5. týždeň tehotenstva

5. týždeň tehotenstva – ultrazvuk, bruško, bolesti v podbrušku a veľkosť plodu

Počas predošlých dní sa blastocysta uhniezdila definitívne v maternici, oplodnené vajíčko sa už volá embryo, ktoré začalo svoj vývin a samostatne sa oddelili aj bunky zabezpečujúce rast placenty. V 5. týždni sa dieťatko opäť vyvíja, bunky sa pomaly menia na orgány a vyvíjajú sa aj systémy. Väčšina žien už na sebe začína pozorovať určité príznaky vrátane meškajúcej menštruácie. Vo väčšine prípadov sa objavia aj ďalšie symptómy tehotenstva. Tehotenský test dá vašej intuícii pravdepodobne za pravdu. Ako sa vyvíja a rastie bábätko? Aká je v 5. týždni tehotenstva veľkosť plodu? Je čas na tehotenský test v 5. týždni?

Publikované: 31.10.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Piaty týždeň je začiatok 2. mesiaca tehotenstva (1. trimester) a uplynuli už 3 týždne od oplodnenia. V 5. týždni je už pomerne pravdepodobné, že žena na svojom tele a v organizme budete vnímať určité zmeny. Okrem toho, že menštruácia mešká, mierne sa už zväčšuje aj maternica a je dosť možné, že ak ste prvé príznaky tehotenstva nezačali vnímať doteraz, práve v tomto období začnete. Násobne stúpa aj hladina hormónu hCG, preto je predpoklad, že tehotenský test jasne odhalí graviditu.

5. týždeň tehotenstva – vývoj bábätka

Pokračuje vývoj embrya. Bunky v troch vrstvách sa starajú o vývoj všetkých sústav, orgánov, kostí či svalov. Na konci 5. týždňa môže mať embryo veľkosť okolo 1,5 až 3 mm. V praxi sa často prirovnáva k sezamovému semienku alebo k jadierku z jablka. Stále je embryo v amniotickom plodovom obale a živiny dostáva zatiaľ cez cievu v žĺtkovom vaku. Napriek tomu sa z hľadiska vývoja dejú veľké zmeny. Z malého zárodku začínajú vyčnievať malé výrastky, z ktorých v neskorších týždňoch budú končatiny.

Ako prvý sa vyvíja a začína fungovať obehový systém. Približne uprostred embrya sa vytvára dutina, v ktorej sa vyvíja, zatiaľ len jednoduché mikrosrdce, ktoré následne zabezpečuje obeh a pumpuje krv v embryu, čím ho vyživuje a prekrvuje. Koncom 5. týždňa už môže srdce nadobúdať svoj originálny tvar, no bije ešte nepravidelne. Na ultrazvuku je možné už v niektorých prípadoch pozorovať zväčšujúci sa gestačný vak. Embryo si vytvára väzbu s matkou aj za pomoci pupočnej šnúry, ktorá rastie a vytvárajú sa cievy, ktoré prepájajú matku s dieťaťom. Súbežne s vývinom embrya sa vytvára placenta, ktorá má náskok. Svoju primárnu úlohu placenta začína plniť až okolo 12. tt.

Do konca 5. týždňa už je vyvinutý základ nervovej sústavy, kde sa bude tvoriť mozog a miecha. Vývoj nervovej sústavy je dôležitý, pretože ak sa kanálik – ryha (neurálna trubica) s nervovými zakončeniami neuzavrie dostatočne včas (najneskôr do 6. tt), je vysoké riziko vzniku rázštepu chrbtice. Efektívne napomáhať deleniu buniek dokáže kyselina listová aj preto sa ženám plánujúcim otehotnieť odporúča zvýšiť jej príjem už pred samotným počatím. Veľmi pomaly sa začína vyvíjať tráviaca sústava. Ide o trubicu, ktorá zatiaľ smeruje k chvostu embrya. Neskôr bude smerovať do žalúdka.

5. týždeň tehotenstva tabuľka

Embryo na ultrazvuku v 5. týždni tehotenstva

Hoci si niektoré mamičky dokážu „vydupať“ návštevu u gynekológa za účelom ultrasonografického vyšetrenia aj v takomto skorom termíne tehotenstva, často ostanú sklamané. Tehotenstvo v 5. týždni nie je vždy možné ultrasonografickým vyšetrením potvrdiť, pretože gestačný vak či embryo ešte v tomto týždni nemusia byť vôbec viditeľné. Samozrejme, sú výnimky. Takisto skorá návšteva môže mať rôzne zdravotné – medicínske dôvody. Klinicky potvrdiť tehotenstvo však lekár ešte vo väčšine prípadov nedokáže, preto sa odporúča počkať. Odberom krvi len môže potvrdiť zvýšenú hodnotu tehotenských hormónov. V 5. tt sa hCG hormón pohybuje okolo hodnoty 18 – 7 340 mlU/ml.

5. týždeň tehotenstva – vývoj bábätka

Čas na tehotenský test

Mnohé ženy nevydržia ani do 5. tt, hneď ako na sebe spozorujú určité vytúžené príznaky tehotenstva skôr, zrealizujú tehotenský test, ktorý im môže ukázať pozitívny výsledok aj v priebehu 4. tt. V 5. týždni však je hodnota hCG hormónu v moči koncertovanejšia, preto je vyššia pravdepodobnosť, že tehotenstvo test naozaj potvrdí. Stále však ide len o biochemické tehotenstvo, ktoré ešte nie je klinicky potvrdené.

Znamená to, že tehotenstvo je preukázané len na základe chemického indikátora hCG. Odporúča sa zopakovať tehotenský test s minimálne 48- až 72-hodinovým odstupom. Ak bude opätovne pozitívny, je vhodné dohodnúť si u gynekológa prvé vstupné vyšetrenie. Definitívne bude tehotenstvo klinicky potvrdené až v okamihu, keď gynekológ/gynekologička na základe ultrasonografického vyšetrenia spozoruje embryo (plod), gestačný vak či zaregistruje zrejmú aktivitu srdiečka. Najčastejšie je to možné až od 6. týždňa.

5. týždeň tehotenstva – vývoj embrya

5. týždeň tehotenstva – príznaky

Azda najvýznamnejším príznakom tehotenstva je pre mnohé ženy vynechanie menštruácie. Od oplodnenia ubehli tri týždne a ak sa menštruácia nedostavila, je vhodné si urobiť tehotenský test. V 5. týždni tehotenstva sa už zväčšuje maternica, čo má tiež vplyv na ďalšie príznaky, ktoré sa môžu objaviť. Avšak stále sú prípady, že ženy nepociťovali v 5. týždni tehotenstva žiadne príznaky, ktoré by jasne indikovali tehotenstvo.

Za všetky zmeny zodpovedajú hormóny, ktoré v tomto čase zvyšujú svoje účinky. Okrem hCG (ľudský choriogonadotropín) sú dôležitými hormónmi progesterón (podporuje funkcie placenty, rast prsníkov a koordinuje sťahy maternice), estrogén (zvyšuje prietok krvi placentou a vplýva na veľkosť prsníkov), relaxín (uvoľňuje väzivá pre rast plodu a maternice) alebo oxytocín (dôležitý pri samotnom pôrode). Každý z týchto hormónov má svoju zrejmú úlohu, no spoločným cieľom organizmu je udržanie tehotenstva. K typickým neklamným príznakom tehotenstva, ktoré sa u niektorých žien môžu objaviť práve v 5. týždni alebo skôr či neskôr, patria napríklad aj tieto:

  • vymeškaná menštruácia,
  • citlivý čuch,
  • zvýšená únava,
  • nechutenstvo voči niektorým jedlám,
  • citlivosť/podráždenosť,
  • kovová chuť v ústach,
  • nafukovanie, nadúvanie,
  • pomalšie trávenie,
  • stmavnutie bradaviek,
  • nutkanie na močenie,
  • upchatý nos (tehotenská nádcha),
  • ranná nevoľnosť či závraty.

Ženy môžu zaznamenať v 5. týždni tehotenstva aj bolesti v podbrušku či mierne bolesti chrbtice. To môže byť spôsobené nadúvaním alebo už samotným naťahovaním – zväčšovaním maternice. Toto obdobie je na udržanie tehotenstva mimoriadne citlivé. V mnohých prípadoch sa u žien objavilo v 5. týždni tehotenstva špinenie, resp. slabé krvácanie. Vzhľadom na prekrvenie maternice a krčka môže ísť o úplne normálny jav. Napriek tomu urobíte dobre, ak sa vyberiete na kontrolu za svojím lekárom, aby potvrdil udržanie tehotenstva. Spozornite, ak sa objaví vaginálne krvácanie so zrazeninami krvi alebo stopami čerstvej krvi aj v spojení s kŕčmi v podbruší a bolesťami chrbta. Môže ísť o príznaky mimomaternicového tehotenstva alebo potratu.

5. týždeň tehotenstva – skúsenosti

V diskusiách ženy primárne riešia rôzne príznaky, ktoré sa v 5. týždni tehotenstva môžu objaviť. Niektoré ženy zvracajú už od 4. tt, iné ešte v 5. tt nevedia, že sú tehotné. Každé tehotenstvo je iné a aj diskutujúce ženy sa zhodujú v tom, že príznaky sa u každej ženy diametrálne odlišujú. Rôzne uvádzané príznaky typické pre daný týždeň tehotenstva u mnohých žien nastupujú až o niekoľko týždňov neskôr alebo sa neobjavia vôbec. Medzi príznaky, ktoré ženy zaznamenali, patria aj bolesť v podbrušku alebo bolesť krížov, pričom ani náhodou nemusí ísť o potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo. Problémom nemusí byť ani slabé krvácanie či špinenie počas 5. týždňa tehotenstva. U jednej ženy môže byť špinenie v tomto termíne bežné, no u inej môže ísť o príznak komplikácií.

5. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

5. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

5. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik

5. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Navštívili ste v 5. týždni tehotenstva svojho gynekológa, resp. gynekologičku? Absolvovali ste vyšetrenie ultrazvukom? Potvrdil váš lekár klinické tehotenstvo? Aké príznaky ste vnímali v 5. týždni tehotenstva? Pozorovali ste na svojom tele viditeľné zmeny? Vaše názory, skúsenosti a poznatky nás zaujímajú. Zároveň môžete príspevkom do diskusie pod článkom pomôcť a poradiť ostatným tehotným ženám či budúcim mamičkám, ktoré toto obdobie aktuálne zaujíma. Tešíme sa na vaše príspevky. Ak chcete, aby bola vaša skúsenosť súčasťou textu, napíšte nám.

Áno, v 5. tt je možné absolvovať ultrasonografické vyšetrenie (ak to umožní vzhľadom na termín lekár). Faktom však je, že nie u každej ženy už musí byť jednoznačne vidieť prítomnosť gestačného vaku. Embryo vidno len výnimočne. Aj preto väčšina žien absolvuje prvé vstupné vyšetrenie u gynekológa medzi 6. až 10. týždňom tehotenstva. V tomto období je zvyčajne možné vykonať aj CRL (crown, rump, length) diagnostiku plodu, čo je určenie vzdialenosti temena bábätka až po zadoček – kostrč. Monitoruje sa tak vývoj plodu a kontroluje sa aj tlkot srdiečka. Lekár vtedy dokáže potvrdiť klinickú graviditu.

V 5. tt sa hladina tehotenského hormónu hCG (ľudský choriogonadotropín) pohybuje okolo hodnoty 18 – 7 340 mlU/ml.

Bruško je naďalej bez výraznejších zmien. Môže byť väčšie z dôvodu nafúknutia alebo nadúvanie v dôsledku spomaleného trávenia.

5. týždeň tehotenstva predstavuje začiatok druhého mesiaca v rámci prvého trimestra.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(91.2%)