Ako často má kakať bábätko na umelom mlieku?
Frekvencia stolice u novorodencov, ako aj jej farba, zápach a konzistencia sú ovplyvnené viacerými faktormi. Jedným z nich je to, či je bábätko na umelej strave alebo je dojčené klasicky materským mliekom. U nedojčených detí môže mať stolica odlišné vlastnosti.
U bábätiek, ktoré sú kŕmené umelým mliekom, sa očakáva, že by mali mať stolicu každý deň (pokojne aj viackrát do dňa), najmenej jedenkrát za dva až tri dni. Frekvencia môže byť odlišná aj na základe toho, koľko stravy bábätko prijme a koľko jeho organizmus spotrebuje. Stolica pri kŕmení umelým mliekom má hnedú, hnedožltú farbu a po konzumácii niektorých druhov umelého mlieka aj zelenú farbu. Zažívacie ťažkosti, resp. odchýlky v stolici môže spôsobiť aj prechod z materského mlieka na umelé mlieko. Nie každá umelá formula totiž musí dieťaťu pri prechode vyhovovať. Ak je stolica vodnatá, je to jasný signál, že umelé mlieko bábätku nevyhovuje. Skúste preto zmeniť značku. U niektorých detí, ktoré sú kŕmené umelým mliekom, je vyššia pravdepodobnosť vzniku zápchy alebo sa naopak môže objaviť vodnatá stolica. Takéto ťažkosti konzultujte priamo s pediatrom.
Deti dojčené materským mliekom majú stolicu na začiatku dojčenia často takmer po každom dojčení, pričom po 3 až 6 týždňoch sa môžu objaviť väčšie pauzy. Je normálne, ak dieťa nekaká 4 dni či týždeň. Od 6. mesiaca do 1. roka by sa u nich mala stolica ustáliť zhruba na frekvencii dvakrát za deň alebo jedenkrát za dva dni. Farba stolice u dojčeného dieťaťa má typickú žltú až horčicovo žltú farbu.
Pridať komentár