Ako dlho trvá vyvolanie pôrodu?
Indukcia alebo umelé vyvolanie pôrodu predstavuje akt, o ktorom rozhoduje lekár – pôrodník, pričom na takéto rozhodnutie musí byť vždy pádny dôvod. Tehotenstvo predstavuje v živote ženy proces, ktorý riadia hormóny a inak to nie je ani pri pôrode. V niektorých prípadoch sa hormóny rozhodnú pre pôrod predčasne, inokedy zasa pôrod neprichádza ani vtedy, keď už dávno mal. Pôrodnú fázu a jej nástup ovplyvňuje množstvo špecifických faktorov. Ako dlho trvá vyvolanie pôrodu?
V určitých prípadoch tehotenstva je možné vyvolať pôrod aj prirodzenou preindukciou a nie je potrebné pristúpiť okamžite k indukcii pôrodu, teda umelému vyvolaniu pôrodu. K preindukcii väčšinou dochádza v prípade, ak je žena tesne pred pôrodom alebo naopak ide o potermínovú graviditu. Je však vždy na posúdení lekára, či rozhodne, že pôrod musí byť z adekvátnych príčin vyvolaný alebo je možné aplikovať niektoré preindukčné metódy. Preindukcia predstavuje súbor určitých postupov, ktorými je možné pacientku pripraviť na vaginálny pôrod. K preindukčným metódam, ktoré môžu slúžiť na vyvolanie pôrodu, radíme:
- krátky kúpeľ v teplej – horúcej vode s pridaním vhodných éterických olejov,
- fyzickú aktivitu – cviky na fitlopte, dlhšie prechádzky, chôdzu po schodoch alebo strečingové cvičenia (poloha mačka),
- masáž hrádze, pŕs (bradaviek), hladenie bruška,
- sex,
- levanduľový, škoricový alebo čaj z malinových listov,
- ricínový olej,
- Hamiltonov hmat (vykonáva lekár so súhlasom tehotnej ženy).
K vyvolaniu pôrodu sa nevyhnutne pristupuje, ak preindukcia nezaberá, napr. pri potermínovej gravidite, teda prenášaní, keď tehotenstvo trvá viac ako 42 týždňov. Štandardne sa za fyziologické tehotenstvo považuje to v trvaní maximálne 40 týždňov. K indukcii pôrodu sa pristupuje zvyčajne aj vtedy, ak dôjde k predčasnému odtoku plodovej vody. Ďalším rizikom je napríklad poloha plodu priečna alebo otočenie koncom panvovým smerom nadol. Indukciu je možné zvažovať pri rizikovom tehotenstve, keď má žena tehotenskú cukrovku, má hypertenzné stavy, ide o viacnásobný pôrod, prítomné sú rizikové anamnézy, zistené sú chyby plodu alebo Rh inkompatibilita.
Umelo vyvolaný pôrod neznamená, že žena musí automaticky porodiť do hodiny. Aj skúsenosti mamičiek jasne hovoria, že zatiaľ čo u niektorých mamičiek začal pôrod po vyvolaní do 2 hodín, u niektorých to trvalo 2 až 3 dni, niekedy dokonca dlhšie. Aj na základe praxe sa za úspešnú indukciu považuje stav, ak pôrod začne do 48 hodín. V prípade, že je indukcia opakovaná, teda nezaberie prvotné umelé vyvolávanie, pristupuje sa zvyčajne k operačnému ukončeniu tehotenstva – sekcii. Nie však nutne. V súvislosti s umelým vyvolaním tehotenstva je množstvo názorov. Protichodné sú výskumy, pri ktorých sa interpretuje, že umelé vyvolanie pôrodu zvyšuje šancu na pôrod cisárskym rezom, na druhej strane sú overené štúdie, ktoré toto tvrdenia vyvracajú a riziko cisárskeho rezu indukcia, naopak, znižuje.
Vyvolať pôrod umelo je možné mechanickým spôsobom – dochádza k amniotómii. Ide o umelé prerušenie vaku blán. Toto narušenie môže vyvolať pôrod už do 2 hodín po jeho vykonaní. Ak ani po 2 hodinách nedôjde ku kontrakčnej činnosti, pôrod je vyvolávaný farmakologicky za pomoci intravenózneho podania oxytocínu. Jeho účelom je vyvolanie sťahov maternice. V niektorých prípadoch takéto vyvolanie nebolo úspešné a muselo sa pristúpiť k opätovnému podaniu oxytocínu alebo (vo väčšine prípadov) pôrod prebehol cisárskym rezom. Negatívom farmakologickej metódy je zvýšená bolestivosť a intenzita kontrakcií. Aj preto sa využívajú pri takomto pôrode formy analgézie.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár