40. týždeň tehotenstva – pohyby, bolesti, tvrdnutie brucha a pôrod
Nadišiel 40. týždeň tehotenstva, pôrod v termíne je hlavnou témou, a teda ideálnym scenárom, ktorý očakáva väčšina tehotných žien. V tomto týždni túžobne vyčkávate na deň pôrodu a napriek obavám, nervozite a náročnému obdobiu, ktorým ste si prešli, sa už neviete dočkať očakávaného stretnutia s vaším bábätkom. Malý človiečik v brušku je už v 40. týždni definitívne pripravený na príchod na svet. Očakávania a realita sa však môžu odlišovať. Zároveň by nebolo nič výnimočné, ak by sa stalo že váš pôrod sa v stanovenom termíne neudeje. To sa totiž podarí len asi v 5 % prípadov. Ľudovo sa hovorí o prenášaní tehotenstva, no z medicínskeho hľadiska je štandardné porodiť do 42. týždňa. Až vtedy možno hovoriť, že ide o prenášanie či potermínovú graviditu. Ešte v tomto týždni sa môže lekár rozhodnúť pre vyvolávanie pôrodu.
- Vývoj bábätka v 40. týždni tehotenstva – zrelý novorodenec
- 40. týždeň tehotenstva – pohyby bábätka a kontrola v poradni
- 40. týždeň tehotenstva – bolesti a cvičné kontrakcie
- Tehotenské príznaky v 40. tt – vyčerpanosť a nervozita
- Štandardný pôrod v 41. alebo 42. týždni tehotenstva
- Príznaky začínajúceho pôrodu
- Priebeh pôrodu
- 40. týždeň tehotenstva – diskusia
- Najčastejšie otázky – FAQ
- Diskusia
Orgány bábätka sú plne vyvinuté a už niekoľko týždňov zvládne dieťatko fungovať po narodení mimo maternice. Ak je všetko tak, ako má byť, bábätko je už dlhšie v pôrodnej polohe hlavičkou nadol. Vaše telo je už na pôrod pripravené, no stále to neznamená, že porodíte na deň presne, ako vám vypočítal gynekológ. Bábätko už v maternici nemá veľa miesta, je menej aktívne, no pociťovať jeho pohyby budete stále. Dôležité je uvedomiť si, že pôrod môže prísť každú chvíľu. Nikto nedokáže predpovedať, ako bude váš pôrod prebiehať, preto opäť platí, že priebeh je veľmi individuálny. Zaručene však už majte zbalenú tašku do pôrodnice. Prichádzať budú poslíčkovia, pociťovať stále budete bolesti chrbta, zvýši sa vaginálny výtok a výraznejší môže byť aj únik moču. Hlavne ak dieťatko poklesne hlbšie do panvy.
Vývoj bábätka v 40. týždni tehotenstva – zrelý novorodenec
Všetko podstatné z hľadiska vývoja má už bábätko za sebou. Je dostatočne veľké a silné. Orgány sú funkčné vrátane pľúc, pečene či obličiek. Efektívne funguje aj obehový systém. Mozog stále zvyšuje svoju aktivitu, vyvíja sa rýchlym tempom a centrálna nervová sústava už umožňuje regulovať najdôležitejšie procesy v rámci organizmu. Dieťatko je aj z medicínskeho hľadiska donosené a zrelé. Tehotenské hormóny majú na svedomí, že pohlavné orgány chlapcov i dievčat môžu byť po pôrode mierne opuchnuté. To sa však za krátko upraví.
Vyživovaciu funkciu stále plní placenta, ktorá dieťatku poskytuje dostatok živín a protilátky, ktoré ho po pôrode budú chrániť pred infekciami rôzneho druhu. Vlastnú imunitu si už čiastočne vytvára samotné dieťatko. Má už dostatočne pevné kosti a chrupavky. Má ich až 300, no po pôrode sa budú zrastať a vo výsledku ich bude 206, tak ako u dospelého človeka. Končatiny i štruktúra lebky sú dostatočne flexibilné, aby dokázali pri prirodzenom pôrode prejsť pôrodnými cestami bez porušenia a odolať vyvíjanému tlaku pri vypudzovacej fáze (pozn. druhá doba pôrodná). Z hľadiska vývoja bábätka je tak všetko pripravené na to, aby uzrelo svetlo sveta, resp. svetlá pôrodnej sály.
40. týždeň tehotenstva – pohyby bábätka a kontrola v poradni
Celé predchádzajúce obdobie bolo charakteristické tým, že dieťatko rástlo a priberalo. Aj preto môže mať teraz v priemere hmotnosť 3,5 kg až 4,2 kg. Reálna pôrodná váha sa môže pohybovať v rozmedzí 2,5 až 4,5 kg. Dĺžka telíčka je okolo 51 cm, no reálne môže pri pôrode dieťatko od hlavy po päty merať 45 až 55 cm.
Dieťatko už naozaj nemá v maternici také pohodlie, ako to bolo možno v 30. týždni, keď sa mamičke pravidelne hlásilo kotrmelcami, údermi či kopancami. Teraz je to hmýrenie, mrvenie sa a občasné zapieranie sa do stien maternice. Mení sa tak aj jeho aktivita. Pre stiesnené podmienky už aktivita nie je taká vysoká, no stále by ste jeho pohyby mali vnímať. Ak vnímate, že pohyby utíchli alebo sa naopak hýbe príliš dynamicky, okamžite sa vyberte do nemocnice.
Pravidelná kontrola v 40. týždni (pozn. raz za týždeň) so sebou prináša všetky známe vyšetrenia, ktoré ste absolvovali doteraz – meranie tlaku, kontrola hmotnosti, odobratie vzorky moču na kontrolu obsahu bielkovín. Lekára zaujímajú všetky vaše príznaky, zmeny či pocity, ktoré máte a vnímate. Vykonáva sa tiež CTG vyšetrenie. Ide o kardiotokografiu, ktorou sa zaznamenávajú ozvy srdiečka plodu a prípadná kontrakčná činnosť maternice. Nevyhnutná je kontrola krčka maternice. Skrz sonografiu lekár premeriava prietoky krvi (flowmetria) v kľúčových artériách. Môže sa totiž stať, že vyživovacia schopnosť placenty sa oslabuje. V mnohých prípadoch môžu byť ženy po 40. týždni hospitalizované a detailne sa sleduje kondícia plodu i prípadné pôrodné príznaky.
40. týždeň tehotenstva – bolesti a cvičné kontrakcie
Ako sa cíti žena v 40. tt? Veľká, nemotorná, vyčerpaná, ubolená a nervózna. Aj toto sú pocity, ktoré mnohé ženy opisujú v súvislosti krátko pred pôrodom. Je prirodzené, že po takej dlhej dobe, 9 mesiacov, chcú mať mnohé ženy tehotenstvo za sebou. Bolesti chrbta, členkov, migrény alebo bolesť v panve, na ktorú je vyvíjaný nadmerný tlak ženám znepríjemňujú záverečnú fázu tehotenstva pomerne intenzívne. Dôvodom je vyššia váha i hormonálne zmeny. Organizmus pracuje za dvoch na plné obrátky.
Bolesti a tvrdnutie brucha majú na svedomí Braxton-Hicksove kontrakcie. Tie sú hlavne niekoľko týždňov či dní pred pôrodom intenzívnejšie. V niektorých prípadoch ženy cvičné kontrakcie nepociťujú vôbec. Končatiny máte častejšie opuchnuté a možno vás trápia kŕče. Tie vás dokážu zobudiť aj zo spánku. Rovnako ako časté močenie. Ešte stále môžu byť prítomné tráviace ťažkosti spojené so zápchou alebo nadúvaním. Nie nezvyčajné sú vaginálne infekcie alebo zápaly močového ústrojenstva, ktoré spôsobujú ženám výrazný diskomfort – svrbenie, pálenie.
Tehotenské príznaky v 40. tt – vyčerpanosť a nervozita
Viaceré ženy z vlastných skúseností opisujú posledné týždne tehotenstva veľmi vyčerpávajúco. Zápasia s nedostatkom energie a nekvalitným spánkom. Časté močenie, pohyby bábätka, bolesti, kŕče, nevoľnosť alebo tráviace ťažkosti a možno ďalšie a ďalšie príznaky majú na svedomí skutočné vyčerpanie. Zároveň sa žena pripravuje na pôrod aj mentálne. Je teda prirodzené, že je tehotná žena nervóznejšia, rozmýšľa a možno má z pôrodu strach.
Zvýšené je aj množstvo vaginálneho výtoku. Dokonca je možné, že v tomto týždni spozorujete uvoľnenie hlienovej zátky. To však ešte nemusí značiť začiatok pôrodu. Ten sa môže začať o niekoľko hodín, dní alebo týždňov.
Štandardný pôrod v 41. alebo 42. týždni tehotenstva
V laickej verejnosti prevláda mylne názor, že hneď potom, ako dieťa nebolo porodené v termíne stanovenom gynekológom na začiatku tehotnosti, ide automaticky o prenášanie tehotenstva, resp. potermínovú graviditu. Faktom však je, že za štandardný pôrod sa považuje ten, ktorý sa uskutoční spontánnym spôsobom medzi 38. až 42. týždňom. Len 4 až 5 % tehotných žien porodí skutočne vo vopred vypočítanom termíne a v priemere 7 až 10 % žien porodí predčasne.
Za prenášanie alebo potermínovú graviditu sa tak považuje to tehotenstvo, ktoré trvá viac ako ukončených 42. týždňov (dlhšie ako 294 dní). V pôrodníckej praxi sa dodržiava zásada, že tehotenstvo by malo byť ukončené do konca 42. týždňa. Na základe gynekologicko-pôrodníckeho tímu danej pôrodnice, v ktorej budete rodiť sa môžu lekári rozhodnúť pre indukciu, teda vyvolanie pôrodu.
Príznaky začínajúceho pôrodu
Opäť platí pravidlo, že každý pôrod je špecifický a rovnako tak príznaky, ktoré ho odštartujú, môžu byť u každej ženy úplne iné. Zatiaľ čo v jednom prípade bábätko poklesne do pôrodných ciest a vyvolá napríklad predpôrodnú hnačku a odtok plodovej vody, v druhom prípade môže pôrod odštartovať priamo kontrakčnou činnosťou.
- Zostup bábätka (maternice) hlbšie do panvy,
- predpôrodná hnačka,
- odídenie hlienovej zátky – hnedastý či ružovkastý hustý výtok s prímesou krvi,
- vyššia frekvencia poslíčkov – falošných kontrakcií,
- skracujúca sa kontrakčná činnosť – pravidelné kontrakcie,
- odtok plodovej vody – postupný alebo nárazový,
- tupá až ostrá bolesť vyrážajúca do chrbtovej oblasti.
Priebeh pôrodu
Ak pôrod prebieha podľa ideálneho scenára prirodzene a spontánne, rozdeľuje sa do troch štádií. Prvá doba pôrodná, tzv. otváracia je tá, v rámci ktorej sa u ženy objavujú pravidelné kontrakcie. Interval medzi kontrakciami sa skracuje. Krčok maternice postupne zaniká a vytvára sa bránka maternice, ktorá sa otvára. Táto fáza môže v priemere trvať až 8 hodín. Ak je krčok otvorený na 10 cm, pôrodné cesty sú sprístupnené a pripravené na vypudzovanie.
Druhá doba pôrodná, fáza vypudzovacia, súvisí s úplným otvorením pôrodných ciest. Ženy pociťujú enormný tlak na oblasť konečníka. Dieťatko prechádza pôrodnými cestami a za pomoci tlaku a správneho dýchania dochádza k vypudzovaniu bábätka v pôrodnej polohe. Počas tejto doby pôrodnej je dieťatko porodené. V prípade, že je pôrod problematický a dieťatko nezostupuje pôrodnými cestami správne, pôrodník môže pristúpiť k epiziotómii – nástrihu hrádze alebo môže zvoliť pôrod zvonom či použitie klieští. V krajnom prípade je nevyhnutné vykonať cisársky rez. Po pôrode je pupočník prestrihnutý a uzatvorený. Z pupočníka je odobraná vzorka krvi pre vyšetrenie Rh faktora bábätka.
Tretia doba pôrodná predstavuje pôrod placenty. Dôležité je, aby bola placenta celá. V prípade problémov s odlúčením placenty je možné, že žena bude musieť byť uvedená do narkózy a placenta sa vyberie operačne. V rámci tejto doby dochádza aj k prípadným úkonom ako šitie hrádze alebo dôjde k prvému priloženiu novorodenca na telo matky a zoznámeniu sa s bábätkom. Žena je následne presunutá na izbu. V niektorých manuáloch sú tieto úkony označované ako štvrtá doba pôrodná.
Vyvolávanie pôrodu
Vyvolaný pôrod predstavuje stav, keď pôrod neprebieha prirodzene, ale je vyvolaný umelo mechanicky alebo farmakologicky. Najčastejšie sa pôrod vyvoláva medzi 41. až 42. týždňom, ak sa pôrod nerozbieha prirodzenou cestou. Vyvolanie pôrodu – indukciu je možné realizovať viacerými spôsobmi. Vykonať je možné amniotómiu, čo je prerušenie obalov plodových blán, resp. spustenie plodovej vody. Približne do 2 hodín by malo dôjsť ku kontrakčnej činnosti. Ak sa tak nestane, využíva sa farmakologické vyvolanie pôrodu – aplikuje sa intravenózne podanie oxytocínu do žily, ktorým sa vyvolá kontrakčná činnosť.
Samotnej indukcii môžu predchádzať ešte preindukčné metódy vyvolania pôrodnej činnosti – Hamiltonov hmat, Foeleyov katéter alebo hydrofilné tyčinky. Pomôcť môže aj podanie prostaglandínu vo forme tabliet alebo gélu, ktorý sa aplikuje do oblasti krčka maternice a jeho úlohou je zabezpečiť dozrievanie krčka maternice.
Pomôcť spustiť pôrod prirodzenou cestou môže napríklad aj fyzická aktivita – chôdza, strečing, drepy, upratovanie, chodenie po schodoch či do kopca. Jednou z prirodzených metód vyvolávania pôrodu, ktorú niektoré ženy opisujú ako účinnú, je pohlavný styk. Práve počas sexu sa v tele produkuje oxytocín, ktorý spôsobuje orgazmus a vyvoláva pôrod. Niekedy môže byť nápomocná horúca sprcha, cvičenie na fitlopte alebo konzumácia pikantného jedla.
40. týždeň tehotenstva – diskusia
Mamičky v diskusiách zdieľajú hlavne svoje vlastné skúsenosti o tom, ako vyzeral ich 40. týždeň, ako ho trávili, ako sa cítili alebo aké aktivity robili. Väčšinou sú hlavnou témou samotné príznaky, ktoré môžu značiť prichádzajúci pôrod. Niektoré mamičky napríklad riešia pohyby bábätka a ich nižšiu frekvenciu. V diskusii ženy hovoria o tom, že menej pohybov je vzhľadom na málo miesta, ktoré bábätko v brušku má, v poriadku. Iné odporúčajú návštevu nemocnice pre prípad komplikácií. Veľmi často mamičky diskutujú o tom, že napriek termínu pôrodu sa u nich neobjavujú žiadne príznaky začínajúceho pôrodu. Niektoré ženy sa začínajú otvárať, snažia sa o urýchlenie začiatku pôrodu, no ten sa aj tak nerozbieha. Diskutujúce zo skúseností hovoria, že do 10 dní od termínu pôrod lekári vyvolajú umelo, ak sa ho nepodarí rozbehnúť. Ženy si radia tiež v tom, čo môže pomôcť pôrod uchýliť, resp. vyvolať.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Deň pôrodu je tu. Ibaže by nie? Väčšina tehotenstiev končí pôrodom v termíne od 38. do 40. týždňa. Viac ako 30 % tehotenstiev trvá aj ďalej po 40. týždni. Stále ide o štandardnú dobu trvania tehotenstva, keďže gynekológ vypočítava termín pôrodu s odchýlkou trvania o 2 týždne viac alebo menej. Aký je váš prípad? Porodili ste v stanovenom termíne? Stále čakáte na príznaky začínajúceho pôrodu? Ako sa cítite krátko pred pôrodom? Budeme radi za všetky názory, skúsenosti, rady, tipy, odporúčania i vaše otázky. Zapojte sa do diskusie pod článkom.
40. týždeň tehotenstva, aký je to mesiac?
Čo znamená v 40. týždni tehotenstva tvrdnutie brucha?
Čo ak v 40. týždni tehotenstva nepociťujem žiadne príznaky pôrodu?
Galéria obrázkov
Pridať komentár