v dôsledku bolestí, ktoré započínajú najmä v nočných hodinách, trpieť nespavosťou, čo sa odzrkadlí aj na ich podráždenej nálade. Najmenší môžu tiež v dôsledku kombinácie viacerých symptómov trpieť nechutenstvom a zažívacími ťažkosťami v podobe hnačky či zvracania. U dospelých sa prejavujú najmä symptómy priamo súvisiace so sluchovým orgánom.

Pre zápal stredného ucha je síce charakteristický mierny priebeh, no ochorenie nastupuje veľmi náhle, a to približne štyri až sedem dní od zápalu horných dýchacích ciest. Čo sa doby ochorenia týka, ide o veľmi individuálnu záležitosť, ktorá závisí od včasnej diagnostiky a zavedenia patričnej liečby. V ideálnom prípade sa však pohybuje v rozmedzí siedmich až desiatich dní. Existuje však aj chronický typ zápalu stredného ucha, s ktorým pacienti zvádzajú boj aj niekoľko mesiacov.

U malých detí do dvoch rokov existuje pomerne veľká šanca, že sa zápal stredného ucha skomplikuje, a preto je potrebné čím skôr zaviesť antibiotickú liečbu. Avšak bez ohľadu na to, aké mierne sú príznaky zápalu, s dieťaťom je nutné navštíviť lekára, ktorý na základe zdravotného stavu dieťaťa nariadi príslušný liečebný postup. V niektorých prípadoch nie je nutné užívanie antibiotík, a tým pádom sa k liečeniu zápalu stredného ucha pristupuje symptomatickým spôsobom. Horúčka a bolesti sa tlmia antipyretikami, pričom na liečbu zápalu vo vnútri ucha slúžia kvapky do uší na glycerínovej či lidokaínovej báze.

Aby sa celkovo predišlo vzniku zápalu stredného ucha, je potrebné pri ochorení horných dýchacích ciest vždy dbať na spriechodnenie nosovej dutiny. Zatiaľ čo u menších detí prihliadame na pravidelné odsávanie soplíkov, väčšie deti je potrebné postupne učiť, ako sa má správne fúkať nos. Na odblokovanie upchatého nosa sú určené aj kvapky či spreje do nosa, no v prípade týchto medikamentov prihliadame na ich vhodnosť používania pri liečbe ochorenia dýchacích ciest u detí.

Zo skúseností na diskusných fórach vyplýva, že zápal stredného ucha neradno podceňovať. Niektoré diskutujúce osoby totiž aj po včasnom zavedení liečby antibiotikami prišli o značnú percentuálnu časť sluchu v jednom, resp. v oboch ušiach. Pravidelné prefukovanie uší u ORL lekára sa na istú dobu stalo neoddeliteľnou súčasťou ich života a na zhoršený sluch sa snažia nazerať v pozitívnom svetle, čo nie je vždy jednoduché. Samozrejme, nie každý človek skončí po zápale stredného ucha so zhoršením sluchovej schopnosti, avšak je potrebné brať do úvahy aj túto dlhodobú komplikáciu.

Ako dlho trvá zápal stredného ucha skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.8%)