Aké sú príznaky tehotenskej cukrovky?
Tehotenská cukrovka je ochorenie metabolizmu, ktoré vzniká výhradne počas tehotenstva ženy. V tomto období dochádza k tomu, že ženský organizmus nedokáže optimálne produkovať inzulín (hormón). Samotný inzulín je hormón, ktorý riadi reguláciu množstva cukru v krvi. Tehotenskej cukrovke sa hovorí tiež gestačný diabetes mellitus. K vzniku tehotenskej cukrovky dochádza predovšetkým z dôvodu hormonálnych zmien počas gravidity. Niektoré ženy majú predispozície na vrodený gestačný diabetes. Spravidla príznaky tehotenskej cukrovky ustupujú v období šestonedelia.
Aké sú príznaky tehotenskej cukrovky? Prejavy gestačného diabetu sú často veľmi nevýrazné a môžu sa viackrát ukrývať za štandardnými príznakmi tehotenstva. Pri podozrení na tehotenskú cukrovku sa odporúča absolvovať laboratórne vyšetrenie. Medzi najčastejšie skloňované príznaky patria – bolesť hlavy, smädenie, častejšie močenie, zvýšená únava, zvracanie, rozmazané videnie a objavujú sa aj častejšie infekcie močových ciest. Tehotenská cukrovka a jej príznaky sa začnú prejavovať približne po 24. týždni tehotenstva.
Rizikové faktory pre vznik tehotenského diabetu predstavuje nadváha – obezita, genetické predispozície, vek v tehotenstve nad 30 rokov, problémy s vysokým krvným tlakom, prítomnosť tehotenskej cukrovky v predchádzajúcom tehotenstve, nezdravý životný štýl a ochorenia vplývajúce na hormonálnu inzulínovú rezistenciu.
Diagnostické vyšetrenie sa spravidla robí medzi 24. – 28. týždňom tehotenstva, v niektorých prípadoch, kde sú prítomné rizikové faktory, sa diagnostika tehotenskej cukrovky vykonáva okolo 14. týždňa tehotenstva. Ide o laboratórne vyšetrenie krvi a testu tolerancie na glukózu – OGTT test. Účinnú liečbu na optimalizáciu hladiny cukru stanovuje lekár, pričom z veľkej časti je potrebná aj úprava životosprávy (jedálniček, primeraná pohybová aktivita). V určitých prípadoch diagnostikovanej tehotenskej cukrovky je nevyhnutná liečba inzulínom.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár