Ako dlho trvá angína?

Ako dlho trvá angína?

Publikované: 11.12.2024
Aktualizované: 11.12.2024

Angína ako akútny zápal mandlí je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa zväčša prenáša kvapôčkovou infekciou, ale i prostredníctvom priameho kontaktu s nakazeným či predmetmi, ktorých sa chorá osoba dotkla. Včasným nasadením správnej liečby, ktorá by mala v prvom rade pozostávať z predpísaných antibiotík, je možné nákazlivosť ochorenia eliminovať do jedného až dvoch dní. To však neznamená, že jednotlivé príznaky angíny pominú v priebehu týchto 48 hodín. K tým je totiž potrebné pristupovať symptomatickou formou liečby.

Na elimináciu intenzívnej bolesti v hrdle, ktorá je často sprevádzaná ťažkosťami s prehĺtaním, je vhodné užívanie sprejov či kloktadiel. Účinné sú tiež pastilky na cmúľanie s obsahom šalvie či inej prírodnej látky. Tieto prípravky pôsobia na hrdlo nielen upokojujúco, ale aj zvlhčujúco. Zmiernenie bolestí a zníženie horúčky počas angíny zabezpečia antipyretiká, ako Ibuprofén či Paracetamol. Okrem užívania voľnopredajných medikamentov a antibiotík môže pacient svojmu organizmu dopomôcť v boji proti angíne formou pokojového režimu, konzumáciou zdravej stravy na báze vitamínov a minerálov prospešných pre budovanie imunity, a dopĺňaním tekutín. Najvhodnejšia je vlažná voda a bylinné čaje.

Takáto forma liečby trvá približne sedem až desať dní, pričom ešte týždeň po vyliečení ochorenia je vhodné podporovať imunitu vitamínmi a prospešnými minerálmi. Telu tiež treba naďalej dopriať dostatok oddychu, chrániť ho pred akýmkoľvek prechladnutím či nákazou inými infekčnými ochoreniami. Najmä dospelí ľudia majú tendenciu pristupovať k domácej liečbe angíny za pomoci voľnopredajných liekov, čo však môže rapídne predĺžiť liečebnú dobu. Navyše, bez antibiotík je infekčnosť angíny prítomná v tele najmenej ďalšie dva týždne. Zdôrazňujeme, že aplikácia domácej liečby angíny u detí a mladistvých sa rozhodne neodporúča. K zápalu mandlí sa totiž môže plynule pridružiť zápal hltana, čím vzniká tonzilofaryngitídab

Podobný názor zdieľajú aj diskutujúci na fórach, ktorí sa prvotne snažili o liečbu voľne dostupnými liekmi, avšak nakoniec ich premohli príznaky angíny natoľko, že sa predsa len uchýlili k návšteve lekára a následnému užívaniu antibiotík. Vďaka tejto forme liečby sa väčšine podarí premôcť chorobu v priebehu niekoľkých dní, čo svedčí o jej účinnosti a nevyhnutnosti.


Ako dlho trvá angína skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.2%)