32. týždeň tehotenstva

32. týždeň tehotenstva – pohyby, váha dieťaťa, vyšetrenie a príprava na pôrod

Tehotenstvo napreduje a 32. týždeň znamená, že do pôrodu ostáva približne 8 týždňov. Bábätko ďalej priberá, vyvíja sa jeho imunitný systém, orgány dozrievajú a mnohé sú už plne sformované. Pľúca a pečeň ešte potrebujú čas. Dieťatko má v maternici čoraz menej miesta a je dosť možné, že už zmenilo polohu a hlavička smeruje nadol. Väčšina mamičiek taktiež na váhe stále priberá a bruško rastie, pretože sa zväčšuje bábätko, maternica i objem plodovej vody. Viaceré symptómy sú pre tehotné ženy nepríjemné, napr. bolesti chrbta, pálenie záhy, zápachy, väčšia únava alebo kŕče v nohách. Telo budúcej matky sa mení a aj organizmus sa pripravuje na pôrod.

Publikované: 15.01.2024
Aktualizované: 15.01.2024
Obsah článku:

Budúce mamičky sú myšlienkami čoraz viac pri finálnom okamihu, ktorý značí pôrod. Strach, rozmanité úvahy, precitlivenosť, ale aj úzkostné stavy a prudké zmeny nálad. Práve ku koncu tehotenstva sa toto všetko môže znásobovať. Príprava na pôrod je preto veľmi dôležitá a tehotná žena by mala dať negatívne myšlienky bokom pre svoje dobro i dobro dieťatka. Dôležitá je harmonická atmosféra. Bábätko síce stále trištvrte dňa prespí, no stále má tendenciu dať o sebe niekedy vedieť, čo môže mamička cítiť ako viac či menej intenzívne pohyby. Ako sa bábätko vyvíja v brušku? Čo značia bolesti v podbrušku a aké príznaky sú v tomto štádiu gravidity najčastejšie?

Vývoj bábätka v 32. týždni tehotenstva – vývoj mozgu a tukové zásoby

Zaujímavosťou vo vývoji je, že v týchto týždňoch sa vyfarbujú očká. Dieťa sa narodí s modrými až tmavomodrými očami, no skutočnú farbu očí bude možné poznať až niekoľko mesiacov po narodení. Vlasy rastú a hustnú. Kosti vďaka ukladaniu vápnika tvrdnú. Jedine lebka samotná ostáva pomerne flexibilná a mäkká, aby dokázala prejsť pôrodnými cestami. Pľúca a dýchacia sústava stále patria k tým častiam orgánov, ktoré nie sú stále úplne vyvinuté, podobne ako pečeň. Dýchanie sa však stáva pre dieťa prirodzenejšie, hoci stále trénuje len formou prehĺtania plodovej vody.

Dieťatko si buduje vlastnú imunitu tým, že prijíma protilátky od matky. Mozgová aktivita bábätka v brušku stúpa a vďaka obrovskému množstvu neurónových prepojení dokáže riadiť funkcie organizmu – trávenie, dýchanie či čiastočne telesnú teplotu. Dokonca dokáže rozlíšiť deň a noc – svetlo a tmu. Samozrejme, závisí aj od toho, aký cyklus spánku má. Spánok je však veľmi dôležitý pre vývoj mozgu. Ten podporuje aj snívanie.

Zmysly dieťaťa sú veľmi citlivé. Funguje Moorov reflex (pozn. ľakací reflex) a dieťa si cucaním prstov takisto trénuje sací reflex, ktorý bude potrebovať po narodení pri kŕmení. Sluch dieťatka je veľmi citlivý a možno ho jednoducho stimulovať prihováraním sa bábätku alebo počúvaním hudby. Štúdie dokonca preukázali, že ak dieťa bude v brušku počúvať jednu melódiu dookola (napr. uspávanku), po narodení môže výrazne pomôcť k upokojeniu či uspaniu dieťaťa.

32. týždeň tehotenstva tabuľka

32. týždeň tehotenstva – váha dieťaťa a jeho poloha

Dieťatko má už pod kožou výraznejšiu vrstvu tuku. Vďaka tomu už pokožka nie je na viacerých miestach zvráskavená. Bábätko oproti predošlému týždňu opäť pribralo a pribudol aj nejaký ten centimeter v dĺžke telíčka. Od hlavičky po päty meria 41 až 43 cm. Váha dieťaťa v 32. týždni môže byť približne 1 600 až 1 900 g.

Vďaka pribúdajúcim kilogramom a podkožnému tuku je už termoregulácia omnoho efektívnejšia. Od konca druhého trimestra už platí, že dieťatko viac priberá, ako rastie do dĺžky. Na základe štatistík až 85 % bábätiek sa už v tomto období dostáva do polohy, v ktorej sú obrátené hlavičkou nadol (tzv. vertex). Ak sa tak ešte nestalo, udeje sa tak najneskôr do 36. tt.

Aké vyšetrenie v 32. týždni tehotenstva ženu čaká? Žena medzi 30. a 32. týždňom podstupuje tretie veľké ultrazvukové vyšetrenie. Lekár vykonáva komplexné vyšetrenie, v rámci ktorého sa vykonávajú laboratórne vyšetrenia krvi a moču. Mimoriadne dôležité je monitorovanie plodu a jeho vývoja, lekár sa zaujíma o polohu plodu či jeho rast. Lekár sleduje množstvo plodovej vody, polohu placenty, počúva srdcovú frekvenciu bábätka a takisto kontroluje stav krčka maternice. Špeciálne sa vykonáva vyšetrenie, resp. meranie prietokov krvi v dôležitých artériách. Hovorí sa mu aj Dopplerov test alebo flowmetria. V neposlednom rade lekára zaujíma, ako sa cíti samotná žena, aké príznaky či problémy vníma.

Predčasný pôrod v 32. týždni tehotenstva

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa ročne predčasne narodí až 15 miliónov detí (pozn. pred 37. tt). Toto číslo sa z roka na rok zvyšuje. Na základe štatistík majú predčasne narodené deti medzi 32. až 36. gestačným týždňom až 99 % šancu na prežitie a následný rast bez vážnych komplikácií. Ak dôjde k predčasnému pôrodu v tomto štádiu tehotenstva, je stále nevyhnutné, aby bola dieťaťu po pôrode poskytnutá špeciálna intenzívna starostlivosť. Pľúca ešte stále nie sú riadne vyvinuté, termoregulácia je nedostatočná a taktiež je nevyhnutná adekvátna výživa, napr. infúznou terapiou a neskôr materským mliekom.

32. týždeň tehotenstva – maternica rastie a kilá pribúdajú

Maternica je násobne väčšia, čo spôsobuje násobne viac ťažkostí pri bežných činnostiach a pohybe. Okrem toho, že pribúdajúce kilá komplikujú pohyb, maternica tlačí na ďalšie orgány. Napríklad je výraznejší tlak na močový mechúr, a to spôsobuje, že tehotná žena má nutkanie na močenie alebo sa môže vyskytnúť nekontrolovateľný únik moču. Vhodné je preto pre vlastné pohodlie nosiť intímnu hygienickú vložku. Maternica tlačí aj na pľúca, horšie sa ženám dýcha a prirodzene sa rýchlejšie zadýchajú.

Nevoľnosti charakteristické pre počiatky tehotenstva sa v niektorých prípadoch vrátia v plnej sile. Iným tehotným ženám sa nevrátia alebo sa vyskytnú len v slabšej miere. Nemenej typické sú mierne opuchy nôh, vznik strií (pozn. koža sa naťahuje v dôsledku narastajúceho bruška a hmotnosti) či žalúdočné problémy – nadúvanie, zápcha, pálenie záhy, hemoroidy. Ženy môžu potrápiť krvácajúce ďasná, ktoré sú viac prekrvené. V prípade opuchov končatín pozor, aby nešlo o príznak preeklampsie.

Tehotná žena môže nastúpiť na materskú dovolenku na základe žiadosti v termíne najskôr osem týždňov pred stanoveným dátumom pôrodu. Dĺžka materskej dovolenky je stanovená legislatívnym predpisom na 34 týždňov, prípadne 37 týždňov pre osamelé matky a 43 týždňov v prípade žien, ktorá naraz porodili dve a viac detí.

32. týždeň tehotenstva cvičenie

Príznaky v 32. tt – bolesti, poslíčkovia a tehotenský mozog

Rastúce bruško a zväčšujúca sa maternica vytvárajú tlak na panvu. Ak pociťujete občasnú bolesť v podbrušku, okrem poslíčkov, teda cvičných kontrakcií to môže byť uvoľňovanie väzív kvôli relaxínu, ktorý pripravuje pôrodné cesty na pôrod. Toto uvoľňovanie môže občas spôsobovať nepríjemnú bolesť v oblasti panvy a podbruška. Väčší tlak na chrbticu či bedrové kĺby môže vyvolať bolesť v týchto oblastiach. Bolesť môže spôsobovať aj dieťatko, ktoré má menej miesta a občasné výpady – pohyby smerujúce do niektorých orgánov alebo do stien bruška môžu vyvolať pomerne intenzívnu bolesť.

Únava, stres, nervozita, psychická nerovnováha, starostí či úzkosti. Nedokážete sa poriadne sústrediť, ste roztržitá, zabúdate a necítite sa vo svojej koži. Možno ste počuli o tehotenskom mozgu, ktorý rozhodne nie je žiadnym mýtom. V tomto období je stále čas absolvovať prípravu na pôrod – predpôrodný kurz. Ideálne aj spolu s partnerom.

Zvýšená frekvencia vaginálneho výtoku je taktiež v poriadku. V oblasti pošvy sa tvorí hlien, ktorý chráni maternicu pred infekciami. Je čistý a bez zápachu, no má lepkavú konzistenciu. Ženský organizmus je v tomto období náchylnejší na výskyt infekcií a zápalov. Prsia sú naliate a môže z nich vytekať kolostrum – mledzivo, čo je prvá potrava bábätka.

32. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Tehotné ženy v diskusiách riešia napríklad pocity a to, aké príznaky v tomto období majú, čo ich obmedzuje, čo ich naopak prekvapilo. Mnoho žien avizuje, že sú unavené a snažia sa byť veľmi opatrné pred prípadným pádom. Mnohé hovoria o vyššom náraste hmotnosti alebo prehnanej precitlivenosti. Viaceré ženy už riešia materskú dovolenku. Opisujú rôzne príznaky – tvrdnutie brucha, zápachy, časté močenie a ďalšie. Diskutujúce sa zaujímajú o to, koľko vážilo ich bábätko v tomto období. Skúsené mamičky často avizujú, že hmotnosť nie je taká dôležitá, kým sa bábätko vyvíja správne. Mnoho príspevkov poukazuje aj na to, že reálna pôrodná váha sa líšila od samotných odhadov lekára.

32. týždeň tehotenstva skúsenosti

32. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

32. týždeň tehotenstva diskusia

32. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Tehotenstvo sa presunulo do 8. mesiaca a do pôrodu ostáva už len 8 týždňov, ak všetko pôjde podľa plánu. Ide o štádium tehotenstva, ktoré už je charakteristické prípravami na pôrod. Mamičky sa v tomto období už zvyčajne pasujú s rôznymi viac i menej príjemnými príznakmi tehotenstva. Ako prežívate 32. týždeň tehotenstva? Aké sú vaše pocity? Prípadne, aké sú vaše skúsenosti s týmto obdobím počas tehotenstva? Aké príznaky ste mali? Aké vyšetrenie ste absolvovali a ako ste vôbec vnímali blížiaci sa pôrod? Budeme radi, ak sa tehotné ženy alebo skúsené mamičky zapoja do diskusie a prispejú vlastnými názormi, radami, tipmi, odporúčaniami alebo vlastnými príbehmi.

Ak je žena v 32. týždni tehotenstva, ide o začiatok 8. mesiaca tehotenstva. Od oplodnenia ubehlo už 30 týždňov a do predpokladaného termínu pôrodu ostáva približne 8 týždňov.

Oproti predošlému týždňu dieťa opäť nabralo na hmotnosti. V 32. týždni tehotenstva sa váha dieťaťa na základe tabuliek môže pohybovať na úrovni 1 600 – 1 900 g. Na dĺžku od hlavy po päty dieťatko meria v tomto štádiu 41 – 43 cm.

Dieťatko narodené v 32. gestačnom týždni tehotenstva je z medicínskeho hľadiska považované za ľahko, resp. hranične nezrelé. Takéto deti majú až 99 % šancu na prežitie bez toho, aby mali zdravotné následky. Napriek tomu, že ich pôrodná hmotnosť sa pohybuje na úrovni 1 600 až 2 000 g, čo je stále nízka pôrodná hmotnosť, vo vývoji mimo maternice dokážu rovesníkov postupne dobehnúť. Po pôrode takéto deti ešte nemajú vyvinutú termoreguláciu a poskytuje sa spravidla dychová podpora, aby pľúca mohli riadne dozrieť. Veľmi dôležitá je výživa takto narodeného dieťatka.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(88.8%)