8-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže
Čas človek nezastaví a intenzívna starostlivosť rodičov o dieťa má často za následok, že čas plynie ešte rýchlejšie, pretože sa nie je kedy zastaviť. 8-mesačné dieťa už lozí po štyroch a nemá problém sa dostať z miesta na miesto. Ak ste si doteraz vraveli, že vaše dieťa je neposed, na štyroch bude loziť úplne všade a pár očí navyše sa určite hodí. Na krátku dobu sa dokonca dokáže dieťa s pomocou postaviť na dve nohy. Dokáže udržať v rukách predmety a dokonca aj jedlo.
Dieťa v 8. mesiaci už opakuje rad za radom slabiky a v niektorých slovách už hľadá význam a začína im rozumieť. Mnohé deti sa v tomto veku zvládnu posadiť a v tejto polohe zotrvať aj počas hrania. Rozvíja sa i vizuálna pamäť. Vývoj reči opäť napreduje a pribúdajú tiež nové slabiky. Čo dokáže 8-mesačné bábätko?
Čo dokáže 8-mesačné bábätko?
Doterajšie plazenie sa dalo ustrážiť a pokusy o lezenie ešte boli len „v plienkach“. V 8. mesiaci však už dieťa objavilo potenciál svojho pohybového aparátu a bude sa ho snažiť využiť naplno. Zo začiatku, samozrejme, lezenie po štyroch nebude úplne koordinované. Pohyb rúk a kolien je potrebné synchronizovať. Veľmi obratne ako chrobák sa bude neskôr pohybovať popod stôl, stoličky a bez problémov sa už dokonca posadí na zadok, kde bude chcieť. Chrbtica by už mala byť stabilná a dieťa vydrží v polohe sedu aj počas hrania sa, a to bez opierania sa o dlane. S pomocou okolitého nábytku sa dokáže pri štvornožkovaní vytiahnuť do kľaku a postaviť sa, pričom ešte nebude dobre zvládať prenášanie váhy z jednej nohy na druhú. Nepotrvá však dlho a chodenie je na svete. Najskôr pôjde len o nehybný postoj a následný pád na zadok. Šikovníci zvládnu aj úkroky okolo nábytku.
Poloha na brušku už nie je taká zaujímavá a lezenie je na presúvanie omnoho lepšie. Niektoré deti sa v ľahu na brušku posúvajú po bruchu a priťahujú sa dopredu alebo odstrkujú dozadu. Dieťa začína uchopovať predmety do rúk, pričom dokáže udržať aj lyžičku s jedlom. Kŕmenie ešte bude často neúspešné, no snaha bude. Nezabúdajte na podbradník. Taktiež v rámci hry dieťa podáva hračky rodičovi alebo súrodencovi a následne ich chce späť. Dieťa si začína uvedomovať vlastnosti jednotlivých predmetov. Kocku hodí, ale s hrkálkou zahrká. Vreckovku pokrčí a plastovú fľašu otočí, aby z nej tiekla voda. Ak mu dáte do ruky detskú knižku, šikovník príde na to, že strany sa dajú obracať.
Je dôležité zdôrazniť, že v prípade, ak sa u vás v byte alebo v dome nachádzajú schody, šikmé plochy alebo miesta, ktoré predstavujú potenciálne riziko úrazu, je podstatné takéto miesto zabezpečiť (ohradiť). Pozor tiež na ostré hrany nábytku, ktoré sú vždy pre rodičov strašiakom. 8-mesačné dieťa pri lezení totiž bude objavovať všetky zákutia a je potrebné počítať s prípadnými nehodami.
