Ako dlho trvá uhniezdenie embrya po KET?
V súčasnej dobe existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako docieliť úspešné otehotnenie u žien, u ktorých nie je možné dosiahnuť pozitívny výsledok na tehotenskom teste prirodzenou cestou. Jedným z týchto riešení je metóda IVF. Ide o umelú formu oplodnenia, ktorá v podstate prebieha mimo ženského tela, presnejšie v skúmavke. Takýmto oplodnením vytvorené embryá sa následne zavádzajú do maternice prostredníctvom kanyly, pričom tento proces nazývame embryotransfer. Existuje však aj možnosť zamrazenia vzniknutých embryí, po ktorom je umožnený tzv. kryoembryotransfer. Pod týmto pomenovaním sa skrýva zákrok spočívajúci v zavedení rozmrazeného embrya do ženskej maternice.
V niektorých klinikách sa kryoembryotransfer (ďalej už len KET) uprednostňuje. Dôvodom je zavedenie embryí do ženského tela v čase prirodzeného cyklu, ktorý prebieha bez značného vplyvu syntetických hormónov podávaných žene v rámci hormonálnej stimulácie potrebnej na získanie vajíčok. Odloženie zavedenia embryí je prospešné i z hľadiska sliznice maternice, ktorá sa tak dokáže účinne pripraviť na uhniezdenie embrya po jeho prenose do ženského tela. Výhodou je tiež možnosť overiť životaschopnosť jednotlivých embryí, a tým pádom šanca vybrať spomedzi nich to najlepšie, ktoré sa úspešne ujme.
KET-u predchádza samotné zamrazenie embryí, ktoré by sa malo vykonať 30 až 120 hodín po ich vzniku. Uskladňujú sa pri teplote mínus 196 °C v špeciálnej zmesi zabraňujúcej poškodeniu vzniknutých embryí. Aby došlo k úspešnému uhniezdeniu, je vhodné vykonať testy endometriálnej receptivity. Tie napomôžu odborníkom v zistení ideálneho obdobia na absolvovanie KET. Ide o približne 72-hodinové časové okno, v rámci ktorého má sliznica maternice najlepšie podmienky pre uhniezdenie embrya. Ak celý proces prebehne v poriadku, k uhniezdeniu by malo dôjsť v priebehu prvých 24 hodín od KET.
Tak ako čerstvý embryotransfer, aj KET závisí vo veľkej miere od vekových faktorov ženy. V tomto prípade jednak zaváži vek ženy v čase odberu vajíčok, no tiež jej vek v období vykonania KET. Je možné konštatovať, že pozitívne výsledky KET rozhodne nezávisia od časového rozmedzia, v rámci ktorého sa embryá nachádzali v zamrazenom stave. Pri oboch formách embryotransferu však platí, že je dôležité s tehotenským testom počkať aspoň dva týždne. Tehotenstvo by malo byť indikované práve do 14 dní od embryotransferu. Na overenie slúži tehotenský test spravený v domácom prostredí, no tiež ultrazvukové vyšetrenie a krvné testy na zistenie presnej hladiny tehotenského hormónu hCG v ženskom tele.
Čo sa týka akýchkoľvek tehotenských symptómov, a teda príznakov, že došlo k úspešnému uhniezdeniu po KET, nie vždy sú v priebehu dvojtýždňového čakania prítomné. Niektoré pacientky miestami pociťujú bodavú bolesť alebo príznaky podobné príchodu menštruácie. Približne 10 až 15 percent pacientiek však v tomto období nezaregistruje žiadne zmeny indikujúce vznik tehotenstva. Jediným evidentným dôkazom potvrdzujúcim fakt, že uhniezdenie embrya bolo úspešné, je pozitívny výsledok na tehotenskom teste.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár