5-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže
Ak sa zdalo, že pred mesiacom bolo vaše dieťa príliš aktívne, môžete očakávať, že s ďalším zoznamovaním sa so svojím okolím v tomto období akčnosti bude pokračovať ešte viac. Dieťatko sa bude viac hýbať, pretáčať, pozorovať svoje okolie, objavia sa dokonca nové pohyby, možno aj prvé zúbky a konečne už spoznáte finálnu farbu očí vášho bábätka. 5-mesačné bábätko bude rozdávať naokolo grimasy, úsmevy a možno sa pokúsi vysloviť prvé slabiky – ba, ma, ga a iné. Z bábätka sa stáva dieťa, ktoré aktívne vyhľadáva spoločnosť a reaguje na všetky podnety. 20-týždňové bábätko ešte síce nebude sedieť, no otáčanie hlavičky a pretáčanie z chrbátika na bruško už tí šikovnejší zvládnu hravo.
Čo má vedieť 5-mesačné bábätko alebo čo by malo dokázať a musí už naozaj vedieť sedieť? Mnohé míľniky v rámci rastu a psychomotorického vývoja sú u detí v prvých týždňoch len orientačné. Každé dieťa má vlastné tempo. S postupným pribúdaním týždňov a mesiacov však už je možné pozorovať prípadné odchýlky. 5-mesačné dieťa robí pokroky, no na niektoré body z predpokladaného „tabuľkového“ progresu si môže aj váš drobec ešte počkať. Koniec koncov, prípadné nedostatky dokáže zhodnotiť pediater/pediatrička pri pravidelnej návšteve. Tá je nevyhnutná aj v 5. mesiaci z dôvodu opätovnej vakcinácie. Čo je charakteristické pre 5. mesiac u dieťaťa?
Čo dokáže 5-mesačné bábätko?
Hrubá a jemná motorika aj v týchto týždňoch napreduje. Výrazne sa zlepšuje koordinácia očí a rúk, čo výdatne prispieva k lepšiemu úchopu. Stimulovať môžete hmat vkladaním hračiek alebo kusov oblečenia do rúk. Dieťa má lepšie pozorovacie schopnosti, vníma činnosť ľudí okolo seba a niektoré zvuky či pohyby sa snaží napodobňovať. Významným pokrokom je lietadielko, čo je poloha, ktorú dieťa dokáže urobiť v polohe na brušku. Obe ruky sú upažené, nožičky zanožené alebo nimi bábo kope a chrbátik je mierne prehnutý. Je prirodzené, že deti, ktoré toto dokážu, majú tendenciu sa pretáčať na bruško, a to už bez pomoci. Poloha na brušku im umožňuje vnímať dianie okolo seba omnoho intenzívnejšie.
Pretáčanie z bruška na chrbát ešte zvládať 5-mesačné deti nemusia, rovnako tak nie je témou ešte ani sedenie, hoci ak dieťaťu v polohe na chrbte ponúknete prsty na to, aby sa pritiahlo, dokáže sa do sedu dostať, udržať hlavičku a chvíľu dokonca udržať rovnováhu. Sedenie však v 5. mesiaci ešte nie je povinnosťou a rozhodne ho v tejto polohe nenechávajte zotrvať dlho. Takisto nosenie vo zvislej polohe ešte nie je aktuálne a lepšie je zvoliť symetrickú polohu.
Pri polohe na brušku dieťa pravidelne zdvíha hrudník a hlavu drží hore, pričom aktívne pozoruje okolie. Môže mať tendenciu opierať sa o jednu ruku a druhou sa načahovať za hračkami alebo inými predmetmi v blízkom dosahu. Pri polohe na chrbte dokáže dieťa telíčko držať v jednej priamke. Aktívne sa dotýka nôh a rúk, pričom prsty na rukách mu „výdatne chutia“, pretože v ústach ich má veľmi často. Rovnako ako iné hračky, ktoré dokáže uchopiť. Tým, že pozoruje svoje ruky a nohy, ich pohyby vedome ovláda a koordinuje. Ľah na brušku a kopanie nohami v kontakte s podložkou už naznačujú, že k plazeniu už nechýba veľa. Vzájomne si chytá ručičky aj na dlhší čas, čo je opäť pozitívnym signálom vo vývoji.