Zmyslové vnímanie a sociálny vývin v 8. mesiaci
Zrak dieťaťa je už veľmi dobre rozvinutý. Pretrváva len mierna krátkozrakosť, ktorá sa bude postupne eliminovať. Dieťa si začína uvedomovať svoju pamäťovú schopnosť, hoci len okrajovo. Vizuálne si pamätá, kde sa nachádzajú jednotlivé hračky a pri lezení objavuje ďalšie okolité predmety, čím sa zoznamuje s prostredím. Postieľka už ani náhodou nie je jediným útočiskom. Pozornosť upriamuje na ľudí okolo seba. Reaguje už dobre na svoje meno. Dieťa sa snaží aktívne napodobňovať zvuky vo svojom okolí – mňau-mňau, haf-haf, béé. Skvelé sú pre tento účel obrázkové – interaktívne knižky so zvukovými ukážkami.
Dobre rozpoznáva členov rodiny. Často sa snaží o komunikáciu výskotom, pišťaním, smiechom alebo vyslovovaním slabík, ktorých do zbierky opäť pribudne o niečo viac. Slabiky už bežne duplikuje a nevyslovuje len hala-bala. Ak si dieťa slabiky ma-ma asociuje s matkou, možno hovoriť o prvom slove, pretože bolo vyslovené so zámerom. To isté ta-ta, ba-ba či ha-vo. Deti začínajú chápať gestá a rôzne grimasy, napr. rozpoznajú gesto zamávania a slabiky pá-pá, čo je dôkazom napredujúcich kognitívnych schopností.
Stále môže pretrvávať, resp. sa objaviť separačná úzkosť, preto sa dieťa môže pri cudzích ľuďoch rozplakať, ak nevidí mamu alebo otca. Separačná úzkosť sa však postupne vytráca a treba jej dať prirodzený priebeh. Dieťa často vyhľadáva spoločnosť a chce všetko objavovať. Prehlbujú sa tiež city k iným členom rodiny. Už v 8. mesiaci je potrebné stanovovať určité hranice, pretože dieťa už je dostatočne vnímavé. Ak vezme do ruky predmet, ktorý mu do rúk nepatrí, treba s pokojným hlasom povedať „nie“ alebo „no-no“ a predmet odložiť. Hoci dieťa nepochopí, pri opakovanej činnosti si zápor začne asociovať s niečím, čo nemá opakovať. Chce to však trpezlivosť.
Čo môže jesť 8-mesačné dieťa – raňajky, obed, večera
Aký má 8-mesačné dieťa jedálniček? 8-mesačné dieťa, ktoré už má v jedálničku príkrmy, môže konzumovať viac a rozmanitejšie. Stravu je vhodné rozdeliť do 5 či 6 dávok jedla, pričom materské mlieko alebo umelá formula už nemusia zohrávať úplne najdôležitejšiu úlohu. Súčasťou jedálnička je taktiež pitný režim a dieťa by malo vypiť za deň aspoň 150 ml vody prípadne čaju. Denná dávka tekutín je vyššia, pretože sa počítajú aj príkrmy, ovocie, zelenina, polievky alebo samotné materské mlieko. Pred a po každom jedle nezabúdajte na rituál umývania rúk.
Ak rozdelíme kŕmenie dieťaťa na raňajky, desiatu, obed, olovrant, večeru a druhú večeru, k dispozícii je presne 6 jednotiek kŕmenia. Hlavnú časť stravy 8-mesačného dieťaťa už vo väčšine prípadov tvoria príkrmy. Príkrmy sú tvorené ovocím, zeleninou, mäsom i obilninami. Pokojne je možné jednotlivé zložky kombinovať. Dostupných je množstvo receptov výživných príkrmov. Príkrmy sa stále nesolia, neprisladzujú ani nekorenia. Väčšina mamičiek zastáva pravidlo, že materské mlieko by malo byť už len raňajkami a druhou večerou. Prípadne počas budenia s dieťaťa v noci. Je to však veľmi individuálne a dojčenie je naďalej žiaduce.
Zvyšok stravy by mali tvoriť príkrmy – zeleninové a ovocné kaše, jogurt s kúskom cereálneho chlebíka, mäsová polievka, ryžová kaša, ovsená či pohánková kaša, detská výživa a podobne. Jedlo už nemusíte dohladka mixovať, stačí, ak uvarené alebo naparené potraviny rozpučíte vidličkou. Veľmi vhodné je do jedálnička zaradiť biele jogurty. Posledné kŕmenie by malo mať 1 až 1,5 hodiny pred spaním.
