Ako často kŕmiť novorodenca?

Ako často kŕmiť novorodenca?

Publikované: 01.06.2023
Aktualizované: 11.07.2023

Od prvého priloženia novorodenca k prsiam matky by malo dôjsť k tomu, aby sa u dieťaťa začal vytvárať sací reflex. Zároveň je sací reflex dôležitý aj z toho dôvodu, aby došlo k stimulácii laktácie a začalo sa tvoriť mlieko. Aj z tohto dôvodu, ak je to možné, už pár hodín po pôrode je novorodenec prikladaný k prsiam matky. Niekedy sa dieťa prisaje na prvý pokus, inokedy to trvá dlhšie. Ideálne je novorodenca prikladať k prsiam každé 2 až 3 hodiny, pokojne aj častejšie, keď si to pýta plačom. Prvé dni po pôrode sa v prsiach matky tvorí kolostrum, čo je výživné a husté mlieko (buduje imunitu). Materské mlieko, ako ho poznáme sa tvorí kolo 3-5 dňa po pôrode, niekedy aj neskôr.

Čo sa týka frekvencie kŕmenia novorodenca, neexistuje priama číselná hodnota. Novorodenca budete väčšinou kŕmiť vždy, keď si to vyžiada. Niekedy to bude každú hodinu, dve alebo každú pol hodinu. Intervaly dojčenia spočiatku môžu byť veľmi krátke a postupne sa budú predlžovať. To, ako často kŕmiť novorodenca, je veľmi individuálne a najlepšie je riadiť sa potrebami bábätka. Inými slovami teda, kedykoľvek sa novorodencovi zažiada, doprajte mu výživu v podobe toho najlepšieho zdroja potravy, aký môže mať – materské mlieko. Z dojčenia sa postupne stáva rituál a ak nie častejšie, prebiehať by malo minimálne každé 2 až 3 hodiny. A ako často kŕmiť novorodenca v noci? Samo vám dá najavo, kedy si jedlo vyžaduje. Ak však prespí, nie je potrebné nasilu ho budiť a dojčiť.

Tabuľka, ako často kŕmiť novorodenca

Dĺžka dojčenia je rôzna. Niekedy dieťa saje 10 minút, inokedy 30 minút, ale na prsník sa dokáže prisať aj na dlhší čas. Podobne ako frekvenciu nemožno určiť ani ideálnu dĺžku dojčenia. Postupne bude dieťa schopné odsať si viac mlieka a dojčenie sa zrýchli. Novorodenec ešte nedokáže piť efektívne, preto sa stáva, že aj po dlhom dojčení je bábätko čoskoro hladné. Postupne sa začnú intervaly predlžovať. To, ako často dojčiť 3-mesačné dieťa, už bude závisieť od toho, ako sa počas daného kojenia zasýti. Aj dojčenie v noci už môže byť príjemnejšie, pretože v šestonedelí si už dieťa môže začať zvykať na rituály a určité intervaly dojčenia. 4-mesačné dieťa by už malo mať v kŕmení určitý pravidelný rytmus.

Koľko mlieka má vypiť novorodenec, takisto nie je nutné striktne sledovať. Mnoho mamičiek sa pýta, koľko mlieka má vypiť 2-mesačné, 4-mesačné alebo dvojtýždňové dieťa. Dôležité je sledovať prírastky na váhe a pravidelnosť stolice. Pokojne sa totiž môže stať, že počas 10-minútovho dojčenia si dieťa potiahne viac ako pri polhodinovom prisatí. V počiatkoch je v poriadku nechať dojčeniu voľný režim. Neskôr vytvorte bábätku rituál. Postupne sa dieťa bude schopné nakŕmiť rýchlejšie, skráti sa doba kojenia a takisto sa zníži frekvencia kŕmenia. Okolo 4. – 6. mesiaca je vhodné pridať prvé príkrmy. V prípade, že dieťa nechce jesť alebo nepribúda hmotnosť na váhe, poraďte sa o ďalšom postupe s lekárom – pediatrom.

Doba dojčenia a intervaly sú veľmi individuálne. Vedia to i samotné mamičky. V rámci diskusií sa mamičky najčastejšie pýtajú na to, ako často kŕmiť novorodenca. Väčšina skúsených mamičiek odporúča sledovať potreby bábätka a neriadiť sa len odporúčaným intervalom. Takisto nie je ideálne sledovať, koľko mlieka dieťa vypije. V počiatkoch je sací reflex veľmi slabý a dieťa si dokáže potiahnuť len malé množstvo materského mlieka. Sledujte preto váhu a stolicu novorodenca. Mamičky tiež preferujú dieťa kvôli kŕmeniu nebudiť zo spánku. Témou je tiež, ako často kŕmiť novorodenca umelým mliekom, pričom platia individuálne potreby, ako aj pri dojčení materským mliekom.

Ako často kŕmiť novorodenca skúsenosti Modrykonik

Ako často kŕmiť novorodenca diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenecká poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.8%)