Nervózne 5-mesačné bábätko a prvé slabiky
Zrak dieťaťa sa naďalej zlepšuje a zrakový vnem je základným nástrojom poznávania. Ak dieťa spozoruje niektoré pravidelné činnosti, ktoré robia rodičia, reaguje na ne krikom, výskotom alebo sa snaží vydávať prvé slabiky typu ma, ta, ba, brm, bu a opakovať ich. Je tu priestor, aby rodič začal dieťatku imitovať zvuky zvierat, ktoré môže a často ochotne začne napodobňovať. Hoci skôr pôjde o bezhlavé bľabotanie. Zároveň dieťa rozoznáva zvuky a ich intenzitu. Spozornie, keď počuje hlasy v diaľke. Typické sú grimasy a výrazy tváre prekvapenia alebo znechutenia. Najkrajšou odmenou pre rodičovi je úsmev a spontánny smiech bábätka. Mimochodom z univerzálnej modrej farby očí sa už okolo 5. mesiaca vykľuje finálna.
Dieťa začína hračky chytať oboma rukami, začína uvažovať v súvislostiach. Okrem zvukov môže napodobňovať aj gestá a pohyby rúk. Vníma, že ak stlačí hračku a tá vydá zvuk, bude ju stláčať zámerne. Vníma, že ak mamička opakovane pripravuje vaničku s vodou, bude nasledovať kúpanie. Nerozumie podstate, no vníma súvislosti. Naďalej si rado všetko strká do úst a prítomné je aj výdatnejšie slinenie.
A z čoho môže byť 5-mesačné bábätko nervózne? Nie je to pravidlom, no už v 5. mesiaci sa u dojčaťa môžu objavovať prvé mliečne zúbky. Prerezávanie mliečnych zúbkov môže narúšať spánok dieťaťa, spôsobovať únavu, podráždenosť, čo sa prejaví plačom, nespokojnosťou a nervozitou. Rast zúbkov sa môže prejaviť sčervenaním ďasien alebo opuchom. Nezriedka sa môže objaviť zvýšená teplota.
Druhá dávka vakcíny a preventívna prehliadka
V 5. mesiaci je potrebné dostaviť sa k pediatrovi na ďalšiu, v poradí 2. dávku hexavakcíny (záškrt, tetanus, čierny kašeľ, žltačka typu B, detská mozgová obrna, hemofilus) a pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Pediater takisto skontroluje, ako dieťa prospieva, ako priberá, rastie a aké pokroky zaznamenáva. Mamička pediatrovi/pediatričke referuje pokroky v rámci správania. Lekár pozorovaním sám zhodnotí, či nie je potrebné aplikovať nejaké fyzioterapeutické cvičenia alebo podpornú liečbu.
Pediater tiež kontroluje symetrickú polohu bábätka na chrbte i na brušku a jeho psychomotorický vývoj. Pozoruje, či už dieťa v 5. mesiaci dokáže na brušku zdvíhať hrudník a hlavičku. Všíma si koordináciu rúk a očí. Tiež to, ako sa dieťa pretáča na bok alebo až na bruško, ako sa naťahuje za hračkami po stranách. V prípade, že vývoj zaostáva za očakávaniami, môže odporučiť návštevu neurológa, ktorý môže stanoviť špeciálne rehabilitačné cviky pre 5-mesačné bábätko. Ak sa dieťatku už tlačia zúbky, lekára na to upozornite, prípadne ho poproste, aby stav začínajúceho chrupu skontroloval.
