Ako dlho sa vstrebáva hematóm v tehotenstve?
Keďže tehotenstvo u človeka trvá v priemere 40 týždňov, nie je žiadnym prekvapením, že sa v priebehu tejto dlhej doby môžu udiať veci, s ktorými tehotná žena po pozitívnom tehotenskom teste nerátala. Myslíme tým všakovaké ťažkosti, ktoré môžu tehotenstvo podstatne skomplikovať. Nejde len o infekcie, na ktoré je ženský organizmus počas tehotenstva viac náchylný, ktoré následne spôsobujú rozličné ochorenia, ale aj o zmenu zdravotného stavu ženy špecifickú pre obdobie gravidity. Takouto zmenou v tehotenstve je aj hematóm.
Hematóm v tehotenstve je krvná zrazenina, ktorá vzniká v ženskom tele v období gravidity. Typická je preň lokalita medzi stenami maternice a vonkajším obalom placenty. Kým u niektorých žien je tento hematóm menší a nespôsobuje žiadne problémy, iné tehotné ženy nemajú také šťastie a hematóm sa u nich konštante zväčšuje, v dôsledku čoho dochádza k vzniku ďalších nadväzujúcich ťažkostí. Hematóm v tehotenstve môže v niektorých prípadoch predčasne ukončiť tehotenstvo, a to buď v podobe predčasného pôrodu, alebo spontánnym potratom. Závisí to od štádia tehotenstva, v ktorom sa žena s hematómom aktuálne nachádza.
Dodnes sa nezistilo, čo presne spôsobuje stav vedúci k vzniku hematómu. Vie sa len toľko, že sa hematóm vytvára v dôsledku mierneho alebo väčšieho oddelenia krajnej vrstvy placenty od stien maternice. Z hľadiska prevencie preto nemožno určiť žiadne konkrétne kroky, ktoré by mohli dopomôcť k vyhnutiu sa takémuto problému. Vzniknutý hematóm v tehotenstve taktiež nemožno liečiť konkrétnym medikamentom alebo liečebným postupom, a preto sa väčšinou liečebný plán sústreďuje na pokojový režim na lôžku, aby nedochádzalo k nadmernému namáhaniu tela, ktoré by mohlo zapríčiniť zhoršenie primárneho symptómu v podobe vaginálneho krvácania.
Zbavenie sa hematómu v tehotenstve ostáva v rukách samotného organizmu tehotnej ženy. Hematóm by sa mal v priebehu niekoľkých týždňov úplne vstrebať. Kým u niektorých žien tento stav pretrváva štyri týždne, hematóm u iných sa vstrebe až po deviatich týždňoch. Dôvodom je veľkosť hematómu. Čím väčšia je krvná zrazenina, tým dlhšie trvá organizmu vstrebať nahromadenú krv. Po nájdení krvnej zrazeniny v maternici je preto veľmi dôležité držať sa liečebného plánu, ktorý nastaví lekár na základe doterajšej anamnézy, štádia tehotenstva a stavu hematómu zisteného ultrazvukovým vyšetrením. Najčastejšie sa však u ženy zavádza spomínaný pokojový režim a pravidelné lekárske vyšetrenia, pričom vo vážnejších prípadoch, keď hematóm môže potenciálne skomplikovať tehotenstvo pre jeho veľkosť a polohu, sa zvykne aplikovať hospitalizácia ženy v nemocnici, kde sa priebežne monitoruje jej zdravotný stav.
Z uvedeného vyplýva, že je veľmi zložité presne určiť, kedy sa hematóm vstrebe. Hoci lekári dokážu na základe ultrazvuku odhadnúť približnú absorpčnú dobu hematómu u konkrétnej pacientky, toto obdobie sa môže skrátiť i predĺžiť v závislosti od rozličných faktorov, ako je dodržiavanie nariadeného pokojového režimu či iných krvných diagnóz konkrétnej pacientky vplývajúcich na správanie hematómu v tele. Ak sa hematóm v tehotenstve prejaví krvácaním z pošvy, je potrebné dôkladne pozorovať vývoj tohto symptómu. Ak dôjde k jeho zhoršeniu, resp. k zvýšeniu intenzity krvácania, je nevyhnutné kontaktovať svojho lekára. Silnejšie krvácanie môže znamenať výskyt komplikácií, avšak v niektorých prípadoch môže znamenať vyplavenie či vypudenie krvnej zrazeniny von z tela tehotnej ženy. Je preto veľmi dôležité sa uistiť o význame akejkoľvek zmeny v organizme.
Na základe skúseností niektorých žien na diskusných fórach je dôležité riadiť sa pokynmi lekárov, ktorí pacientkam s hematómom v tehotenstve predpisujú potrebné lieky, veľa odpočinku a na istú dobu aj implementáciu potrebnej prestávky od pohlavného styku. Liečba hematómu vo veľkej miere spočíva vo vyčkávaní, kedy konečne v tele prebehne proces vstrebania krvnej zrazeniny, ktorý ukončí chvíle neistoty a obáv súvisiacich s hematómom špecifickým pre obdobie tehotenstva.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár