Aké šampóny v tehotenstve?
Je všeobecne známe, že ženské vlasy si v priebehu tehotenstva prechádzajú fázou prekvitania. Ich kvalita sa podstatne zlepšuje, čo zapríčiňuje zvýšená hladina estrogénu v tele ženy. Vlasy prospievajú aj z kvantitatívneho hľadiska, pretože omnoho menej vypadávajú a rastú rýchlejšie, ako majú vo všeobecnosti zvykom. Isté zmeny si môžu tehotné ženy všimnúť aj vo farebnom odtieni vlasov, ktorý u niektorých naberá tmavší nádych, zatiaľ čo u iných sa približuje skôr k svetlejšiemu spektru. Niekedy sa dokonca môže zmeniť aj tvar vlasov. Kučery sa buď stávajú ešte kučeravejšími, alebo sa naopak vyrovnávajú. Po pôrode sa však vlasy opäť dostávajú do pôvodnej podoby, pričom na ich kvalitu negatívne vplýva proces dojčenia.
V dôsledku tehotenstva netreba vlasovú starostlivosť extrémne obmieňať. Dôležité však je, aby jednotlivé prípravky obsahovali zložky vhodné pre tehotné ženy. Rozhodne by teda nemali pozostávať z látok, ako sú sulfáty, ftaláty, parabény, no tiež benzoán sodný či dimetikon. Najmä ftaláty a parabény majú tendenciu narušiť endokrinnú sústavu, a teda systém žliaz s vnútorným vylučovaním, čo môže v budúcnosti spôsobiť reprodukčné poruchy. Tehotné ženy by sa teda mali zamerať najmä na šampóny s obsahom prírodných látok, ako napríklad žihľavový šampón. Jednotlivé vlasové prípravky totiž prichádzajú do úzkeho kontaktu s pokožkou hlavy, čo znamená, že sa môžu v týchto miestach absorbovať do tela tehotnej ženy. Je preto vhodnejšie, ak má daný prípravok čo možno najprírodnejšie zloženie.
Okrem vyššie uvedených zložiek, ktoré môžu dráždiť ľudskú pokožku či iné vnútorné procesy v tele človeka, si tehotné ženy často sťažujú aj na prehnane parfumované šampóny a ďalšie vlasové prípravky, ktoré im v čase tehotenstva nesedia rovnako ako predtým. Z hľadiska vône je preto vhodné voliť menej výrazné šampóny, kondicionéry, gély či masky na vlasy. Vo všeobecnosti teda platí, že starostlivosť o vlasy v priebehu tehotenstva sa až tak nelíši od obvyklej rutiny. Vďaka hormónu estrogénu totiž dochádza k zlepšeniu stavu vlasov, a teda nie je potrebné sa venovať špecifickým vlasovým problémom, ktoré by si vyžadovali aplikáciu špeciálnych vlasových prípravkov.
Odporúča sa však obmedziť šampóny určené na starostlivosť o pokožku hlavy sužovanú tvorbou lupín. Hoci sa tieto špeciálne prípravky môžu naďalej aplikovať, rozhodne by sa malo prihliadať na mieru ich použitia. Väčšina z nich totiž obsahuje práve vyššie menované zložky neprospešné pre tehotné ženy. Ak si žena nie je istá, či sa konkrétny vlasový prípravok môže počas tehotenstva aplikovať, je vhodné daný produkt prekonzultovať so svojím gynekológom, prípadne kaderníkom.
Kozmetické prípravky ako také je podľa diskusných príspevkov skúsených tehotných žien a mamičiek lepšie vyberať s čo možno najjednoduchším zložením. Čím menej chemikálií a umelých konzervantov sa v danom produkte nachádza, tým lepšie pre telo. Samozrejme, používaniu prípravkov s obsahom chemikálií sa tehotná žena v každodennom živote nevyhne. Spomedzi vlasových produktov sa odporúčajú značky, ako Herbal Essences, OUAI, Burt’s Bees či Nivea. Vhodné je tiež používať niektoré detské vlasové prípravky, medzi ktoré sa zaraďuje napríklad Baby Dove.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár