37. týždeň tehotenstva

37. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, tvrdnutie brucha, bolesť v podbrušku a pocity

Dovŕšili ste 37. týždeň tehotenstva. Niektoré ženy práve v tomto týždni privedú na svet malého potomka. Nie je totiž nezvyčajné, že predpokladaný termín novorodenec jednoducho predbehne a vypýta sa na svet skôr. V tomto pokročilom štádiu tehotenstva už žena môže namiesto poslíčkov teda pocítiť aj pravé kontrakcie. Tašku do pôrodnice preto majte pripravenú. Možno vám už odišla aj hlienová zátka. Priberanie v tejto fáze sa spomaľuje. Dokonca niektoré ženy nepriberajú do pôrodu už vôbec. Plod už by mal mať hlavičku nasmerovanú k panvovému dnu. Blížiaci sa deň „D“ môže signalizovať aj zvýšená frekvencia vaginálneho výtoku, čo značí, že sa krčok maternice rozširuje. Bábätko už len dozrieva, no už teraz je pripravené na život mimo maternice.

Publikované: 26.01.2024
Aktualizované: 26.01.2024
Obsah článku:

Už čoskoro budete mať priamo pred očami a v náručí život, ktorý ešte teraz nosíte pod srdcom. Ukončený 37. týždeň tehotenstva je totiž podľa medicínskych kritérií míľnikom, ktorý definuje, že dieťatko je donosené a môže sa vybrať na svet. Posledné týždne budú v znamení jeho dozrievania. Rast sa spomalil a bábätko si už bude ukladať len tuk nevyhnutný pre jeho termoreguláciu. Oficiálne donosené bábätko má už dostatočne vyvinuté orgány vrátane pľúc, pečene i mozgu. V brušku má už bábätko naozaj málo miesta a priestoru na pohyb nemá veľa. Ako vyzerá čoskoro novorodenec v brušku? Čo ak nemá správnu pôrodnú polohu?

Vývoj bábätka v 37. týždni tehotenstva – tréning na život

Plod má v brušku naozaj tesný priestor. Aj to je jasný signál, že plod z malého zrniečka maku dozrel do zjavu malého novorodenca. Bábätko naďalej rastie, no viac už priberá. Stále si cmúľa prsty, trénuje si tak sací reflex. Veľmi dobre vníma zvuky, melódie a počúva upokojujúci tlkot mamičkinho srdiečka. Pľúca sú už vyvinuté natoľko, že dokážu fungovať aj mimo maternice. Všetko si bábätko natrénovalo pri prehĺtaní a vdychovaní plodovej vody. V tele bábätka sa produkuje kortizol, vďaka čomu pľúca správne dozrievajú. Kosti spevneli, no sú dostatočne flexibilné, aby sa prispôsobili pôrodným cestám. Lebka je stále veľmi mäkká, aby zvládla prechod pôrodnými cestami.

Imunitný systém sa ďalej vyvíja. Väčšinu protilátok získava plod od matky. Čím viac času bábätko v brušku strávi, tým bude imunita lepšia. Pečeň je vyvinutá a odvádza odpadové látky. Mozog je neustále aktívny, čo dieťatku pomáha neustále zdokonaľovať funkčnosť procesov v organizme. Srdiečko a obehový systém sú plne funkčné. Frekvencia oziev je približne 120 až 160 úderov za minútu. V tomto období sa u dieťaťa striedajú kratšie a dlhšie intervaly spánku a bdenia. Tieto cykly sú pomerne individuálne. Približne 30 % času trávi pokojným spánkom a 60 % aktívnym spánkom, v ktorom môže hýbať očami a končatinami. Dokáže reagovať na prudké pohyby, zvuky, svetlo alebo dotyky bruška.

37. týždeň tehotenstva je koľký mesiac?

37. týždeň tehotenstva – kontrola veľkosti plodu a vyvolanie pôrodu

Veľkosť plodu je od hlavy po päty 47 až 54 cm. Dieťatko je už teda približne také veľké, ako keď príde na svet. Váha dieťaťa v 37. týždni tehotenstva variuje niekde medzi 2 800 až 3 100 kg. Bábätko si stále vytvára tukovú vrstvu, ktorá ho bude udržiavať jeho telesnú teplotu.

Tehotenská poradňa vás teraz čaká do pôrodu každý týždeň. Lekár kontroluje všetky faktory a parametre, ktoré súvisia s priebehom tehotenstva a zdravotným stavom samotnej rodičky a plodu – meranie krvného tlaku, vyšetrenie moču na obsah bielkovín, kontrola hmotnosti, monitorovanie odoziev srdiečka bábätka (kardiotokografia), kontrola zrelosti krčka maternice, flowmetria (kontrola prietkov) a ak ste ešte neabsolvovali ster z pošvy, vykoná lekár aj ten. Toto vyšetrenie sa realizuje pre zistenie prítomnosti infekcie streptokokom.

Ak ste v priebehu predošlých kontrol mali problém s otváraním krčka maternice, vykonaná vám mohla byť cervikálna serkláž, teda šitie krčka maternice. Predišlo sa tak predčasnému pôrodu. V tomto týždni zvyčajne dochádza k odstráneniu stehov. Ide o nebolestivý zákrok. V malom množstve prípadov dôjde k pôrodu po odstránení serkláže po 48 hodinách. Inak sa však pôrod môže rozbiehať štandardne 7 až 14 dní. Lekár tiež na základe konkrétnych indikácií môže určiť, či nie je nevyhnutný okamžitý pôrod. V takom prípade dôjde k umelému vyvolaniu pôrodu alebo sa rozhodne pre pôrod sekciou. Dôvodom sekcie môže byť život ohrozujúci stav pre bábätko, napríklad pre polohu alebo nefunkčnosť placenty kvôli slabým prietokom, ktorá je už v tomto období definitívna.

Umelé vyvolanie pôrodu

Ak lekár počas tehotenskej kontroly indikuje určité komplikácie ohrozujúce zdravie zdravie matky či plodu, môže sa rozhodnúť pre vašu hospitalizáciu a odporučí vám umelé vyvolanie pôrodu. Pre toto rozhodnutie musí mať lekár relevantný dôvod či dôvody. Vyvolanie alebo induckia či preindukcia pôrodu môže byť realizovaná viacerými spôsobmi. O každom postupe by mala byť rodička informovaná a schváliť samotný postup.

K preindukcii pôrodu patria, napr. Hamiltonov hmat, hydrofilné tyčinky, Foleyov katéter alebo farmakologické postupy preindukcie (pozn. podanie prostaglandínov). Ak nezaberú spôsoby preindukcie, využívajú sa indukčné metódy – mechanické spustenie plodovej vody disrupciou blán alebo farmakologické, čo je podanie oxytocínu a umelé vyvolávanie kontrakčnej činnosti. Tieto postupy sú vždy využívané pri hospitalizácii rodičky a potrebný je informatívny súhlas pacientky.

Pôrod v 37. týždni tehotenstva a poloha bábätka

Ukončený 37. týždeň tehotenstva znamená, že bábätko je dostatočné zrelé pre život mimo maternice. V roku 2013 sa tento fakt redefinoval, že hoci je bábätko zrelé, za plne vyvinuté sa považuje až v 39. týždni tehotenstva. Tehotenstvo je vždy individuálne, rovnako ako pôrod samotný. Len 4 až 5 % detí sa narodí v predpokladanom termíne, ktorý stanoví váš gynekológ. V praxi sa počíta s odchýlkou 2 týždne.

Ak sa teda dieťa narodí dva týždne pred alebo po termíne, stále sa hovorí o pôrode v termíne. V tehotenstve s dvojičkami je napríklad bežné, že až 57 % takýchto tehotenstiev sa končí pôrodom pred 37. tt. Taktiež existuje niekoľko dôvodov, pre ktoré môže lekár rozhodnúť pôrod realizovať cisárskym rezom, z dôvodu možných komplikácií, ktoré hrozia pri prirodzenom pôrode.

Takouto komplikáciou môže byť aj nevhodná poloha bábätka v tejto fáze tehotenstva. Väčšina bábätiek už je otočená do polohy hlavičkou nadol. Rizikom je, ak je bábätko otočené do pôrodných ciest koncom panvy – nožičkami alebo je uložené priečne. Lekár sa môže pokúsiť o manuálne otočenie bábätka špeciálnymi hmatmi a postupmi. Nie vždy sa však k takýmto manévrom pristupuje. V takom prípade lekár, pravdepodobne, odporučí pôrod cisárskym rezom.

37. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

37. týždeň tehotenstva – tvrdnutie brucha, pokles bruška a hlienová zátka

Hlavne v prípade prvorodičiek prichádza k tomu, že dôjde k poklesu bruška hlbšie do panvy. Deje sa to, že dieťatko postupne vstupuje do oblasti panvového dna. Vtedy sa mamičkám často uľaví, lepšie sa im dýcha a pohybuje. Vo veľkom množstve prípadov sa však pokles neudeje a dieťa vstúpi do pôrodných ciest bezprostredne pred pôrodom.

Lekár vás určite upozornil, že sa v priebehu týchto týždňov môže stať, že vám odíde hlienová zátka. Nepomýľte si ju s plodovou vodou. Hlienová zátka má hustú konzistenciu. Odtečie celá alebo postupne. Avšak nesignalizuje začiatok pôrodu. Často zátka odíde a pôrod sa začne až o niekoľko dní či týždňov. Uvoľnenie značí, že krčok maternice sa skracuje a otvára. To, že je vaginálny výtok obsahuje stopy krvi, nie je dôvodom na obavy, spolu s výtokom môžu popraskať aj jemné cievky a výtok zafarbiť. Pozor len, ak by bol výtok výhradne krvavý, vtedy je potrebné sa urýchlene dostaviť na pohotovosť.

A čo to neustále tvrdnutie bruška? To už možno pociťujete niekoľko týždňov. Poslíčkovia, resp. falošné kontrakcie pripravujú pôrodné cesty na pôrod. Bolesť v podbrušku v 37. týždni tehotenstva je v takom prípade veľmi bežná. Tieto sťahy svaloviny maternice môžu byť mierne bolestivé, no ich vnímanie je veľmi subjektívne. Spôsobujú tvrdnutie bruška, objavujú sa nepravidelne a intervaly medzi nimi sa neskracujú.

Tehotenské príznaky v 37. tt a pocity ženy

Prsia máte naliate a vyteká vám z nich mlieko? Ide o kolostrum, čo je prvá potrava vášho bábätka. Je enormne bohatá na protilátky a taktiež pripravuje tráviaci systém novorodenca. Tlak na močový mechúr je stále veľký a časté močenie je teda na dennom aj nočnom programe. Objavujú sa opuchy dolných končatín, tráviace ťažkosti znepríjemňujú bežné dni – pocit nafúknutia, nadúvanie, pálenie záhy, zápcha a následný vznik hemoroidov. Nič, čo by ženu tešilo. Navyše, niektoré ženy zaznamenajú aj návrat nepríjemných ranných či celodenných nevoľností.

Pocity žien sú subjektívne, niektoré majú obavy z pôrodu alebo sa obávajú o zdravie bábätka. Iné sa boja bolesti či následnej starostlivosti o bábätko. Tehotenský mozog spôsobuje, že zabúdate a neviete sa koncentrovať. Pre inštinkt hniezdenia si chystáte detské oblečenie, periete, žehlíte, upratujete, no viac vám tieto aktivity môžu uškodiť ako pomôcť. Dopriať si treba oddych a pokoj. Prejavuje sa nadmerná únava, časté sú problémy so spánkom. Najmenšou komplikáciou sú teraz zaručene vznikajúce strie alebo pigmentové škvrny.

37. týždeň tehotenstva cvičenie

37. týždeň tehotenstva – diskusia

Vychádzajúc z príspevkov v diskusiách je zrejmé, že primárne sa tehotné ženy pýtajú na to, ako aktuálne tehotenstvo prežívajú. Ženy riešia to, ako sa ostatné rodičky cítia v 37. týždni tehotenstva. Niektoré opisujú, že sa cítili vyčerpane, pociťovali bolesti chrbta alebo začali pociťovať intenzívnejšie nevoľnosti. Iné ženy uvádzajú, že v 37. týždni rodili alebo už dokonca mali pôrod za sebou predčasne. Viaceré ženy začínajú pociťovať falošné kontrakcie a mnohé ženy odporúčajú zachovať pokoj a riešiť situáciu až v prípade pravidelných kontrakcií, vtedy je čas vybrať sa do pôrodnice. Tie mamičky, ktoré ešte v 37. tt nerodili, diskutujú aj o veľkosti plodu v tomto štádiu. Je to však veľmi individuálne, pričom pôrodná váha novorodenca je často mierne odlišná od orientačnej váhy, ktorá je odhadom na základe veľkosti plodu na ultrazvuku.

37. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

37. týždeň tehotenstva skúsenosti

37. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik

37. týždeň tehotenstva diskusia

Najčastejšie otázky – FAQ

37. týždeň tehotenstva pre niektoré ženy značí, že už majú naplánovaný pôrod. Ukončený 37. týždeň tehotenstva totiž značí, že plod je dostatočne zrelý a pripravený na život mimo maternice. Aká je vaša skúsenosť v 37. týždni tehotenstva? Pociťujete falošné kontrakcie? Rodili ste v tomto týždni? Ste aktuálne v 37. týždni, aké sú vaše pocity? Zaujalo už dieťatko pôrodnú polohu? Odišla vám už hlienová zátka? Ako intenzívne sú príznaky tehotenstva? Zapojte sa do diskusie. Či už ste skúsená mamička, ktorá má pôrod za sebou, alebo ešte si len tehotenstvom prechádzate, budeme radi za vaše príspevky do diskusie. Rady, typy, odporúčania, príbehy, zážitky alebo vaše skúsenosti. Tešíme sa na vaše komentáre.

37. týždeň tehotenstva je 9. mesiac v rámci tretieho trimestra. Od oplodnenia ubehlo už 35 týždňov. Do riadneho termínu pôrodu ostávajú približne 3 týždne.

Áno, je možné, že pôrod nastane aj v 37. týždni tehotenstva. Ak by sa dieťatko narodilo teraz, je považované za donosené. Dieťa disponuje dostatočným množstvom tuku, aby bolo schopné udržiavať si telesnú teplotu a súčasne sú kľúčové orgány a systém vyvinuté tak, aby bolo dieťa schopné života mimo maternice. Na základe redefinície z roku 2013 je plne vyvinuté dieťa až v 39. týždni gravidity. Ukončený 37. týždeň tehotenstva a prípadný pôrod však už nie je charakterizovaný ako predčasný.

Definícia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) považuje deti narodené pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva za predčasne narodené. Ak je teda pri plode dosiahnutý gestačný vek 37 týždňov, novorodenec je považovaný za zrelého jedinca. Plne vyvinutý je plod na základe redefinície z roku 2013 až v 39. týždni tehotenstva.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(90.6%)