Ako dať bábätku kvapky do očí?
Bábätko má po narodení opuchnuté viečka a oči prevažne zavreté, pretože nie je zvyknuté na svetlo. Tlakom pri pôrode sa mu na bielkach môžu vytvoriť popraskané žilky, ktoré sú viditeľné hneď potom, ako oči otvorí. Prvé 2 až 4 dni sú oči novorodenca náchylné na slzenie a zahnisanie, hnis je potrebné odstraňovať pomocou gázy namočenej v prevarenej vode alebo v sterilnom roztoku kyseliny boritej. Oči treba vytierať smerom od vnútorného okraja oka. Dôvodom problémov očí u bábätka bývajú zvyčajne zúžené slzné kanáliky, ktoré sa vyvíjajú ešte 2-3 mesiace po pôrode. Po odstránení hnisu je potrebné aplikovať lekárom odporúčané protizápalové očné kvapky.
Aplikácia kvapiek však môže byť boj, pretože väčšina detí (a množstvo dospelých) neznáša, keď sa im niekto „dotýka“ očí. Dá sa to však s menším alebo väčším plačom zvládnuť. Pred aplikáciou si vždy umyte ruky, pretože oči sú náchylné na infekcie. Zvýšená hygiena je preto nutnosťou. Prečítajte si pribalenú písomnú informáciu lieku, keďže niektoré kvapky treba pred aplikáciou pretrepať, niektoré je vhodné skladovať v chladničke. Ak ste kvapky skladovali v chladničke, vždy ich najprv v rukách zahrejte na telesné teplotu, pretože studené kvapky oči dráždia. Častým mrkaním by sa znížilo množstvo kvapiek, ktoré zostane v oku. Prvú kvapku vždy radšej „vyhoďte“, kvapnite mimo oka. Kvapky sa najlepšie aplikujú v ľahu, pri starších a pokojných deťoch môžete kvapky aplikovať v sede so zaklonenou hlavou a s pohľadom na strop.
Odtiahnite spodné viečko pri vonkajšom kútiku oka, čím sa vytvorí medzi viečkom a očnou guľou spojivkový vak, do ktorého môžete kvapnúť požadované množstvo kvapiek. Kvapkadlo by sa nemalo dotýkať oka, vyhnete sa tak infikácii mikroorganizmami. Najideálnejšie by bolo, ak by dieťa po aplikácii zatvorilo na 2 minúty oči. Vhodné je postupne pozerať hore, dole a do strán, aby sa kvapky rovnomerne rozptýlili po celom oku, prípadne jemne požmurkať. Pri najmenších deťoch to môže byť problém, preto aby ste predišli úniku kvapiek z oka, stlačte ešte pred aplikáciou kvapiek vnútorný kútik oka bábätka. Pri väčších drobcoch môžete skúsiť dieťatku najprv vysvetliť, prečo kvapky potrebuje a ukázať mu na sebe, že mu neublížia.
V akútnych prípadoch (nič iné nezabralo, dieťa sa kvapkám zúrivo bráni a pri každej aplikácii je veľký plač), skúste ich nakvapkať do vnútorného kútika oka, keď má zatvorené oči. Po ich otvorení automaticky zažmurká a časť tekutiny sa mu do očí dostane.
Mamičky v diskusiách radia kvapky dieťaťu nakvapkať, keď dieťa spí, avšak mnoho kvapiek treba aplikovať 5-6x krát denne, takže sa tento postup nedá veľmi použiť. Pri najmenších deťoch z toho môžete urobiť hru. Dieťa najprv skúsi nakvapkať liečivo do oči vám (so zatvorenou fľaštičkou), potom kvapky aplikujete do jeho očí. U niektorých mamičiek sa ani jedna z overených rád neosvedčila a museli kvapky do očí nakvapkať pomocou sily.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár