7-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže
Pre 7. mesiac je charakteristický progres v pohybe dieťatka. Samozrejme, každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom, no v 28 týždňoch už dieťa zvláda určité predpisové pohyby. Dieťatko je sociálne aktívnejšie, prvé zúbky sú už zvyčajne viditeľné a dieťa tiež reaguje na zvolanie svojho mena. Začína viac slabikovať a pohybová maturita z lezenia či sedenia už začína byť povinnosťou. Niektoré šikovnejšie sa dostanú už na štyri, hoci ide skôr o nehybnú polohu a pohyb vpred ešte nie je zautomatizovaný. Plazenie je však úplne bežné. Centrálna nervová sústava sa ďalej rozvíja a pokračuje rastový špurt.
Niektoré deti si už dokážu v 7. mesiaci samy sadnúť aspoň na krátku chvíľku. To je znak, že chrbtové svalstvo sa dobre vyvíja. Sedieť však ešte nedokážu dlho a nie je to ani úplne zdravé. Rozvíja sa aj jemná motorika, dieťa začína pracovať s prstami a namiesto hrabavého pohybu je úchop plynulejší. Rečový vývoj zaznamenáva progres a rozširuje sa repertoár hier. Dieťa reaguje na známe tváre, udržiava očný kontakt, dokáže reagovať na grimasy a mimiku tváre. Na jedálnom lístku je stále materské mlieko a zavedené by už od 6. mesiaca mali byť prvé príkrmy, pričom dieťa by už za sebou malo mať odskúšaných niekoľko potravín. Spánkový režim sa u niektorých detí stabilizuje, ale v noci sa budia často na hlad, prípadne na prerezávajúci sa mliečny chrup. Zabúdať netreba ani na kontrolu u pediatra, aby posúdil psychomotorický vývoj dieťaťa v 7. mesiaci.
Čo dokáže 7-mesačné bábätko?
Čo má vedieť 7-mesačné bábätko? Opäť platí, že psychomotorický vývoj má u každého bábätka individuálny priebeh. Dôležitá je preto pravidelná návšteva pediatra, aby sa pozorovali prípadné odchýlky. Nie je správne porovnávať individuálny vývoj vášho dieťatka s iným, toto dokáže posúdiť len lekár. Pohybový aparát malého dojčaťa sa výrazne prebúdza. Nejde už len o jednotlivé pohyby končatín, ale ide o koordinovaný pohyb všetkých častí tela. Prevalenie sa z bruška na chrbát a späť býva už u väčšiny detí bežné a bezproblémové. Držanie hlavičky je stabilné, detská chrbtica je spevnená a dieťa dokáže sedieť v jedálenskej stoličke alebo v klopenej autosedačke. Stále sa však vyhýbajte „tréningu“ sedenia, neopierajte dieťa o vankúšik v postieľke ani o gauč. Kým dieťa nesedí samo, polohe sedu sa vyhýbajte. V začiatkoch sa dieťa pri sede bude opierať dlaňami o zem, čo je v poriadku a ide o dobrý signál.
Mnohé deti sa dokážu dostať do polohy na štyri, no zatiaľ ešte nedokážu úplne smerovať pohyb vpred, česť výnimkám. Preto je stále najaktívnejším pohybom plazenie sa. Ide o prípravu na lezenie. Ak sa dieťa pritiahne do stoja, neudrží rovnováhu bez opory, no kolienka sa už menej krčia. Mnohé sa dokážu postaviť opretím sa o ohrádku alebo gauč. Ak sa dieťa naučí loziť (približne začiatok 8. mesiaca), je to už len pár krokov od pokusov o pravidelné vstávanie na nohy a chodenie. Samozrejme, na to si ešte treba počkať a netreba mať prehnané očakávania.
Motorika rúk sa takisto rozvinula a deti už v 7. mesiaci nepoužívajú ruky ako hrabličky, dokážu uchopovať aj menšie veci a prekladať si predmety z ruky do ruky. Súčasne dokážu v ruke držať jeden predmet a druhou rukou uchopiť zasa iný. Rukami vykonávajú súmerné pohyby, napríklad hračkami hrkajú alebo búchajú. Jemnú motoriku trénujte tým, že dieťaťu budete vkladať hračky – predmety do rúk alebo ich položte do jeho blízkosti, aby malo tendenciu sa načahovať za nimi. Dieťa už trénuje „pinzetový“ úchop – nepoužíva všetkých päť prstov, ale ukazovák s palcom. Takýto úchop sa často objavuje aj v neskorších mesiacoch a nie je pravidlom. Deti už bez problémov pozorujú pohybujúce sa predmety, vidia farby a zrak je ostrý. Oproti zrelému videniu je ich zrak ešte mierne krátkozraký.
Objaviť sa môžu prvé signály toho, či bude dieťatko pravák alebo ľavák. Dieťa sa už bežne naťahuje za predmetmi a ak si budete pozorne všímať, zistíte, ktorú ruku uprednostňuje pri úchope hračiek alebo pri ukazovaní. Definitívne sa však pravá alebo ľavá preferencia rozhoduje okolo 2. roku života.
Aj keď sa už niektoré deti v 7 mesiacoch dokážu samy dostať do sedu, nie je vhodné, aby ste ich dávali na začiatku sedieť pravidelne. Pokojne ich posaďte počas hry alebo pri kŕmení do stoličky, no pravidelnému sedeniu sa ešte vyhýbajte a počkajte si až na to, keď bude dieťa sedieť samostatne bez predklonu a opierania sa o dlane. Tento pohyb netreba uponáhľať, aby nedošlo k poškodeniu chrbtice. Neskôr sa môže takéto skoré neprirodzené sedenie prejaviť zlým držaním tela alebo oslabeným chrbtovým svalstvom.
Rečové schopnosti a socializácia dieťaťa v 7 mesiacoch
Už od 5. mesiaca je dieťa v komunikácii zvyčajne veľmi aktívne. Zaujíma ho jeho okolie a snaží sa skúmať všetko navôkol. 7-mesačné dieťa už dáva o sebe jasne vedieť. Počas dňa už nepotrebuje toľko spánku, a preto je dôležité sa mu venovať a stimulovať jeho zmyslové vnímanie. Dokáže reagovať na mimiku človeka, jeho úsmev či zamračenú tvár, vníma svoje meno. Pri socializácii dáva prednosť hlavne matke alebo otcovi. Separačná úzkosť a citová väzba stále silnejú. Cudzích ľudí sa hanbí alebo bojí, preto aj návštevy lekára alebo návštevy u vás doma môžu byť sprevádzané plačom.
Najlepšie sa cíti v domácom prostredí. Vo vývine rečí nastáva pokrok a nezmyselné bľabotanie je nahradené opakovaním slabík, ma-ma-ma, be-be-be, tu-tu-tu, ta-ta-ta. S bábätkom aktívne komunikujte, opätuje vám to úsmevom a hlasitým smiechom. Dieťa reaguje aj hlasitým výskaním alebo „ehkaním“. Počas ležania na chrbte si dieťa aktívne chytá nožičky a spája ruky. Dieťa je pozorovateľom, no zároveň už chce robiť veci samo, pohybom či ukazovaním sa snaží poukázať na to, že ho niečo zaujalo. Dieťa si začína uvedomovať priestorovú prítomnosť. Ak ukryjete hračku pod deku, dieťa vie, že tam hračka je. Hry na skrývačku sú teda rozhodne na programe dňa.
Čo môže papať 7-mesačné dieťa?
Dieťatko už v 7. mesiaci okrem materského mlieka alebo umelej mliečnej formuly prijíma aj tuhú stravu v podobe ovocných či zeleninových kaší, pyré a bez problémov zvládne taktiež kuracie, morčacie alebo králičie mäsko. Jedálniček sa výraznejšie rozširuje, preto ak 7-mesačné dieťa nechce jesť, máte na výber zo širšej zásoby surovín. Vhodné sú rôzne recepty na ryžové kaše s ovocím, kukuričné alebo ovsené kaše. Stále platí, že deťom prvé príkrmy neprisladzuje ani nesoľte. Ani v prípade, že ide o polievky alebo výživu. Lepok v podobe cestovín, pečiva alebo chlebu zavádzajte v malom množstve, tráviaci systém dosť zaťažuje.
Ak dieťa nejaký druh príkrmu odmieta, majte v zálohe vždy tú potravinu, ktorú viete, že dieťa zje. Spočiatku suroviny mixujte najemno, neskôr s prvými zúbkami môžete skúsiť aj ich rozpučenie vidličkou. Vhodné je takisto recepty na príkrmy pripravovať na pare, čím sa zachová maximálna výživová hodnota a vitamíny. Zabezpečte si tiež podbradníky.
7-mesačné dieťa – spánok a hračky
7-mesačné dieťa nechce spať? Aj keď mesiac dozadu vaša ratolesť prespala celú noc, v 7. – 8. mesiaci sa dieťatko môže častejšie budiť s pocitom hladu, prípadne to môžu byť rastúce zúbky, ktoré spánok komplikujú. Niektoré deti však ešte ani v tomto veku nemajú žiadny zúbok a rast sa začne neskôr. Spánková regresia môže naďalej narúšať zaspávanie, dieťa sa neustále vyvíja, rastový špurt trvá a s týmito faktormi prichádza často bezdôvodná nespokojnosť a zvýšená plačlivosť. Dieťa sa zobudí zo spánku už len pre zmenu polohy. Je potrebné teda počítať s tým, že 2 či 3 spánky počas dna budú sprevádzať 2 či 3 prebudenia počas noci. Nočné dojčenie je ideálna voľba, ako utíšiť malého drobca.
Medzi dieťaťom a rodičmi sa prehlbuje citové puto. Dieťa už neleží nehybne v postieľke a chce interagovať, komunikuje upozorňuje na seba. Doprajte mu množstvo podnetov v podobe hračiek, spievajte si pesničky, hovorte riekanky, pozerajte knižky, napodobňujte zvuky. Okrem „Ťap-ťap ťapušky“ si zahrajte skrývačku (zakryte si tvár alebo pod deku skryte obľúbenú hračku a po chvíli vyberte) alebo „Baran, baran buc“. Dieťa naozaj zabavíte množstvom hier. Pozor na hračky, ktoré by mohlo prehltnúť pri vkladaní si do úst. Takisto obstarajte hračky, ktoré vydávajú zvuky a sú vizuálne zaujímavé. Dieťa zabavíte rozprávaním, rôznymi grimasami alebo gestami.
Najčastejšie otázky – FAQ
Dieťatko je opäť o mesiac staršie a postupne si začína uvedomovať svoje schopnosti. Najvýraznejšie pokroky zaznamenáva v pohybe. Pretáčanie bábätka z chrbta na bruško a naopak, plazenie sa, priťahovanie či dokonca pokusy o lezenie na štyroch sú už na programe dňa. Sedenie ešte nie je samozrejmosťou, no krátky posed a držanie tela už nie je nemožný. Nemliečna strava obohatí jedálniček a 7-mesačné bábätko aktívne vníma okolie vrátane rodičov a ostatných ľudí v domácnosti. Aké pokroky u 7-mesačného dieťaťa prekvapili vás? Zapojte sa do diskusie a podeľte sa o svoje skúsenosti.
Čo robiť, ak 7-mesačné bábätko nerozpráva?
Koľko vody má vypiť 7-mesačné dieťa?
Koľko príkrmu má zjesť 7-mesačné dieťa?
Akú má 7-mesačné bábätko váhu?
Galéria obrázkov
Pridať komentár