Ako dať dieťa do polepšovne?
Slovo polepšovňa je pomerne zastaraný termín, ktorý má hovorový charakter. V praxi je však v tomto kontexte reč o reedukačných centrách, ktoré predstavujú inštitút zameraný na individuálny reedukačný program pre deti, u ktorých boli preukázateľne zistené nedostatky v oblasti sociálneho a osobnostného rozvoja. Samozrejme, definícia nedostatkov a rozporov je omnoho širšia. Otázku, kedy dať dieťa do polepšovne, riešia predovšetkým rodičia detí v tínedžerskom veku. Takíto rodiča označujú deti za nezvládnuteľné, agresívne, mravne a emocionálne nevyspelé, ako aj sociálne neprispôsobivé. Ako dať dieťa do plepšovne a zabezpečiť tak prostriedky na jeho nápravu?
Bez ohľadu na to, akých detí z akého sociálneho a ekonomického prostredia sa tento problém týka, v akom prostredí vyrastajú a aká je situácia či prístup rodičov k výchove, rodič má právo poznať možnosti umiestnenia dieťaťa do nápravno-výchovného zariadenia alebo diagnostického centra. Práve reedukačné centrum (polepšovňa) predstavuje posledný krok v zmysle riešenia nezvládnuteľného dieťaťa. Množstvo mládeže, ktorá sa dostáva do rozporu so sociálnymi normami, každoročne narastá. Výnimkou nie sú ani prípady, v ktorých sa deti dostávajú do rozporu so zákonom a ich konanie môže mať až kriminálny charakter. Nápravno-výchovné zariadenie, akým je aj reedukačné centrum, však nie je jedinou možnosťou, ako u detského delikventa vykonať nápravu. Primárne je dôležité apelovať na snahu rodičov o vykonanie nápravy vhodným prostriedkami.
Možné je tiež vyhľadať odbornú pomoc v podobe detského – školského psychológa. V zmysle školského zákona a vyhlášky 323/2008 o špeciálnych výchovných zariadeniach je tiež možné využiť služby diagnostického centra. To slúži na psychologickú, psychoterapeutickú, výchovno-vzdelávaciu a diagnostickú starostlivosť o deti. Cieľom je zistiť stav zručností, vedomostí, schopností a návykov, pričom sa stanoví postup vhodnej nápravy. Právo o využitie služieb diagnostického centra má samotný rodič, ktorý podá písomnú žiadosť o dobrovoľný diagnostický pobyt. Druhou možnosťou je rozhodnutie súdu. Diagnostické centrum je vhodné pre deti do 15 rokov i pre deti od 15 rokov. Počas pobytu sa vypracúva diagnostická správa a odporúčania. Spravidla takýto pobyt trvá 12 týždňov.
Reedukačné centrum je v zmysle školského zákona výchovno-vzdelávacím zariadením určeným na aplikovanie reedukačného programu pre deti do veku 18 rokov. Cieľom pobytu je zabezpečiť nápravu delikventa, jeho výchovu a vzdelávanie pre plnohodnotné začlenenie sa do sociálneho prostredia. Maximálna dĺžka pobytu v reedukačnom centre je až 1 rok. Reedukačné centrá sa zameriavajú na nápravu v oblasti sociálneho, mravného a emocionálneho správania detí. Na Slovensku existujú reedukačné centrá pre deti do 15 rokov alebo pre deti od 15 rokov. Samotné úrovne reedukácie sa ešte rozdeľujú na ďalšie špeciálne oddelenia. O umiestnenie do reedukačného centra môže neodkladne požiadať súd alebo môže ísť o žiadosť zákonného zástupcu. Viac informácií o podmienkach umiestnenie detí do nápravno-výchovných zariadení získate na webovej stránke Ministerstva školstva, vedy, výskum a športu Slovenskej republiky.
Zdroj: Modrykonik.sk
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať
Odpovedať
Odpovedať
Odpovedať
Odpovedať