5-mesačné bábätko – strava a príkrmy
Základom stravy pri dojčených deťoch je aj v tomto veku neustále materské mlieko. Pri deťoch kŕmených umelým mliekom sa odporúča začať s príkrmami práve v tomto období. Dôvodom je odlišná výživová hodnota umelého mlieka, ktorú je vhodné s pribúdajúcimi mesiacmi (od 4. – 5. mesiaca) obohatiť. Príkrmy pre 5-mesačné dieťa predstavuje mixovaná varená zelenina alebo ovocné pyré. Takisto to môžu byť mliečne, ryžové alebo kukuričné kaše.
Prikrmovať dojčené dieťa nie je to chyba, hoci v prípade, že má mamička dostatok mlieka, nie je to ešte nutné a s príkrmami sa odporúča začínať až po dovŕšení 6 mesiacov. Ak však vyskúšate prvé príkrmy a dieťa ich neodmieta, môžete nemliečnu stravu do jedálnička zaradiť. Rozhodne to však neznamená, že by ste mali obmedziť dojčenie alebo podávanie umelého mlieka. Nemliečna strava predstavuje len doplnkovú formu výživy. V prípade, že príkrmy zavádzate, začínajte postupne, aby ste sledovali prípadné alergické reakcie.
Spánok a hračky pre 5-mesačné bábätko
5-mesačné bábätko a jeho spánok majú svoje špecifiká, hoci v tejto oblasti ide vždy o veľmi individuálne aspekty, ktoré spánok každého bábätka definujú. Niektoré bábätká sa budia 4- až 6-krát za noc, no nemusí ísť nutne o potrebu kŕmenia. Niekedy stačí maznanie či prihovorenie sa a dieťatko pokračuje v spánku. Iné zasa plačú, kým nebudú nakŕmené či prebalené. Potreba spánku je u detičiek rôzna, no čas bdenia sa predlžuje. Dôležitá je pravidelnosť, inak sa ľahko objaví vzdor voči spánku a vyskytnúť sa môžu problémy so zaspávaním alebo s dĺžkou spánku. Únava sa u dieťatka prejavuje zívaním, pretieraním si očí, pasívnym prístupom k hračkám a okolitým javom. Takisto sa môže prejaviť nepokojom a mrnkaním. Lepšie je dieťa ukladať ešte pred týmito prejavmi a dodržiavať určité rituály, ktoré u dieťatka budú signalizovať čas na spánok.
Hračkami môžete výdatne podporiť motorický vývoj dieťaťa. Rado hračky bude držať, naťahovať sa za nimi, búchať nimi alebo ich cmúľať. Stále totiž mnohé predmety testuje tak, že ich ochutnáva a vkladá si ich do úst. Dbajte tak na hygienu hračiek, aby nedošlo k zaneseniu infekcie do ústnej dutiny. Vhodné sú hračky, ktoré vydávajú zvuky, hrkajú či pískajú. Veľmi preferovanou voľbou sú detské bábiky, ktoré sa pri dotykoch hojdavým pohybom vracajú do pôvodnej polohy. Na podporu pohybu sú vhodné aj vankúšiky alebo bavlnené ohrádky, od ktorých sa môže dieťatko odstrkovať. Hračky by mali byť farebné a výrazné. Nebojte sa počas dňa ani dlhších prechádzok v kočíku. Samozrejme, dieťa pestujte, hrajte sa s ním v polohe na chrbátiku i na brušku – grimasy, šteklenie či rôzne dotyky sú skvelou stimuláciou.
Najčastejšie otázky – FAQ
Vnímate ako rodič 5 mesiacov ako prelomový vek v živote vášho dieťaťa? Zvláda už vaše dieťa pretáčanie z chrbta na bruško? Sú už príkrmy súčasťou jedálnička vášho bábätka? Vyslovil už prvé slabiky ma, ba, brm či bu? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti a zážitky pri výchove a vývoji vášho bábätka? Ak máte zaujímavé príhody, príbehy alebo rady či odporúčania, budeme radi, ak prispejete do diskusie pod článkom svojím komentárom.
Čo môže jesť 5-mesačné dieťa?
Ako zabaviť 5-mesačné dieťa?
Kedy začínajú rásť zuby bábätkám?
Galéria obrázkov
Pridať komentár