Ako dať dieťa do polepšovne?

Ako dať dieťa do polepšovne?

Publikované: 02.10.2023
Aktualizované: 02.10.2023

Slovo polepšovňa je pomerne zastaraný termín, ktorý má hovorový charakter. V praxi je však v tomto kontexte reč o reedukačných centrách, ktoré predstavujú inštitút zameraný na individuálny reedukačný program pre deti, u ktorých boli preukázateľne zistené nedostatky v oblasti sociálneho a osobnostného rozvoja. Samozrejme, definícia nedostatkov a rozporov je omnoho širšia. Otázku, kedy dať dieťa do polepšovne, riešia predovšetkým rodičia detí v tínedžerskom veku. Takíto rodiča označujú deti za nezvládnuteľné, agresívne, mravne a emocionálne nevyspelé, ako aj sociálne neprispôsobivé. Ako dať dieťa do plepšovne a zabezpečiť tak prostriedky na jeho nápravu?

Bez ohľadu na to, akých detí z akého sociálneho a ekonomického prostredia sa tento problém týka, v akom prostredí vyrastajú a aká je situácia či prístup rodičov k výchove, rodič má právo poznať možnosti umiestnenia dieťaťa do nápravno-výchovného zariadenia alebo diagnostického centra. Práve reedukačné centrum (polepšovňa) predstavuje posledný krok v zmysle riešenia nezvládnuteľného dieťaťa. Množstvo mládeže, ktorá sa dostáva do rozporu so sociálnymi normami, každoročne narastá. Výnimkou nie sú ani prípady, v ktorých sa deti dostávajú do rozporu so zákonom a ich konanie môže mať až kriminálny charakter. Nápravno-výchovné zariadenie, akým je aj reedukačné centrum, však nie je jedinou možnosťou, ako u detského delikventa vykonať nápravu. Primárne je dôležité apelovať na snahu rodičov o vykonanie nápravy vhodným prostriedkami.

Možné je tiež vyhľadať odbornú pomoc v podobe detského – školského psychológa. V zmysle školského zákona a vyhlášky 323/2008 o špeciálnych výchovných zariadeniach je tiež možné využiť služby diagnostického centra. To slúži na psychologickú, psychoterapeutickú, výchovno-vzdelávaciu a diagnostickú starostlivosť o deti. Cieľom je zistiť stav zručností, vedomostí, schopností a návykov, pričom sa stanoví postup vhodnej nápravy. Právo o využitie služieb diagnostického centra má samotný rodič, ktorý podá písomnú žiadosť o dobrovoľný diagnostický pobyt. Druhou možnosťou je rozhodnutie súdu. Diagnostické centrum je vhodné pre deti do 15 rokov i pre deti od 15 rokov. Počas pobytu sa vypracúva diagnostická správa a odporúčania. Spravidla takýto pobyt trvá 12 týždňov.

Reedukačné centrum je v zmysle školského zákona výchovno-vzdelávacím zariadením určeným na aplikovanie reedukačného programu pre deti do veku 18 rokov. Cieľom pobytu je zabezpečiť nápravu delikventa, jeho výchovu a vzdelávanie pre plnohodnotné začlenenie sa do sociálneho prostredia. Maximálna dĺžka pobytu v reedukačnom centre je až 1 rok. Reedukačné centrá sa zameriavajú na nápravu v oblasti sociálneho, mravného a emocionálneho správania detí. Na Slovensku existujú reedukačné centrá pre deti do 15 rokov alebo pre deti od 15 rokov. Samotné úrovne reedukácie sa ešte rozdeľujú na ďalšie špeciálne oddelenia. O umiestnenie do reedukačného centra môže neodkladne požiadať súd alebo môže ísť o žiadosť zákonného zástupcu. Viac informácií o podmienkach umiestnenie detí do nápravno-výchovných zariadení získate na webovej stránke Ministerstva školstva, vedy, výskum a športu Slovenskej republiky.

Ako dať dieťa do polepšovne? skúsenosti Modrykonik

Ako dať dieťa do polepšovne? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
Anezka 21.Aug.2024
Dobry den chcela bisom sa opitat mam syna ma 14rokov chcem ho dat do polepšovne nie preto ze ho nechcem mat v opatere ale preto ze to uz nezvládam snim anija ani moja rodina proste chova sa velmi zle jak doma tak i v skole arobi iba problemi uz rozmislam otom ze jeto zbitocne rozprávame sa snim davsme mu lásku ma vsetko co chce ale aj tak robi zle ja uz neviem co dalej cim kunemu ideme dobre tim on kunam horšie a kazdy sa uz naňho sťažuje cela dedina aj v skole učitelia poraďte mi ako podstupovat dalej dakujem za radu

Odpovedať

Klaudia 22.Sep.2024
Dobrý deň chcela by som u vás poslať moje deti do polepšovne nie preto že ich nechcem ale preto že snim už nevládzem bohužiaľ prosím vás kontaktuje ma s imelom akí je postup ďakujem za odpoveď

Odpovedať

Naty 10.Oct.2024
Ľudia to je týranie deti...šak ale veď deti si majú úživať dectvo a ne toto...aj keď decko je zle ale čo keď ma depresie (aj ja ich mam) a co keď to decko robí zle čo keď je choré a čo keď má dajakú chorobu huh? Prosím zrušte to no nemám pravdu? Ďakujem akože niesom prezidentka ale je to len môj názor...prepáčte ak vám kus prídem drzá????

Odpovedať

I. Bajnok 23.Oct.2024
Ako dať dieťa do polepšovne? Ako nehnevajte sa na mňa. Ako dlhoročný detský psychológ vám odporúčam tento článok stiahnuť. Okrem toho, že neinformuje o ničom a odvoláva sa na vyhlášku ministerstva, ktorá nie je pre rodičov vôbec relevantná, takýto proces určujú interné náležitosti odborníkov a tento proces si vyžaduje enormné množstvo diagnostickej a psychiatrickej práce a nie ako váš článok, ktorý hovorí o "polepšovni" ako o nejakom pobyte. Nazývať to polepšovňou je už samo o sebe blbosť. V úvode článku to píšete a dáte to do nadpisu. Pomaly ten nadpis vyznieva ako návod. Takto zameraný obsah je úplný blud. Úprimne, vo viac článkoch máte také hlúposti, že lekár sa musí chytať za hlavu. A to som otvoril tak náhodne 3 texty. Pôsobí to akoby to niekedy písal odborník s odbornosťou pána Kotlára.

Odpovedať

Lucia 27.Oct.2024
Dobrý deň môžem sa spýtať môžu dat z kurateli moju dcéru do centra pre detiba rodiny gde ju prevychovaju ak stým nesúhlasím ako rodič,a bez môjho súhlasu. Ide Oto ze ma dosť vymeskane hodiny. Ďakujem za odpoved

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(88.6%)