8-mesačné dieťa – spánok a hračky
Podľa ideálneho scenára by mal nočný spánok dieťaťa vo veku 8 až 12 mesiacov trvať približne 10 hodín. Počas dňa je dieťa aktívne, no zvyčajne má počas dňa dva spiace cykly, ktoré môžu trvať 2 až 3 hodiny. Avšak realita môže byť vzhľadom na potreby každého dieťaťa a jeho denný režim odlišná.
Zatiaľ čo v prvých mesiacoch dokázalo bábätko prespať väčšiu čas dňa, teraz je omnoho iniciatívnejšie a aktívnejšie, pričom sa počas dňa unaví. Dôležité je dodržiavať rituály pred spaním. Dieťa, ktoré už prekonalo hranicu únavy, je plačlivé a podráždené. Ak sa 8-mesačné dieťa v noci často budí, môže to byť z dôvodu hladu a dieťa stačí nakŕmiť, no niekedy je dôvodom zmena spánkového režimu a rast dieťaťa. Vtedy je vhodné počas noci dieťaťu ponúknuť vodu alebo čaj z fľašky. Spánok môže byť taktiež narušený rastom zúbkov a prípadnými zdravotnými problémami – zvýšená teplota alebo infekcia v ďasnách. Problémom môže byť kŕmenie tesne pred spaním. Následne môže mať dieťa bolesť bruška. Pri prerezávaní zúbkov je vhodné menej dieťaťu dávať cumlík, pre správny rast zúbkov.
Dieťa je schopné úplne bežne sa spontánne rozosmiať pri pozorovaní alebo počas hry. Dieťa sa už dokáže hrať aj s loptou. Ideálne sú mäkké loptičky, ktoré dokáže dobre uchopiť. Skvelú a prínosnú zábavu si užije s interaktívnymi detskými knižkami so zvukmi alebo inými efektami. Autíčko, húkajúce auto či vláčik, štekajúci pes alebo plyšové hračky vydávajúce zvuky a podobne. Toto všetko u dieťaťa rozvíja jeho kognitívne schopnosti a pozornosť. Interaktívne a inteligentné hračky, kocky na hranie rôznych tvarov, plastové napodobeniny potravín, pohyblivé hračky, obrázkové leporelá, textilné bábiky alebo hračky do vody. Skvelé je schovávanie predmetov – pred očami dieťaťa hračku ukryjete pod vankúš a dieťa ukáže na miesto, kde hračka je a v zapätí ju vyberiete. Zahrať si môžete „Ťap-ťap-ťapušky“, hovoriť si môžete riekanky, čítať si alebo sa počas pestovania zahrať na lietadielko.
Najčastejšie otázky – FAQ
Máte aj vy doma 8-mesačné dojča, ktoré lozí, začína sa stavať na nohy a vyslovuje prvé slabiky, ktoré pripomínajú slová? Bábätko už rastie rýchlym tempom, rozpoznáva ľudí, dokáže sa posadiť a chytá všetko, čo mu príde pod ruky. Vývoj u každého dieťaťa je individuálnou záležitosťou, no v tejto fáze sa už z dojčaťa stáva vnímavý člen rodiny, ktorý o sebe dáva vedieť. Dieťa sa začína vnímať ako samostatná bytosť, hoci stále so silnou citovou väzbou na matku. Čo dokáže 8-mesačné dieťa? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, aké sú vaše osobné skúsenosti.
Čo, ak ešte 8-mesačné dieťa nesedí?
Prečo sa 8-mesačné dieťa v noci často budí?
Akú má 8-mesačné dieťa váhu?
Aký biely jogurt pre 8-mesačné dieťa?
Galéria obrázkov
Pridať komentár